Сторінка
9

Природно-ресурсний комплекс Коломийського району

У районі широко розвинуті народні промисли: вишивка на полотні у всіх селах та містах, а також ткацтво. Лозоплетіння поширене в Коломиї, Мишині, Тростянці; художні вироби з дерева - в Коломиї, Печеніжині, художні виробу зі шкіри – в Коломиї, Корничі, писанки - в Марківці, Слободі; вирізанки – у Печеніжині.

В 1926 році з ініціативи громадсько-культурного діяча В.Кобринського (1873-1958) в двох кімнатах Народного дому було відкрито музей гуцульського народного мистецтва, а в 1935 році музей розширив експозицію до шести кімнат. Після возз'єднання музей став державною установою і одержав всі можливості для дальшого розвитку. Під час війни В.Кобринський ховає найцінніші експонати. Проте у вихорі війни безповоротно зникло 2878 експонатів.

В наш час це скарбниця декоративно-прикладного мистецтва В ньому зберігається понад 10 тисяч експонатів. У 20 оглядових залах представлені різні види народного мистецтва Гуцульщини: різьба інкрустація, кераміка, вишивання, килимарство, писанкарство і т.д. Значне місце в експозиції займають твори талановитих різьбярів сім'ї Шкрібляків, Юрія та Семена Корпанюків, гончарів О.Бахметюка, М.Кошака; П.Цвілик експозиція та фонди музею є і важливим джерелом вивчення народного мистецтва Гуцульщини.

Найдавнішою пам'яткою народної дерев'яної архітектури є церква Благовіщення, збудована в 1587 році і добудована в 1709 р. В плані церква хрещата, бічні заруби помітно довші, ніж їх ширина. В церкві зберігається давній різьблений іконостас з позолотою. Біля церкви стоїть рублена дзвіниця, збудована теж в 1587 році. Церква Благовіщення - унікальний витвір народної архітектури [21].

При сприятливих умовах рекреаційна зона Коломийщини могла б приймати до 200 тисяч відпочиваючих і туристів, як це було в 1980-90 pp.

В 1999 році на охорону навколишнього середовища поступило 2,6 млн. гривень, що складає незначну суму до реальних екологічних потреб.

Проблеми і перспективи освоєння природно-ресурсного комплексу Коломийського району

Розвиток народного господарства Коломийщини характеризується як і вся Україна дальшою соціальною переорієнтацією економіки і її структури. Разом з тим процес оновлення в соціальному і економічному житті проходить суперечливо, не вдається припинити негативні процеси – розбалансованість економіки і споживчого ринку, безгосподарність, необґрунтованість зростання цін, невиправдане збільшення грошових доходів населення, залишаються проблеми забезпечення населення житлом. Низькою залишається трудова дисципліна і колективна відповідальність за результат праці. Необхідно створити таке економічне середовище, яке б стимулювало виробництво та підприємництво, чесний заробіток за сумлінну працю, сприяння розширенню випуску товарів широкого вжитку та продуктів харчування. Активний вплив на хід розвитку галузей народного господарства, який забезпечать життєдіяльність району. Дотримання курсу на багатоукладність економіки, різноманітність фор власності, виступати за пріоритет її колективних форм.

Формувати страхові фонди соціального захисту людей, добродійні акції, школи перепідготовки і навчання кадрів. В межах району визначити мінімальний життєвий рівень, розширити соціальну допомогу людям похилого віку, інвалідам, молодим і багатодітним сім'ям, дітям-сиротам. Проводити принцип загальнодоступності лікувально-профілактичної допомоги, розширювати мережу та зміцнювати матеріальну базу безкоштовних медичних установ, розвивати новий напрямок медицини - страховий. Допускати існування комерційних закладів медичного профілю для підвищення якості послуг та догляду. Добиватись поліпшення екологічного становища, підтримувати діяльність громадських рухів. Для закріплення і кращого використання трудових ресурсів добиватись податкових та інших видів пільг для малих підприємств і виробництв, які діятимуть в селах району.

Необхідною умовою переходу до ринкової економіки є вільне, підприємництво. Кожна організація має право на майно, вироблену продукцію, вільний вибір партнера по прямих зв'язках, самостійне використання прибутку. Підприємництво регулюється економічними методами - через податки, кредити, ліцензії. На перехідному етапі формування ринку використовуються державні ціни і тарифи, ціни, що регулюються і вільні ціни і тарифи. Державні ціни і ті що і регулюються, застосовуються з метою соціального захисту населення. Державні ціни установлюються на найважливіші види промислової і сільськогосподарської продукції, a також на товари народного споживання і послуги, які визначають життєвий рівень населення.

Мета екологічної політики - це створення комфортних умов життя людей району, оздоровлення природного середовища його ефективного використання та відтворення природних ресурсів. Для цього необхідно створювати і застосовувати нові технології виробництв, які екологічно чисті. Удосконалювати і комплекс очисних споруд Коломийщини. У соціально-економічному розвиту екології надати значення першочерговості при підтримці державних установ. Враховувати громадську думку щодо розміщення шкідливих виробництв, залучення різноманітних джерел фінансування екологічних програм.

В 1999 році на охорону навколишнього середовища було витрачено 26290 тис. гривень, що явно недостатньо для фінансування потреб екології району. Через район проходить туристичний маршрут “Золоте кільце Прикарпаття”, що дозволяє в перспективі в цілому оглянути наші пам'ятки туристами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: