Сторінка
5

Система екологічного виховання учнів на уроках географії

Підземні води володіють великими перевагами перед поверхневими. У посушливих районах запаси підземних вод не виснажуються так швидко, як запаси поверхневі. І поширені вони більш рівномірно. У посушливих областях, де поверхневі водотоки нечисленні або відсутні, підземні води служать єдиним джерелом водопостачання.

Вчитель підводить учнів до висновку про те, що стан підземних вод, тобто їх кількість і якість, пов'язані з іншими компонентами природного середовища і багато в чому залежить від їх стану. Проте зв'язок цей взаємний: підземні води у свою чергу роблять на них вплив.

Розкриваючи взаємозв'язок атмосфери з підземними водами, використовується схема «Світовий круговорот води». При цьому наголошується, що в результаті господарської діяльності людини в атмосфері збільшується зміст вуглекислого і інших газів, пилу. Всі ці речовини забруднюють атмосферні опади і поверхневі води. Унаслідок чого у водоносні горизонти поступає вода з підвищеним вмістом шкідливих для живих організмів домішок. Іноді підземні води стають непридатними для пиття.

Дія забруднених підземних вод на атмосферу невелика. Впливає лише підвищення або пониження їх рівня. В результаті збільшується або зменшується випаровування з поверхні, що впливає на ступінь вологості атмосферного повітря.

На закінчення підкреслюється, що в даний час все більше на Землі районів, де стан підземних вод змінюється під впливом діяльності людини. Швидке зростання крупних міст, промислових районів, розширення сільськогосподарських угідь, будівництво метрополітенів, осушення боліт, видобуток корисних копалин, відведення невеликих річок в підземні колектори, створення каналізацій, засипка ярів, прибирання снігу — все це призводить до порушення природних умов підтримки певного рівня підземних вод. Абсолютно очевидна необхідність їх охорони.

Вчитель пропонує самостійно визначити, які заходи слід прийняти, щоб попередити забруднення підземних вод.

В першу чергу повинні бути названі заходи охорони повітря, поверхневих вод, ґрунтів. Охорона підземних вод повинна здійснюватися також при будівництві житлових будинків, видобутку корисних копалин, сільськогосподарських роботах, водопостачанні. Широке застосування підземних вод вимагає вживання заходів з штучного заповнення їх запасів шляхом спорудження підземних водосховищ, які заповнюються річковими, дощовими або талими водами, а в деяких випадках очищеними стічними. Підземні водосховища заповнюються в період паводків. Вони мають великі переваги перед поверхневими, оскільки не вимагають затоплення великих площ, виключається втрата води випаровуванням.

При вивченні цієї теми перш за все звертається увага учнів на значення атмосфери для життя на Землі.

Способи підтримки чистоти атмосферного повітря

Вивчення питань охорони атмосфери може бути конкретизоване прикладами охорони повітря своєї місцевості. Вчитель з невеликою групою учнів заздалегідь знайомиться із заходами по охороні повітря найближчої території (міста, селища, району і т. д.), виявляє, на яких підприємствах встановлені пиловловлювачі, спеціальні фільтри, яка робота ведеться в місцевості з ліквідації підпалів звалищ, відходів виробництв, ремонт двигунів транспорту, з озеленення.

Іншій групі учнів дається випереджаюче завдання: підібрати з різної літератури малюнки, фотографії, на яких були б зображені джерела забруднення повітря (наприклад, труби підприємств, лісові пожежі, спалювання сміття на звалищах, автомобільний транспорт, викид попелу, золи і клубів диму з кратерів вулканів і т. д.). Набір подібних малюнків повинен бути і у вчителя, оскільки учні не завжди можуть зробити таку підбірку.

Демонструючи за допомогою проектора відповідні малюнки (фотографії), вчитель проводить бесіду і підводить учнів до висновку про причини забруднення атмосферного повітря. Далі перед учнями ставиться питання:

Для чого необхідно піклуватися про чистоту атмосферного повітря?

Відповіді учнів вчитель направляє так, щоб в них прозвучала турбота про здоров'я людини. Потім проводиться коментоване читання невеликого тексту з хрестоматії або іншої літератури, де розповідається про вплив забрудненого повітря на здоров'я людини.

Розглядаються причини забруднення повітря і способи підтримки чистоти атмосферного повітря у своїй місцевості і звертають увагу на такі:

1. Встановлення спеціальних фільтрів

2. Встановлення пиловловлювачів.

3. Перехід підприємств на газове паливо

4. Контроль за справністю двигунів автомобілів

5. Встановлення фільтрів на вихлопних трубах автомобілів

6. Озеленення території

7. Заборона відкритого спалювання сміття, відходів виробництв

Виявляються заходи, які не приймаються в своїй місцевості, але які необхідно приймати і у зв'язку з цим визначається суспільно корисна робота, посильна для учнів даного віку.

КЛІМАТ

У шкільній програмі з географії приділено достатньо уваги питанню про зв'язок стану природного середовища і здоров'ям населення. У початковому курсі фізичної географії найдоступніший для учнів розгляд впливу природного стану навколишнього середовища на здоров'я людини при вивченні погоди і клімату. З цією метою в ході фронтальної бесіди виявляються показники клімату, які визначають природні умови. Узагальнюючи відповіді учнів, вчитель підкреслює, що сукупність кліматичних показників — температури, вологості повітря, атмосферного тиску, режиму вітру, атмосферних опадів, повторюваності різних типів погоди — впливає на здоров'я людини і його діяльність.

Давно відомо, що зміна пір року, погода роблять вплив на наше здоров'я. Так, ще в 400-х роках до н.е. Гіппократ встановив тісний зв'язок між хворобами людини і погодою. Вчитель пояснює, чому людина реагує на зміни погоди. Людський організм випробовує вплив багатьох явищ природи, реагує на сезонні зміни температури, на інтенсивність сонячного випромінювання, перепади атмосферного тиску. Для конкретизації цієї думки наводяться приклади, що показують реакцію організму на показники погоди. Так, дослідження показують, що в зонах, що відрізняються особливими кліматичними умовами (наприклад, тропіки), артеріальний тиск у людей виявляється зниженим. На станціях, що дрейфують, на мисі Челюскін, в Антарктиді у практично здорових людей спостерігається понижений артеріальний тиск. Після повернення їх на Батьківщину артеріальний тиск підвищувався. У жителів Узбекистану і Туркменії була виявлена закономірність до зниження артеріального тиску. У осіб, що постійно проживають в умовах тропічного клімату Ханою, артеріальний тиск взагалі нижчий за загальноприйняті норми.

Встановлено, що особливо гостро організм людини реагує на зміну температури при насиченості повітря вологою. Зокрема, в умовах жаркого і вологого клімату особливо інтенсивно відбувається виділення поту, що є нормальною реакцією організму до жари. В той же час висока вологість повітря перешкоджає швидкому випаровуванню поту, що виділяється, і нормальний ефект майже не досягається. У міру виділення потовими залозами поту організм людини швидко втрачає вологу і разом з нею солі. Це призводить до «сольового виснаження» організму, на першій стадії якого у людини розвивається втома. Подальшим його наслідком є обезводнення організму, що призводить до смертельного результату. Тому відпочинок в найспекотнішу полуденну годину у населення жарких країн є способом пристосування людини до жаркого і вологого клімату. Учені відзначають, що при температурі вище 32°С фізичну роботу стає виконувати дуже складно. Успіх шкільних занять знижується у міру зростання температури і вологості повітря. Реакції організму людини за цих умов помітно сповільнюються. На виробництвах збільшується число травм, нещасних випадків. Вивчення цього явища показало, що найбільш сприятливі умови для роботи створюються при температурі від 12 до 24 °С.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: