Сторінка
5

Біржова система (на прикладі США)

На фондовій біржі широко поширені термінові угоди. Під цим видом біржових операцій припускається укладання угоди, що дає право придбати протягом обговореного строку певну кількість акцій за курсом, що установився в момент укладання угоди, або що зобов'язує учинити цю покупку. Зрозуміло, що покупець цінних паперів виграє в тому випадку, якщо протягом терміна до покупки акцій відбувається зростання їхнього курсу.

Крім уніфікованих послуг по операціях із цінними паперами, фондові біржі грають сьогодні важливу інформаційну роль, забезпечуючи власників і потенційних покупців акцій як оперативною інформацією (індекси Доу-Джонса, СП/300 і СП/500), так і докладними аналітичними звітами, що містять також і прогноз кон'юнктури ринку цінних паперів. Проте, незважаючи на доступність інформації і широкий спектр наданих консультаційних послуг, пророчити динаміку поточних ринкових цін (курси) конкретних корпорацій надається надзвичайно важко: занадто велике число чинників, у тому числі і позаекономічному порядку, що роблять на них свій вплив.

Сутність усіх проведених на фондовій біржі операцій була підсумована Ф. Энгельсом: "Біржа - це установа, у якій буржуа експлуатують не робітників, а один одного", тобто в ході біржових операцій прибавочна вартість, створена в сфері матеріального виробництва, лише перерозподіляється між власниками цінних паперів.

У наступних розділах я зупинюся на розгляді поточного стану, функціонування й особливостей розвитку фондових бірж двох найкрупніших світових фінансових центрів: США і Західної Європи.

Розділ 2 - Аналіз стану фондових бірж уЗахідній Європі

У Західній Європі існує в 17 країнах 58 різноманітних фондових бірж. У провідних капіталістичних країнах фондовий ринок має велике, хоча далеко не однакове значення. Це стосується, у першу чергу, Великобританії, Швейцарії, Голландії і також Франції, Німеччини, Бельгії і яскравого специфічного ринку Люксембургу. У таких країнах, як Австрія, Італія, Іспанія і також у скандинавских країнах роль фондових ринків невелика. У Греції, Ірландії, Португалії вони практично не мають значення.

У таблиці 2 показане співвідношення об'ємів західно-європейських фондових бірж. У обох випадках об'єм і значення Лондонської фондової біржі, як провідної західно-європейської біржі, були узяті як 100.

Очевидно, що найкрупніший західно-європейський ринок акцій - английский, набагато менше американського, але одночасно набагато більше інших західно-європейських - швейцарського, німецького і французького. Що стосується значення ринку акцій і відтворення капіталу, то провідну, на рівних із США, роль грають ринки акцій Великобританії і Швейцарії, але тут варто враховувати велику частку іноземних акцій. Набагато меншу роль грає голландський ринок акцій, ще меншу - французький, бельгійський, німецький. З облігаційних ринків найкрупніший знаходиться в Німеччині, другий по величині у Великобританії, причому відставання їх від США не значуще. Найбільше значення ринок облігацій має в економіці Великобританії, Бельгії і Німеччини.

Але відмінність полягає не тільки в об'ємі й у значенні фондових бірж. Цілий ряд розходжень показує коротка характеристика провідних західно-європейських фондових ринків.

Великобританія

Фондовий ринок Великобританії традиційно є, у силу значної капіталізації англійських монополій (324 млрд. долл. у 1992-м.), важливою частиною кредитно-фінансового механізму країни. Широка реприватизація державного сектора дала значний поштовх зростання біржової капіталізації. У 1967 р. усі біржі країни були об'єднані в регіональні біржі в Манчестері, Бірмінгемі, Глазго і Белфасті. Яскраво вираженим лідером є Лондонська фондова біржа. Вона є акціонерним товариством і не піддається прямому державному контролю. Її керівництво здійснює рада біржі, що складає з 45 членів, включаючи одного представника Центрального Банку без права голосу. Рада обирається зборами 4482 члени і "саморегулює" у співробітництві з Центральним Банком діяльність фондової біржі.

Таб.№2

Фондова

Обсяг

Значення

біржа

Акції

Облігації

Акції

Облігації

Амстердам

25,4

20,9

52,2

42,7

Брюссель

7,8

31,8

21,8

90,9

Лондон

100,0

100,0

100,0

100,0

Мілан

15,4

71,3

12,9

69,9

Париж

34,5

63,9

25,2

52,5

Франкфурт\М

60,8

184,6

29,8

92,4

Цюріх

52,3

31,1

102,8

43,4

Нью-Йорк

769,8

256,6

131,3

42,9

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: