Сторінка
1

Природно-ресурсний комплекс Коломийського району

ПЛАН

1. Географічне положення Коломийського району.

2. Мінерально-сировинний комплекс.

3. Водно-ресурсний комплекс.

4. Земельно-ресурсний комплекс.

5. Лісоресурсний комплекс.

6. Фауністичний комплекс.

7. Природно-ресурсний комплекс.

ВСТУП

Природні продуктивні сили - це природні об'єкти і явища, які використовуються або можуть використовуватись для прямого і непрямого споживання, відтворення трудових ресурсів, підтримання умов існування людства і підвищення якості життя. До них відносяться компоненти і сили природи, суспільна корисність яких позитивно або негативно змінюється в результаті трудової діяльності людини використовуються або придатні для використання як засоби праці (земля, водні ресурси), джерела енергії, сировина і матеріали (мінерали, ліси) безпосередньо як предмети споживання (гриби, квіти, продукти рибальства), рекреаційні (місця відпочинку). Для Коломийського району, який за площею 1026 км є одним з найбільших в Івано-Франківській області, дана тема є надзвичайно важливою як в економічному, так і в соціальному аспекті. В даний час, коли рівень незайнятості трудових ресурсів міста і району в суспільному господарстві становить біля 70%, активне освоєння природних продуктивних сил могло б різко зменшити цей негативний показник. А також вивести територію з глибокої економічної кризи, розвинувши ті галузі економіки, які були б ефективними в умовах ринкового господарства. Це стосується в першу чергу освоєння корисних копалин, які мають не тільки місцеве, але і регіональне значення, в тому числі рекреаційні ресурси гірської частини Коломийського району з своїми природно-кліматичними умовами та лікувальними мінеральними водами.

Територія району знаходиться в двох природно-географічних ландшафтах - на сході рівнинному - це Коломийсько-Снятинська рівнина, яка розміщена в долині річки Прут, і західна гірська - це частина Покутсько-Буковинського масиву Українських Карпат. Він багатий на різноманітні продуктивні сили як місцевого, так і обласного значення. В першу чергу це стосується мінеральних і лісових ресурсів. Більшість корисних копалин в цій місцевості були розроблені ще коли Галичина входила у склад Австро-Угорської держави і мали загальнодержавне значення. Курортна зона Слободо-Рунгорська з 1920-1939 pp. була найбільша в Станіславівському воєводстві Польщі і приймала на відпочинок і лікування громадян з країн Європи. Рекреаційне значення мав не тільки клімат але і мінеральна вода і місцеві грязі. Проте в роки II світової війни курортна зона була знищена, а в радянський час поновлена тільки на місцевому рівні.

Питання природних продуктивних сил глибоко розробляється в науковій літературі в середині 80 і 90 років у економічній географії в першу чергу такими ученими як В.П. Руденком, П.Г.Шищенком, П.Я.Баклановим, І.А.Горленко, М.Д.Пістуном, М.Г.Ігнатенком, а також в економіці в предметі "Розміщення продуктивних сил" економістами А.А.Мінцем, Є.П.Качаном, В.Н.Степановим, Б.І.Пасхавером, А.Е.Юзефовичем та іншими.

В даний час певні теоретичні основи природних продуктивних сил в економічній географії і природо-ресурсного потенціалу в економіці розроблені різнопланово і багатосторонньо, але вивчення даного питання на макроекономічному рівні адміністративних територій, зокрема регіонів України ще недостатньо. Тому тема “Економіко-географічна оцінка природних продуктивних сил Коломийського району” дасть певні відомості про природо-ресурсні можливості території і перспективи господарства району при їх освоєнні.

Природно-ресурсний комплекс Коломийського району

Географічне положення Коломийського району

Коломийський район - один з 14 районів Івано-Франківської області -розташований в її південно-східній частині. Межує з таким районами: Тлумацьким (на півночі) Городенківським, Снятинським (на сході), Косівським (на півдні), Надвірнянським (на заході). Центр району - місто Коломия з географічними координатами 48°32' пн. ш., 25°02' сх д., одночасно це одне з п'яти міст обласного підпорядкування.

Площа району - 1026 км2. Район утворений в 1940 році. Саме місто Коломия розташоване на р. Прут (притоці Дунаю) на важливому перexpecтi автомобільних та залізничних шляхів з Львівської і Тернопільської в Закарпатську і Чернівецьку області. Протяжність з півночі на південь по меридіану 25° сх. д. - 36 км, із заходу на схід по паралелі 48°32' пн. ш. приблизно 36км.

Ріка Прут, протікаючи по території району із північного заходу на південний схід, поділяє район на дві частини: 2/3 площі займає горбисте передгір'я; 1/3 - запрутська підвищена місцевість та низькогірні хребти. В рельєфі переважає підвищена місцевість та низькогірні хребта. В рельєфі переважає підвищена пологохвиляста рівнина, розділена річками, що теж позитивно впливає на економіко-географічне положення.

В даний час Коломийський район поділений на 3 селищних і 40 сільських Рад, В районі селища міського типу Гвіздець, Отинія, Печеніжин та 82 сільських населених пунктів. Коломия місто обласного підпорядкування.

Північна частиш Коломийського району лежить у Передкарпатті, південна у межах Покуття. Поверхню Прикарпаття займає підвищена пологохвиляста рівнина, значно розчленована Покутську частину складають низькогірні хребти з пологими схилами, куполоподібними вершинами, розділені річковими долинами. Переважаючі абсолютні висота в долині р. Пруг - 200-300 м. Передкарпаття і Покуття - 300-400 м. Найвищі ділянки району на південно-західній її окраїні, на границі з Надвірнянським і Косівським районами 600-800 метрів над рівнем моря (передгір'я Покутсько-Буковинських Карпат, найвища точка - 755 м). Весь район розташований у Передкарпатській височині, фізико-географічній області та в Зовнішніх Карпатах.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: