Сторінка
20

Проблеми обліку, аналізу і аудиту доходів і витрат від реалізації, товарів в умовах комп’ютеризації бухгалтерського обліку (на прикладі КП “Казка”)

Бутинець Ф.Ф. пропонує для обліку виробництва використовувати рахунок 23 “Виробництво” з виділенням таких його субрахунків 231 “Прямі виробничі витрати”, 232 “Непрямі виробничі витрати (або рахунок 91 “Загально виробничі витрати”). Пропонується відображати нараховану заробітну плату кухарям та інші непрямі виробничі витрати. Свістунова І. Пропонує всі непрямі витрати відображати на рахунку 901 “Собівартість готової продукції”.

Згідно з Інструкцією № 291 підприємства гро­мадського харчування у бухгалтерському обліку та звітності мають відображати окремо доходи і витрати від реалізації готової продукції (відпо­відно 901 «Собівартість реалізованої готової про­дукції» і 701 «Дохід від реалізації готової про­дукції») і доходи (витрати) від реалізації купова­них товарів (відповідно 902 «Собівартість реалі­зованих товарів» і 702 «Дохід від реалізації то­варів»). Проте, як показують дослідження на практиці, буде досить складно чітко дотримуватись зазначеного розмежування.

КП “Казка” розробило свою методику відображення в обліку виробництва і реалізації готової продукції. Для обліку доходів від реалізації підприємство використовує тільки рахунок 701 “Дохід від реалізації готової продукції”. На цьому рахунку відображається як дохід від реалізації готової продукції, так і дохід від реалізації товарів, що є не правильним.

Для обліку непрямих витрат на виробництво використовується рахунок 2310. У зв’язку з тим, що незавершеного виробництва на підприємстві немає, всі непрямі витрати відносяться до виготовленої продукції. В кінці звітного періоду всі непрямі витрати списуються на рахунок 7910 “Фінансові результати”, тобто на рахунку 9010 формується собівартість витраченої на виробництво сировини. Було б більш доцільно непрямі витрати зібрані на рахунку 2310 списувати на рахунок 9010, що дасть можливість сформувати виробничу собівартість випущеної продукції. Для того, щоб цей показник відповідав П(С)БО 16 “Витрати” головному бухгалтеру КП “Казка” необхідно розробити методику відображення в обліку загальновиробничих витрат.

В зв’язку з тим, що підприємство займається організацією споживання продукції воно несе певні витрати на збут, однак в обліку вони не відображаються.

1.2. Система аналітичних показників, інформаційна база та основні методи аналізу

Реалізація фінансової стратегії підприємства значною мірою залежить від рівня управління його доходами та витратами, метою якого є отримання прибутку.

Фінансові результати розглядаються залежно від характеру операцій, які призводять до їх утворення, та з точки зору впливу на їх формування відповідних видів доходів і витрат. Загальний аналіз прибутку передбачає попередній розподіл доходів за джерелами їх утворення, а витрат – за напрямами коштів відповідно до змісту операційної, інвестиційної або фінансової діяльності, наслідком якої є утворення тієї чи іншої складової прибутку. Основою такого групування є звіт про фінансові результати.

Аналіз доходів і витрат підприємства проводиться по таких напрямках:

загальна оцінка динаміки доходу від реалізації продукції (робіт, послуг), аналіз впливу окремих факторів на обсяг доходу від реалізації продукції (робіт, послуг), аналіз витрат, зміна обсягу реалізації, зміна структури реалізованої продукції (робіт, послуг), зміна собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг), зміна цін.

Інформаційну базу аналізу доходів витрат наведено в табл. 4.1.

Таблиця 4.1.

Інформаційна база аналізу доходів та витрат з реалізації

Баланс (ф. №1)

Аналіз фінансового стану:

- вертикальний і горизонтальний аналіз активів і пасивів;

- аналіз ліквідності

- аналіз платоспроможності

- аналіз фінансової стійкості;

Звіт про фінансові результати (ф. №2)

Аналіз доходів;

Аналіз витрат;

Аналіз ділової активності;

Аналіз ефективності використання ресурсів підприємства

Раніше аналіз здійснювався шляхом порівняння фактичних показників звітного періоду з запланованими. Нестабільність економічної ситуації при формуванні ринкових відносин в економіці України, велика інфляція призводять до такого стану, коли перспективи діяльності підприємства важко прогнозувати. В таких умовах в багатьох підприємствах планові завдання визначаються формально і, як правило, далекі від реальності, або зовсім не визначаються. Тому в даній роботі оцінка доходів і витрат підприємства здійснена шляхом порівняння показників діяльності за 2004 і 2005 рр.

Для проведення аналізу доходів і витрат прибутку досліджуваного підприємства в роботі поставлені такі основні завдання:

1. Вивчити обсяг, характер і склад фінансових результатів дослідженого об’єкту;

2. Встановити динаміку формування всіх складових частин фінансових результатів ;

3. Розрахувати фактори, що впливають на доходи і витрати;

4. Виявити резерви збільшення доходу та зменшення витрат.

Загальний аналіз прибутку підприємства групується на використанні методик вертикального та горизонтального аналізу, які дозволяють оцінити структуру об’єкта аналізу та визначити його динаміку в цілому і за кожною складовою.

4.1. Загальний аналіз доходу і витрат підприємства громадського

харчувння КП “Казка”

Основними етапами аналізу доходу в підприємствах громадського харчування є :

- вивчення показників, що характеризують динаміку доходу;

- оцінка показників динаміки доходу по кварталах;

- обчислення середньорічних темпів росту і приросту;

- аналіз ритмічності і рівномірності реалізації.

Для проведення аналізу структури доходів КП “Казка” за 2004-2005 рр. побудуємо в табл. 4.1.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: