Сторінка
9

Біржова система (на прикладі США)

Але з погляду товариства в цілому, біржова криза - це лише повернення до рівня, що відбиває реальне становище справ в економіці. Біржовий крах звичайно дає поштовх до координації усієї економічної політики держави. У результаті кризи відновляється тимчасова відносна відповідність процесів, що відбуваються в реальній економіці й у сфері капіталоутворення. Як би це не уявлялося дивним, але в цьому відношенні біржові кризи, знищуючи "надлишок" фінансового капіталу, виконують конструктивну функцію. Біржові кризи прискорюють розвиток акціонерної форми власності, збільшують концентрацію в руках фінансового капіталу усе більшої частини цінних паперів, загострюють конкурентну боротьбу між власниками акцій " за виживання", ведуть до банкрутств підприємств і банків.

Проте, не можна не бачити, що при всіх їх явних негативних наслідках кризи є передумовою наступного оздоровлення економіки. Біржові кризи, наприклад, призводять до заміни відсталих корпорацій передовими, більш конкурентоспроможними, знижують ажіотажний попит на цінні папери, видаляють із ринку цінних паперів надмірно схильних до ризику гравців, змушують шукати і впроваджувати нові форми і методи організації діяльності біржі. ( ЗОКРЕМА, біржова криза 1987 р. розділила західних економістів на прихильників двох протилежних точок зору: в одних створилося уявлення, що фондові біржі потребують у посиленні державного регулювання, в інших залишилася впевненість ­у тому, що стабілізація ринку акціонерного капіталу може наступити "природничим шляхом", тобто на основі стихійної дії внутрішньобіржового механізму. )

Для дрібних власників акцій біржові кризи, безперечно, являють собою грізну небезпеку. Але відмова від фондової біржі на тій підставі, що вона невіддільна від спекуляцій і криз, позбавив би економічний механізм гнучкої й ефективної системи капіталостворення, надзвичайно утруднюючи інвестиційний процес. Наявність ринку цінних паперів сприяє капіталізації прибутків членів суспільства, істотно збільшуючи інвестиційні ресурси народного господарства. При цьому, що дуже важливо, відбувається реальна децентралізація інвестиційного процесу, що надає йому гнучкість і динамізм, необхідні для перебудови структури інвестицій.

Нарешті, ринок цінних паперів спроможний відволікати значну частину грошових прибутків населення, зменшуючи тим самим попит на товари і послуги. Ця обставина робить у розвинених капіталістичних країнах дуже неоднозначний вплив на хід відтворення, може мати важливе позитивне значення в умовах дефіцитної економіки.

ВИСНОВОК

В курсовій роботі було висвітлено основні питання стосовно фондових бірж, а саме: поняття , види та призначення.

Фондові біржі належать до акціонерних товариств закритого типу. Значення їх діяльності у різних країнах неоднакове. Так, у США і Великобританії більша частина основного капіталу під­приємств мобілізується на фондових біржах, тоді як у Західній Європі та Японії їх питома вага значно менша (наприклад, 50 зі 100 найбільших підприємств Німеччини — сімейні фірми, акції яких не підлягають продажу).

Згідно із Законом України «Про цінні папери та фондову бір­жу» фондова біржа — це акціонерне товариство, що зосереджує попит і пропозицію на цінні папери, сприяє формуванню їх бір­жового курсу та здійснює свою діяльність згідно із законодавст­вом України, статутом та правилами фондової біржі.

До основних функцій фондової біржі належать:

1. створення постійно діючого ринку для збільшення частки якісних цінних паперів;

2. визначення вартості цінних паперів;

3. розповсюдження інформації про цінні папери, їх ціни та умови обігу;

4. підтримка професіонального рівня учасників ринку цінних паперів і певний контроль за їх діяльністю;

5. відпрацювання правил ведення торгів на фондовій біржі.

Таким чином, фондова біржа виступає як торгове, професійне, нормативне та технологічне ядро ринку цінних паперів. Особливими ознаками фондової біржі є такі:

· біржа повинна мати мінімальний власний капітал;

· членами фондової біржі можуть виступати лише інвестиційні інститути, які мають ліцензію на діяльність, пов'язану з таким членством;

· фондова біржа не може виступати як інвестиційний інсти­тут, тому немає права випускати цінні папери, крім власних акцій.

Фінансова діяльність фондової біржі може здійснюватись шля­хом продажу її акцій, надходження регулярних (щорічних) член­ських внесків, одержання доходу від угод, що укладаються на фондовій біржі, та інших доходів від її діяльності. Доходи фон­дової біржі повністю спрямовуються на покриття витрат, пов'я­заних з розширенням та вдосконаленням її діяльності.

В Україні розроблена та законодавче закріплена концепція роз­витку і функціонування фондового ринку, відповідно до якої до­звіл на відкриття фондової біржі надається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), яка й визначає правила торгівлі.

Список літератури:

Матюхин Г.Г. Світові фінансові центри \М.: Наука, 1990.

Драчев С.Н. Фондові ринки США: основні поняття, механізми, термінологія. \ М.: Феміда, 1987.

Ханин Г.И. Сучасні фондові бірж, і капіталістичних країн \ К.: Зодіак-ЕКО, 1990.

Тенс Б. Сучасний капіталізм: суспільне

відтворення ігрошове обертання \ М.: ПБ «ЮНІТІ», 1990.

Коротков В.В. Фондова біржа й акції \ Мінськ, Об’єднання «АСГ», 1989.

Штиллих О. Фондова біржа і біржові операції \ М.: Стар, 1993.

Машина М.В. Фондові біржі, або як зійти на вершину піраміди \ К.: Дивосвіт, 1992.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: