Сторінка
9

Функції фінансів на підприємстві. Платоспроможність, фінансова стійкість, банкрутство

У тих випадках, коли мають місце неробочі періоди, нормативи визначаються по якнайменшому робітнику періоду.

Решта елементів оборотних коштів може бути розраховані таким чином.

По запасних частинах розрахунок нормативу визначається галузевими особливостями підприємства. Залежно від цього норматив розраховується так само, як здебільшого виробничих запасів (множенням одноденної витрати на норму запасу в днях), або аналітичним методом в рублях на 1000 крб. вартості устаткування.

По малоцінних і швидкозношувальних предметах норматив оборотних коштів залежить від їх складу, який може включати малоцінний і швидкозношувальних інструмент і пристосування, малоцінний і господарський інвентар, спеціальний одяг і взуття, спеціальний інструмент і пристосування і ін. Розрахунок нормативу виконується методом прямого рахунку або аналітичним методом (на одного працівника або на 1000 крб. товарної продукції).

6. Платоспроможність підприємства. Показники ліквідності.

платоспроможність - можливість погашення підприємством в строк і в повному об'ємі своїх боргових зобов'язань.

Ліквідність - здатність активів підприємства звертатися в грошові кошти для своєчасного погашення зобов'язань.

Показники ліквідності дозволяють визначити здатність підприємства сплатити свої короткострокові зобов'язання, реалізовуючи свої поточні активи.

По ступеню ліквідності статті поточних активів умовно можна розділити на три групи:

1) ліквідні засоби, що знаходяться в негайній готовності до реалізації (грошові кошти, високоліквідні цінні папери);

2) ліквідні засоби, що знаходяться у розпорядженні підприємства (зобов'язання покупців, запаси товарно-матеріальних цінностей):

3) неліквідні засоби (вимоги до дебіторів з тривалим терміном освіти (сумнівна дебіторська заборгованість), незавершене виробництво).

Пропорція, в якій ці групи повинні знаходитися по відношенню один до одного, визначається: характером і сферою діяльності підприємства; швидкістю обороту засобів підприємства; співвідношенням поточних і довгострокових активів; сумою і терміновістю зобов'язань, на покриття яких призначені статті активу; «якістю» - ступенем ліквідності поточних активів.

У практиці проведення фінансового аналізу використовуються наступні показники:

коефіцієнт поточної (загальної) ліквідності або коефіцієнт покриття;

коефіцієнт швидкої ліквідності або «критичної оцінки»;

коефіцієнт абсолютної ліквідності.

Коефіцієнт поточної (загальної) ліквідності відображає, чи достатньо біля підприємства засобів, які можуть бути використані їм для погашення своїх короткострокових зобов'язань протягом майбутнього року.

Текучі активи

К текущої ліквідності = ------------------------

Текучі пасиви

Згідно стандартам вважається, що цей коефіцієнт повинен знаходитися в межах між 1 і 2 (іноді 3). Нижня межа обумовлена тим, що поточних активів повинно бути достатньо для погашення короткострокових зобов'язань. Перевищення оборотних активів над короткостроковими зобов'язаннями більш ніж в два рази вважається також небажаним, оскільки свідчить про нераціональне вкладення компанією своїх засобів і неефективному їх використовуванні.

Коефіцієнт швидкої ліквідності або «критичної» оцінки визначається як відношення ліквідної частини оборотних коштів (тобто без урахування матеріально-виробничих запасів) до поточних зобов'язань. Значення даного показника, що рекомендується, - не нижче 1.

Текущі активи – Незалежне виробництво – Запаси

К швидкої ліквідності = ------------------------------------------------------------------------------

(критичної оцінки) Текучі пасиви

Самими ліквідними статтями оборотних коштів є грошові кошти, які має свій в розпорядженні підприємство на рахунках в банку і в касі, а також у вигляді цінних паперів. Відношення грошових коштів до короткострокових зобов'язань називається коефіцієнтом абсолютної ліквідності. Це найжорсткіший критерій платоспроможності, що показує, яка частина короткострокових зобов'язань може бути погашена негайно.

Грошові засоби

К абсолютної ліквідності = -----------------------------------

Текучі пасиви

Вважається, що значення цього коефіцієнта не повинне опускатися нижче 0,2.

7. Фінансова стійкість підприємства. Показники фінансової стійкості.

Фінансова стійкість характеризується, співвідношенням власних і позикових засобів. Проте цей показник дає лише загальну оцінку фінансової стійкості. Тому в світовій і вітчизняній обліково-аналітичній практиці розроблена система показників, що характеризують полягання і структуру активів підприємства і забезпеченість їх джерелами покриття (пасивами).

Їх можна розділити на дві групи: показники, що визначають полягання оборотних коштів, і показники, що визначають полягання основних засобів.

Показники ліквідності і фінансової стійкості взаємо доповнюють один одного і в сукупності дають уявлення про благополуччя фінансового полягання підприємства:

Найважливішим показником, що характеризує фінансову стійкість підприємства, є коефіцієнт автономії.

Приватний капітал

К = ---------------------------------

Активи

Для коефіцієнта автономії бажано, щоб він перевищував по своїй величині 50%.

Похідними від коефіцієнта автономії є такі показники як коефіцієнт фінансової залежності і коефіцієнт співвідношення позикових і власних засобів.

Коефіцієнт фінансової залежності показує частку позикових засобів у фінансуванні підприємства.

Позиковий капітал

К = ---------------------------------

Активи

Коефіцієнт співвідношення позикових і власних засобів - це відношення всього привернутого капіталу до власного:

Позиковий капітал

К = --------------------------------

Приватний капітал

Він показує, яких засобів біля підприємства більше - позикових або власних. Чим більше коефіцієнт перевищує одиницю, тим більше залежність підприємства від позикових засобів. Допустимий рівень залежності визначається умовами роботи кожного підприємства і, в першу чергу, швидкістю обороту оборотних коштів. Тому додатково до розрахунку коефіцієнта необхідно визначити швидкість обороту матеріальних оборотних коштів і дебіторської заборгованості за аналізований період. Якщо дебіторська заборгованість обертається швидше за матеріальні оборотні кошти, це означає достатньо високу інтенсивність надходження грошових коштів на рахунки підприємства, тобто у результаті - збільшення власних засобів. Тому при високій оборотності матеріальних оборотних коштів і ще більш високої оборотності дебіторської заборгованості коефіцієнт співвідношення позикових і власних засобів може значно перевищувати одиницю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Фінанси»: