Сторінка
10

Функції фінансів на підприємстві. Платоспроможність, фінансова стійкість, банкрутство

Коефіцієнт покриття інвестицій характеризує частку власного капіталу і довгострокових зобов'язань в загальній сумі активів підприємства

Приватний капітал + Довгострокові зобовязання

К = --------------------------------------------------------------------------

Активи

Це більш м'який показник в порівнянні з коефіцієнтом автономії. Прийнято вважати, що нормальне значення коефіцієнта рівне близько 0,9, критичним вважається його зниження до 0,75.

Полягання оборотних коштів в основному відображається в показниках забезпеченості оборотних коштів і їх складових власними оборотними коштами.

У фінансовому аналізі найбільш часто знаходить вживання коефіцієнта забезпеченості поточних активів власними оборотними коштами, показуючого яка частина оборотних коштів підприємства була сформована за рахунок власного капіталу. Нормативне значення показника не нижче 0,1.

Власні оборотні кошти

До = -----------------------------------------------

Поточні активи

Забезпеченість матеріальних запасів власними оборотними коштами - це приватне від розподілу власних оборотних коштів на величину матеріальних запасів, тобто показник того, якою мірою матеріальні запаси покриті власними джерелами і не потребують залучення позикових. Нормативне значення - не менше 0,5.

Власні оборотні кошти

До = ------------------------------------------------------

Матеріально-виробничі запаси

Іншим показником, що характеризує полягання оборотних коштів, є коефіцієнт співвідношення матеріально-виробничих запасів і власних оборотних коштів

Матеріально-виробничі запаси

До = ------------------------------------------------------

Власні оборотні кошти

По суті цей показник - зворотний показнику забезпеченості матеріальних запасів.

Показник співвідношення матеріально-виробничих запасів і власних оборотних коштів знаходить вживання в економічно розвинених країнах. Його нормативне значення, як правило, більше 1, а з урахуванням нормативного значення попереднього показника не повинне перевищувати 2. Значне перевищення цього критерію свідчить про погіршення положення, оскільки це означає, що має місце непомірно висока частка омертвленого в запасах капіталу.

Як указувалося раніше, матеріально-виробничі запаси формуються як за рахунок власних оборотних коштів, так і за рахунок короткострокових позик і позик, а також кредиторської заборгованості по товарних операціях. З урахуванням цього для аналізу представляє інтерес показник покриття запасів

Власні Короткострокові Кредиторська

оборотні + кредити банків + заборгованість по

засобу і позики товарним операціям

До = --------------------------------------------------------------------------------------

Матеріально-виробничі запаси

Наступним показником, що характеризує полягання оборотних коштів, є показник маневреності власного капіталу.

Власні оборотні кошти

До = ---------------------------------------------------

Власний капітал

Коефіцієнт маневреності показує, яка частина власних засобів підприємства знаходиться в мобільній формі, що дозволяє відносно вільно маневрувати цими засобами. Забезпечення власних поточних активів власним капіталом є гарантією стійкості фінансового полягання при нестійкій кредитній політиці. Високі значення коефіцієнта маневреності позитивно характеризують фінансове полягання.

Рівень показника забезпеченості матеріальних запасів власними оборотними коштами оцінюється перш за все залежно від полягання матеріальних запасів. Якщо їх величина значно вище за обгрунтовану потребу, то власні оборотні кошти можуть покрити лише частину матеріальних запасів, тобто показник буде менше одиниці. Навпаки, при недостатності біля підприємства матеріальних запасів для безперебійного здійснення діяльності, показник може вище за одиницю, але це не буде ознакою хорошого фінансового полягання підприємства.

Рівень коефіцієнта маневреності залежить від характеру діяльності підприємства: у фондомістких виробництвах його нормальний рівень повинен нижче, ніж в матеріаломістких (оскільки у фондомістких значна частина власних засобів є джерелом покриття основних виробничих фундацій). З фінансової точки зору чим вище коефіцієнт маневреності, тим краще фінансове полягання.

У чисельнику обох показників - власні оборотні кошти, тому в цілому поліпшення полягання оборотних коштів залежить від випереджаючого зростання суми власних оборотних коштів в порівнянні із зростанням матеріальних запасів і власних джерел засобів. Залежність можна визначити і виходячи з того, що власних оборотних коштів біля підприємства тим більше, ніж менше основних засобів і внеоборотних активів доводиться на рубель джерел власних засобів. Зрозуміло, що прагнути зменшення основних засобів і внеоборотних активів (або до відносно повільного їх зростання) не завжди доцільно.

Не менше важливо мати уявлення про самі оборотні кошти, а точніше про їх склад. Для цього особливий інтерес представляє показник маневреності функціонального капіталу (власних оборотних коштів).

Грошові кошти + Короткострокові фінансові вкладення

До маневреності = -------------------------------------------------------------------------------

функціонального Власні оборотні кошти

капіталу

Показник характеризує ту частину власних оборотних коштів, яка знаходиться у формі грошових коштів і швиткореаліазуюмих цінних паперів, тобто засобів, що мають абсолютну ліквідність. Для нормально функціонуючого підприємства цей показник міняється в межах від нуля до одиниці. За інших рівних умов зростання показника в динаміці розглядається як позитивна тенденція.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Фінанси»: