Сторінка
7

Біржова система (на прикладі США)

Німеччина

У Німеччині знаходяться 7 фондових бірж, розташованих у Франкфурті-на-Майні, у Дюссельдорфі, у Бремені, у Гамбурзі, у Ганновері, у Мюнхені, у Штутгарті й у Берліні, серед яких виділяються фондові біржі Франкфурта і Дюссельдорфа, що реалізують 51% і 39% всього біржового обігу. Фондові біржі є публічно-правовими установами і підпорядковуються, відповідно до федеральної структури країни, землям. Керуючий діяльністю біржі рада обирається її членами - маклерами, серед яких переважають представники банків. Ринок переважно касовий. строкові операції дозволені тільки у вигляді опціонів. Для більшості акцій встановлюється єдиний курс, для акцій значних монополій визначається поточний курс. Комісійні середні.

Відмінною рисою німецького фондового ринку є величезний вплив монопольних банків, що робиться ними протягом усього їх розвитку. Ринок акцій відносно незначний, капіталізація корпорацій складає біля 580 млрд. марок. Ринок облігацій більш розвитий, але там обертаються, насамперед, державні і банківські облігації. Традиційно тісні зв'язки між банківським і промисловим капіталом пояснює перевагу використання средньо- і довгострокових банківські кредитів стосовно використання цінних паперів. Німецькі банки " віддають перевагу видавати кредити, чим опосередковують вихід на фондову біржу". Монопольні банки майже цілком монополізують фондовий ринок. Вони займаються емісією і розміщенням цінних паперів, активно беруть участь на вторинному ринку і самі володіють значними пакетами цінних паперів. Вплив, заснований на власному, безпосередньому володінні акціями ( біля 9% усіх акцій), множиться акціями, що знаходяться в траст-отделах. Таким чином, частка німецьких банків у розпорядженні капіталу дуже значна.

Фінансовий капітал Німеччини відрізняється високою організованістю і відносною стійкістю структур. Біля 48% усіх акцій знаходиться в постійному володінні й обертається лише формально. Вторинний ринок тому не дуже активний, хоча обіг на біржі - лише частина фондового обігу, тому що більшість операцій реалізуються безпосередньо між банками в обхід біржі. Державне втручання слабке.

Федерація, землі і їхні органи активно використовують облігаційний ринок у рефінансуванні державного боргу. У останні роки держава більш активно намагається шляхом податкових знижок і реприватизації державного сектора заохочувати як випуск і придбання акцій, так і їхнє біржове обертання.

Бельгія

Бельгійський фондовий ринок хоча і не дуже великий, але має суттєве значення у фінансуванні відтворення національного капіталу. Брюссельська фондова біржа є центральною. Біржі в Антверпені, Генті, Льєжі мають провінційний характер. Біржа є самостійною установою, що знаходиться під наглядом міністерства фінансів. Маклери мають монопольне право ведення операцій із цінними паперами. Торгівля не котирующимися відбувається, у міру необхідності, на біржі. Строкові операції одержали широке поширення. Комісійні відносно низькі.

Біржова капіталізація значна, хоча приблизно 1/3 припадає на акції концерна Petrofina. У 1992 р. вона склала 859 млрд. б. фр. У обігу знаходиться чимало іноземних цінних паперів, але висування Брюсселя в якості "західно-європейської столиці" мало відбилося на фондовому ринку.

Італія

Хоча Італія відноситься до числа економічно розвитих країн, фондовий ринок країни вкрай нерозвинений. Він є сугубо національним, направленим, головним чином, на забезпечення фінансування державного боргу. Головна фондова біржа країни знаходиться в Мілані, поряд із яким існує ще 7 бірж місцевого значення. Як відбиток відносно низкою концентрації в більшості галузей, капіталізація італійських корпорацій невисока - 43 млрд. долл. у 1993 р. Головним предметом біржової торгівлі є італійські державні облігації. Цьому сприяє суворий державний контроль самої біржі і відповідна податкова політика. Сама біржа є публічно-правовою установою і підпорядковується міністерству фінансів. Іншими характерними рисами італійського фондового ринку є: висока частка позабіржового ринку, слабке законодавче підкріплення самого обертання, відсутність формальної заборони на інсайдерну торгівлю. Акції випускаються іменні, облігації на пред'явника. Строкові операції не дозволяються. Курс встановлюється єдиний. Міжнародне значення зводиться фактично, через нерозвинутий ринок і недостачу капіталу, до нуля.

Специфіка ринків фіктивного капіталу в Західної Європі

У різноманітті конкретних проявів спільних закономірностей розвитку фіктивного капіталу і його обертання необхідно виявити основні чинники, що характеризують специфіку ринків фіктивного капіталу окремих країн на основі їхнього історичного розвитку. Серед цих, багато в чому взаємозалежні чинники, слідує, насамперед, виділити такі.

Специфіка органічної структури фінансового капіталу

Аналіз структур монополістичної власності значних корпорацій капіталістичного світу, проведений французьким економістом

М. Дефоссе, показав, що потреби західно-європейського фінансового капіталу в біржовому обігу "паперової тіні" свого капіталу істотно нижче, чим, наприклад, у США. Треба відзначити, що західно-європейський капітал має більш стійку структуру. У цих країнах чимала частка корпорацій знаходиться у володінні окремих осіб або сімей, що у дуже обмеженому обсязі або взагалі не допускають свої акції до біржового обігу. Незважаючи на визначені перегляд співвідношення державного регулювання і часткового підприємництва, що відбивається також на фондовому ринку, у західно-європейських країнах частка держави в корпораціях на основі акцій вище. Членування акцій на менші акції менше. Контрольні пакети, як правило, вище. Отже, біржова капіталізація менше значна в більшості західно-європейських країн. Структура безпосереднього володіння акціями відносно нерухома. Інституціоналізація володіння просувається, головним чином, інституціональними інвесторами у Великобританії і Голландії, а також банками в Німеччині. Усі ці розходження як у пропозиції, так і в попиті на акції, обумовлені організаційними особливостями фінансового капіталу, визначають вигляд кожного фондового ринку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: