Сторінка
2

Економічне зростання

Сучасні тенденції та джерела економічного зростання. “Залишок Солоу”. Проблема переходу до інноваційного типу економічного розвитку.

Як уже відомо, факторами і ресурсами ЕЗ є:

- праця,

- капітал,

- земля (природні ресурси).

Аналіз зроблений рядом вчених, дозволив виявити внесок кожного із факторів у економічне зростання, виявивши основні тенденції економічного зростання, характерні для розвинених країн.

1. Чисельність населення і робочої сили зростала повільнішими темпами, ніж основний капітал, що означало підвищення капіталоозброєності виробництва;

2. Відчутна виразна тенденція до зростання заробітної плати, що випливає з росту капіталоозброєності та постійного технічного прогресу;

3. Частина заробітної плати в національному доході змінювалась дуже повільно у довгостроковому періоді;

4. Значні коливання мали місце у реальних % ставок і нормі прибутку, особливо протягом ділового циклу, але чіткої тенденції до підвищення чи до зниження в цьому столітті не спостерігалось;

5. Капіталомісткість (відношення капіталу до обсягу продукту) мала більшу тенденцію до падіння, ніж до росту, як можна було б сподіватися з моделі нагромадження капіталу;

6. Відношення національних заощаджень та інвестицій до ВНП протягом більшої частини ХХ ст. було стабільним. Проте з 1980р. в розвинутих країнах почалося падіння норми національних заощаджень;

<7. Національний продукт (ВНП) зростав у середньому на 3% щороку (якщо згладити ділові цикли). Зростання обсягу національного виробництва було вищим, ніж зважена середня зростання капіталу, праці та ресурсів. Це означає, що технологічні інновації відіграли провідну роль в економічному зростанні.

Але, з другого боку, немає теоретичних підстав вважати, що технічні нововведення залишаться високими, щоразу підносячи життєвий рівень. Протидіючими факторами до економічного зростання є:

а) екологічне забруднення,

б) глобальні проблеми навколишнього середовища, які можуть зупинити НТП.

В світовому господарстві з 1973р. відчутно уповільнились:

- темпи зростання обсягу виробництва;

- темпи росту реальної заробітної плати;

- темпи виробітку на зайнятого.

Сучасні американські економісти Роберт Солоу, Джон Кендрик, та Едвард Денісон детально проаналізували джерела економічного зростання, що дозволяє зрозуміти, а чому саме відбувається економічне зростання країн.

Приріст обсягу виробництва () може бути досягнутий за рахунок трьох окремих джерел:

- приросту праці (),

- приросту капіталу (),

- технічних нововведень (Т. Н.).

Трансформація виробничих факторів у продукт спирається на такі показники як:

- гранична продуктивність капіталу (МРК),

- гранична продуктивність праці (MPL).

Вплив окремих факторів.

Вплив капіталу:

1)

Вплив праці:

2)

Вплив обох факторів:

3)

Загальний приріст обсягу виробництва за рік визначається таким рівнянням:

4) , де

- темп приросту ВНП,

- темп приросту праці,

- темп приросту капіталу,

Т. П. – фактор НТП,

- відносний вклад фактора праці в економічне зростання,

*- вклад фактора капіталу в економічне зростання.

Вплив НТП на економічне зростання.

Його визначити непросто і, як правило, його визначають як залишкову величину, тобто відніманням від загального темпу приросту того внеску, що роблять капітал і праця:

5)

Вплив НТП можна представити також як сукупну продуктивність факторів, показник якого модифікує виробничу функцію таким чином:

, де

А – сукупна продуктивність факторів.

Відповідно:

6)

Величину називають “залишок Солоу”.

Для характеристики економічного зростання використовують ряд показників, за допомогою яких вимірюється результативність застосування окремих факторів виробництва.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: