Сторінка
13

Система екологічного виховання учнів на уроках географії

З цією метою при вивченні відповідної природної зони учні визначають по атласу і підручнику потенціал окремих компонентів природи і виражають його якісно: «низький», «середній», «високий», «дуже високий».

В ході вивчення природних зон своєї республіки, їх екологічних проблем необхідно закріпити прийом визначення природного потенціалу. Для цього вчитель організовує невелику дослідницьку роботу природних багатств своєї місцевості, що вчаться по інвентаризації. Суть її полягає в дослідженні місцевих ресурсів і складанні на них інвентарних карток, що мають державне значення. Облік природних багатств своєї місцевості важливий з точки зору не тільки формування у школярів практичних умінь, поглиблення знань про свою місцевість, але і розвитку ціннісних орієнтації, виховання естетичних відчуттів до навколишньої природи.

На прикладі вивчення малих річок, ключів, джерел, струмків і так далі покажемо особливості виконання цієї роботи на місцевості. Для підвищення ступеня самостійності що вчаться необхідно заздалегідь підготувати інвентарні картки наступного змісту.

Комплексні проблеми раціонального використання, охорони і перетворення природи

Для вивчення цього питання ефективніша лекційна форма уроку. Проте для учнів даної вікової групи лекція повинна бути гранично короткою. Вона повинна носити перехідний характер від бесіди до лекції. При цьому вчитель, висловлюючи матеріал, міркує, ставить питання, аналізує відповідні ситуації, робить виводи.

На початку першої лекції, як показав досвід, необхідно виявити розуміння учнями слова «проблема». Уточнюючи відповіді, вчитель підкреслює, що проблеми освоєння і перетворення природи містять суперечність, яка склалася в результаті взаємодії людини і природи. Цю думку вчитель далі конкретизує в ході розгляду проблем, передбачених програмою.

Навчання курсу фізичної географії України істотно поглиблює екологічні знання і уміння. Завершуючи його, учні повинні:

пояснювати багатоплановість поняття «Цінність природи»;

знати принципи раціонального природокористування; пояснювати взаємозв'язок навколишнього середовища і здоров'я людини; розкривати на конкретних прикладах зміст комплексних проблем раціонального використання, охорони і перетворення природи;

знати екологічні проблеми своєї місцевості; пояснювати значення географічного прогнозу зміни природи під впливом господарської діяльності людини; мати уявлення про природоохоронне законодавство; виконувати правила поведінки в природі;

брати участь в суспільно корисній роботі по вивченню і охороні природи своєї місцевості.

Розвиток екологічних знань у курсі соціально-економічної географії України

Значення цього курсу в екологічному утворенні учнів визначається тим, що зміст він дозволяє найповніше розкрити взаємозв'язки елементів системи «природа — людина — виробництво», способи оптимізації природокористування і показати взаємозв'язок економіки і екології.

На сучасному етапі перебудови радянського суспільства, в результаті якої відбудуться якісні зміни в економіці і управлінні виробництвом, підвищуються вимоги до еколого-економічної підготовки підростаючого покоління.

Система знань про рентабельність, раціональність, собівартість, безвідходну технологію, ресурсозберігання, відтворенні і так далі займає провідне місце у вихованні таких якостей особи, як ощадливість, господарність, соціалістична заповзятливість, необхідні випускникам в їх трудовій діяльності. У екологічній освіті економічні знання набувають сили переконання в можливості людей гармонійно будувати свої відносини з природою. Цьому сприяє фактичний матеріал, що розкриває взаємозалежність економіки і екології.

Ціннісні орієнтації, сформовані у школярів раніше, в курсі економічної і соціальної географії набувають нового виразу: оцінка природних умов і ресурсів різних районів країни дозволяє дати таким, що вчиться елементарні уявлення 6 ролей економічної оцінки в раціональному природокористуванні.

Взаємозв'язок економічних і екологічних знань, що склався в курсі економічної і соціальної географії, створює сприятливі передумови для виховання у підлітків відповідального відношення до навколишнього природного середовища, відчуття дбайливих господарів своєї країни.

Загальна характеристика народного господарства

При розгляді цього питання передбачається ознайомити учнів з державним плануванням охорони природи, показати в ньому роль географів. З метою розвитку пізнавального інтересу учнів до питання, що вивчається, їм пропонується осмислити наступний фактичний матеріал.

Потім учні відповідають на питання:

1. Чому при плануванні матеріальних засобів, наприклад, на видобуток корисних копалин слід враховувати засоби на охорону поверхневих і підземних вод, сільськогосподарських угідь, ґрунтів, рослинності і т. д.?

2. Чому в даний час економічні завдання неможливо вирішувати без комплексного підходу до використання природних умов і ресурсів?

Енергетичний комплекс

В процесі вивчення галузей паливної розглядається питання про їх вплив на навколишнє середовище. Вчитель дає учням наступне питання: які зміни навколишнього середовища відбуваються в результаті добування, транспортування і використання вугілля, нафти і газу?

Уточнюючи відповіді, вчитель вносить нові відомості. Наприклад, при відкритих розробках вугілля в повітря потрапляє величезна кількість вугільного пилу. Вона засмічує близько розташовані поля і сади. В даний час представлено декілька проектів уловлювання цього пилу з повітря над кар'єрами.

При шахтному видобутку вугілля завжди є терикони, які служать джерелами вугільного пилу, крім того, здатні самозагорятися. При добуванні і транспортуванні природного газу часто відбуваються витоки, в результаті яких пропадають багато кубометрів палива, забруднюється атмосфера. Крім того, при витоку газу виникає небезпека сильних пожеж, що завдають великого збитку господарству, природному середовищу. Основним способом боротьби з шкідливими наслідками здобичі і транспортування газу є строгий контроль за станом устаткування, недопущення витоків в газопроводах.

Енергетика стала одним з джерел негативної дії на навколишнє середовище. Розкриваючи послідовно принципи розміщення різних електростанцій, вчитель знайомить учнів з особливостями впливу їх на навколишнє середовище і заходами, застережливими негативну дію на природу. Дія енергетики на навколишнє середовище різноманітно і визначається в основному типом енергоустановок.

Комплекс галузей, що переробляють природні ресурси б конструкційні матеріали

В процесі вивчення цієї теми учні повинні засвоїти особливості впливу різних галузей промисловості на навколишнє середовище і необхідні заходи по охороні природи. З цією метою розглядаються способи отримання сировини, його використання і утилізація відходів. Так, характеризуючи гірничодобувну промисловість, необхідно підкреслити, що видобуток корисних копалин часто ведеться відкритим способом, що значно здешевлює вартість сировини.

Екологічні проблеми чорної і кольорової металургії необхідно пов'язати перш за все з особливостями технології даних виробництв.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: