Сторінка
1

Все про формат pdf

Формат PDF міцно увійшов у повсякденне життя тих, хто займається додрукарською підготовкою, його все частіше використовують для передачі макетів на вивід. А пакет QuarkXPress — стандарт «де-факто» для верстки цих макетів. Які можливості й обмеження цієї популярної програми для верстки стосовно не менш популярного формату?

Формат PDF (Portable Document Format) набув широкої популярності за рахунок декількох факторів. По-перше, він гарантує повне збереження форматування, кольору, графіки, розташування елементів макета, кеглів шрифтів та інформації про самі шрифти, «вбудовуючи» (embedding) ті, що використовуються в документі. По-друге, файли PDF, як правило, компактніші, ніж вихідна публікація у форматі додатка («приложения»). По-третє, він зберігає інформацію незалежно від того, на яку платформу вона передається — на Mac чи PC. Однак становлення PDF було тривалим (перший реліз вийшов у 1993 р.). Додаткові можливості накопичувалися поступово, і тому, використовуючи PDF у кольоровій поліграфії, обов’язково слід враховувати розходження його версій.

Починаючи зі специфікації 1.2 (іншими словами, з Acrobat 3) формат підтримував завдання лініатури, функцію переносу, PostScript-заливки (відображав їх як 50% сірий, але друкував коректно), колірну модель CMYK і Open Prepress Interface (OPI).

У результаті PDF став поступово використовуватися багатьма дизайнерськими бюро і друкарнями, починаючи від додрукарської перевірки документів до виводу кольороподільних плівок на ФНА. Можливості Acrobat 4 (вийшов навесні 1999 р.) розширилися за рахунок підтримки PostScript 3. З’явилася підтримка об’єктів, зафарбованих градієнтною заливкою (раніше вони конвертувалися в набір об’єктів), а також ілюстрацій, обмежених контурами об’єкта (masked images). Додалося збереження інформації про ICC-профілі пристроїв, що дозволило професійно працювати з кольором. З недоліків, що залишилися, стримуючи широке застосування PDF 1.3 у препресі, — неможливість контролю за трепінгом (хоча інформація про нього передавалася). Діюча зараз специфікація 1.4 (Acrobat 5) принесла чергові нововведення, що дозволили застосовувати PDF у повнокольоровій поліграфії без будь-яких обмежень. Підтримка напівпрозорих об’єктів, трепінгу об’єктів (як створення, так і — вперше — перегляду) зробили його, поряд з EPS, повноправнимформатом для виводу кольороподільних форм.

Перейдемо до огляду стандартних засобів і розширень XPress для роботи з PDF. Перші прямо зв’язані з можливостями тієї чи іншої версії XPress, останні ж поділяються на кілька основних категорій: призначені для запису, читання, друкування PDF і ті, що надають деякі спеціальні можливості для роботи з ним. Огляд логічно буде побудувати на розгляді рішень для патріарха настільних видавничих систем, який і досі з успіхом використовується, — XPress 3.3х, а потім — у порядку зростання версій.

Створення PDF

Найвідповідальніший процес, оскільки коректність результату при кольороподілі прямо залежить від того, наскільки правильно PDF був створений. Зберегти публікацію у вигляді PDF з XPress можна кількома шляхами. Перший — через створення PostScript-файла (друк у файл), другий — друкуючи на віртуальний принтер Acrobat Distiller і третій — за допомогою стандартних засобів програми (вони виконують роль надбудови над Distiller). Незалежно від обраного способу для отримання PDF використовується Distiller (він «підхоплює» згенерований PS-файл і перетворює його на даний формат).

Альтернативне рішення від AGFA (модуль Normaliser, що поставляється в комплекті з Apogee Pilot чи Apogee Create) украй рідко використовується через свою специфіку, а тому розглядатися не буде. Ще одна розробка — Jaws PDF Creator (120 дол.) — заснована на «движку» MaxWorkFlow і дозволяє централізовано створювати PDF з PS чи EPS, друкуючи на віртуальний PostScript-принтер, теж не прижилась.

Distiller — компонент, що входить до складу пакета Acrobat (не плутати з Reader). Останній призначений тільки для читання PDF (він безкоштовний), а Distiller — комерційний додаток, що керує процесом дистиляції (очищення від надмірності) PostScript-файлів і конвертування їх у формат PDF. Власне кажучи, версія Acrobat і визначає коло можливостей, що можуть бути включені в PDF (остання, п’ята версія пакета коштує 295 дол.). Таким чином, щоб орієнтуватися в засобах для роботи з ними, необхідно знати, яка саме версія Acrobat установлена на машині (надалі ми будемо орієнтуватися на Acrobat 5).

Перед збереженням публікації в PDF треба перевірити установки Distiller (команди Settings, Job options). Хоча, у принципі, у XPress можна вказати ігнорування цих настроювань і використовувати параметри, що задаються в самій програмі. При цьому особливу увагу варто приділити закладкам Color (узгодження щодо корекції кольорів), Compression (алгоритм і ступінь стиснення зображень), Fonts, Colors (настроювання, параметри GCR, UCR, overprint, функція переносу й інформація про кути нахилу растру) і Advanced (Document Structuring Conversion). Можна скористатися й уже визначеними настроюваннями Distiller для висновку на принтер (Print optimized) і фотонабір (Press Optimized) чи завантажити власні. Як PPD бажано використовувати Adobe Distiller (не забудьте проконсультуватися з фахівцями компанії, де будуть виводитися плівки чи форми).

На жаль, у складі штатних інструментів XPress 3.3х засобів для роботи з PDF не передбачено, а тому публікації у форматі PDF зберігаються тільки через друкування на віртуальний принтер Distiller (File, Print, Acrobat Distiller).

На відміну від свого попередника, XPress 4.х працює з PDF, зокрема імпортує (File, Get Picture) і експортує документи (Utilities, Export as PDF). Усе це завдяки безкоштовному розширенню PDF Filter 1.6, розробленому Quark і доступному для скачування за адресою www.quark.com/products/xtensions/ xtcatalog/xt_list.cfm?XTID=2054. Щоб воно працювало, обов’язкова наявність у системі драйвера будь-якого PostScript-принтера. Якщо у вас немає такого пристрою, просто встановіть «віртуально» будь-який PS-принтер, у властивостях якого вкажіть друк у файл (Port: FILE). Перевірте, щоб у PostScript-опціях принтера було зазначено Portable Compatibility — оптимальний варіант у випадку відкриття і редагування кожної PDF сторінки окремо. Як уже зазначалося, для конвертування в PDF використовуються як настроювання, встановлені в Distiller «за умовчанням», так і користувальні, котрі можна переозначити із самого XPress (Edit, Preferences, PDF Export), не забувши встановити в Distiller опцію Allow PostScript File to Override Job Options (Job options, Advanced, Options). Такий варіант навіть кращий, оскільки не потрібно при кожній зміні параметрів знову відкривати Distiller.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Інформатика»: