Сторінка
12

Роль податку на додану вартість в державному бюджеті

С – собівартість,

П – прибуток.

При формуванні ціни на підакцизні товари спочатку формується ціна з урахуванням акцизного збору, що включає в себе акцизний збір за такою формулою:

Ца = (С + П) / (100% - А) х 100%,

де

Ца – ціна на підакцизні товари без ПДВ,

А – ставка акцизного збору.

Ціна на підакцизні товари з урахуванням ПДВ визначається за формулою:

ЦВа = (С + П) / (100% - А) х 100% х 1,2

Якщо ж величина акцизного збору задається в євро, то ціна на підакцизні товари з урахуванням ПДВ визначається за формулою:

ЦВа = (С + П + АЗ) х 1,2,

де АЗ – акцизний збір

Ціна відпускна на товари. роботи, послуги з урахуванням ПДВ визначається за формулою:

ЦВ = (С + П) х 1,2,

де ЦВ – ціна відпускна.

Для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України платниками податку, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, яка визначається за формулою:

МВ = (В + М + МЗ + А) х 1,2,

де

МВ - митна вартість,

В – контрактна вартість імпортних товарів,

М – мито,

МЗ – митний збір,

А – ставка акцизного збору.

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, або відшкодуванню згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартісь" № 168/97-ВР від 03.04.1997 р., визначається як різниця між сумою податку, одержаного від покупців за реалізовані товари (роботи, послуги), тобто сумою податкових зобов¢язань і сумами податку, що сплачені або підлягають сплаті постачальникам за виконані роботи, послуги, придбані матеріальні ресурси, паливо, вартість яких відноситься на витрати виробництва та обігу відповідно до основних положень про склад витрат та податку за придбані та введені в експлуатацію основні фонди і взяті на облік нематеріальні активи, тобто податкового кредиту звітного періоду. Для цього використовуються формули:

Сума ПДВ, яку отримали підприємства в результаті реалізації товарів (робіт, послуг)

ПЗ = Д х 0,1667

де

ПЗ – податкові зобов¢язання по ПДВ,

Д – дохід отриманий від реалізації.

Сума ПДВ, що сплачена або підлягає сплаті постачальникам по матеріальних витратах, основних виробничих фондах та нематеріальних активах визначається:

а) ціна продажу без врахування ПДВ

ПК = ЦП х 0,2,

де

ПК – податковий кредит,

ЦП – ціна продажу.

б) ціна продажу з ПДВ

ПК = ЦП (з ПДВ) х 0,1667

Отже, до бюджету буде сплачена наступна сума ПДВ:

ЧСПЗ = ПЗ – ПК,

де

ЧСПЗ – чиста сума податкових зобов¢язань, що необхідно сплатити до бюджету.

Це правило поширюється на підприємства, що є платниками ПДВ, тобто обкладаються ставкою 20% або 0% і не мають ніяких пільг.

У випадку, якщо підприємство звільняється від оподаткування ПДВ, то сума ПДВ на придбання товарів, робіт, послуг відноситься до валових витрат і покривається за рахунок інших джерел.

Якщо підприємство займається декількома видами діяльності, одні з яких оподатковуються ПДВ, а інші не оподатковуються, та існують особливості щодо розділу ПДВ у випадках придбання основних виробничих фондів та взяття на облік нематеріальних активів, то у цьому випадку ПДВ розподіляється пропорційно питомій вазі по кожному виду діяльності в загальному обсязі продажу. При цьому проводиться перерахунок ПДВ по закінченні звітного року.

Згідно пункту 7.2 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну.

У разі звільнення від оподаткування у випадках, передбачених статтею 5 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 р., у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідний підпункт пункту 5.1 чи пункт статті 5.

Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).

Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним податковим органом України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.

Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 Закону “Про ПДВ”.

Для фізичних осіб, не зареєстрованих як суб'єкти підприємницької діяльності, що ввозять (пересилають) товари (предмети) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню згідно з законодавством України, оформлення митної декларації прирівнюється до подання податкової накладної.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: