Сторінка
11

Система екологічного виховання учнів на уроках географії

Починаючи з середини нашого сторіччя лісовий покрив скоротився удвічі. Якщо такі темпи збережуться, то до кінця століття площа лісів зменшиться ще удвічі. Однією з головних причин знищення найбільшого в світі масиву лісів є вирубка їх під пасовища. Вони створюються в основному для розведення великої рогатої худоби. М'ясо його майже повністю вивозиться в США. Великі площі лісів розчищаються також під ріллю. У гігантських масштабах були знищені ліси при будівництві Транс амазонської магістралі.

Євразія

Зміна стану водоймищ Євразії під впливом господарської діяльності

Розгляд цього питання починається з аналізу карти-схеми територій з різними ступенями посушливості. В результаті виконання цієї роботи учні виявляють території, на яких існує недолік прісної води. При цьому вчитель відзначає, що в Євразії, де проживає 70% населення земної кулі, зосереджено лише 39% світових запасів річкових вод. В даний час приблизно половина людства відчуває водний дефіцит. Потім пропонується питання: яке значення води в районах її природного дефіциту і як людина повинна використовувати воду?

Узагальнюючи відповіді, вчитель підкреслює, що в районах природного дефіциту води люди цінують її особливо високо, дбайливо відносяться до неї і використовують економно, оскільки життя в цих районах можливе тільки за наявності води.

Проблема водних ресурсів найтіснішим чином пов'язана з розвитком промисловості. Вчитель знов звертає увагу учнів на карту-схему і просить їх визначити ступінь зволоження європейської частини материка. Потім ставить перед класом питання проблемного змісту: чому на території європейської частини материка в останнє десятиліття почало відчуватися настання водної кризи? Чим він викликаний?

Від забруднення страждають не тільки річки, але і озера. Так, Швеція має більше 100 тис. озер; 18 тис. з них — це «мертві» озера, звані так, тому що позбавлені життя. Отруєння їх відбувається в результаті попадання в них (як через стоки, так і атмосферні осідання) великої кількості хімічних сполук. Характерною для них є прозора синьо-зелена вода.

Міжнародна співпраця дозволяє підвищити ефективність заходів з охорони водних ресурсів, що робляться окремими країнами. В першу чергу це відноситься до річкових басейнів, в межах яких розташовано декілька держав.

Зміна ґрунтів, рослинності і тваринного світу в різних частинах Євразії в результаті господарської діяльності людини

Вивчення цього питання починається із заслуховування повідомлення що вчаться, підготовлених ними заздалегідь. При цьому необхідно, щоб виступаючі показували на карті ті території, про які йде мова. Фактичний матеріал, викладений що вчаться, вчитель систематизує, робить відповідні висновки, підкреслює взаємозалежність компонентів природи.

До істотних змін грунтово-рослинного покриву і тваринного світу Євразії привели надмірна вирубка лісів, відкриття земель, створення штучних лісопосадок. Наприклад, широколистяні ліси, що колись покривали зарубіжну Європу від Британських островів і Атлантичного побережжя Франції до меж наший країни, зараз займають 1/4 поверхні. Причому вони сильно відрізняються від первинних. Значна частина сучасних широколистяних лісів є низькорослою вторинною порослю, що виникла на місці винищених високостовбурних лісів. Велику частину заліснених площ займають штучні посадки з хвойних порід. Таким чином, в цій частині Європи відбувається процес не стільки зменшення площі лісів, скільки штучної зміни їх складу.

Зміни грунтово-рослинного покриву не могли не позначитися на стані тваринного світу. Тварин залишилося мало. Окремі представники їх збереглися тільки на територіях, що спеціально охоронялися. Чисельність тварин зменшується не тільки в результаті прямого винищування, але і унаслідок погіршення природних умов їх проживання. У змінених в результаті господарської діяльності людини природних комплексах створюються несприятливі умови існування більшості видів тварин.

Охорона тварин — це перш за все охорона місць їх проживання.

При поясненні домашнього завдання вчитель демонструє таблиці, картини або проектує на екран малюнки тваринних різних зон материка і пропонує таким, що вчиться уважно розглянути їх і до наступного уроку підготувати усні розповіді про долю цих представників фауни Євразії.

Географічна оболонка взаємодія природи і суспільства

Вивчення її повинне бути направлене не тільки на узагальнення раніше засвоєних знань, але і на розвиток ціннісних орієнтації, естетичного сприйняття природного оточення, що має важливе значення для формування у школярів дбайливого, відповідального відношення до природи.

Вчитель заздалегідь підбирає яскравий, барвистий демонстраційний матеріал (кольорові слайди, ілюстрації, кінофрагменти), що показує різноманітність природи Землі. Демонструючи його, він звертає увагу на красу різних куточків земної кулі.

Навчитися бачити прекрасне в природі можна, тільки спілкуючись з нею. Вчитель говорить таким, що вчиться, що скоро у них наступлять літні канікули, які багато хто з них проведе за містом, в селі, біля моря і так далі Усюди їх оточуватиме природа. Хлоп'ятам дається завдання під час канікул дати опис будь-якого пейзажу.

Закінчуючи вивчення географії материків і океанів, учні повинні:

розуміти роль Світового океану для життя на Землі і в господарській діяльності людини;

наводити приклади, що розкривають взаємодію Світового океану з атмосферою і материками в результаті круговороту води і руху повітря;

знати причини забруднення вод Світового океану, його наслідку, міри охорони;

знати основні риси схожості і відмінності заповідників і національних парків;

наводити приклади зміни природи материків і їх частин в результаті господарської діяльності людини; пояснювати значення міжнародної співпраці в справі охорони природи всієї Землі;

знати території своєї місцевості, що охороняються; брати участь в посильній суспільно корисній роботі по охороні природи; не порушувати правила поведінки в природі.

Екологічне виховання в курсі фізичної географії України

Зміст екологічної освіти направлений на виховання дітей дбайливими господарями своєї країни. Цьому сприяє вивчення проблем раціонального використання природних ресурсів і перетворення природи наший країни, основ природокористування.

Особливе значення має формування у підлітків бажання внести свій внесок до охорони природи, подолання у них пасивності, безініціативності в цій важливій справі.

Загальна характеристика природи вичерпаність корисних копалини і заходи по поліпшенню їх використання

Розгляд цього питання доцільно почати із з'ясування значення корисних копалини в житті людини.

— З яких пір людство користується корисними копалини?

— Яка проблема, пов'язана з корисними копалини, стоїть перед людством?

—Що розуміється під раціональним використанням корисних копалини?

Відповіді учнів узагальнюються у вивід про необхідність комплексного використання корисних копалини. При цьому підкреслюється, що більшість родовищ є комплексними. Так, в нафтових родовищах попутними компонентами є газ, сіра, йод, нікель і ін. Залізняк, крім заліза, містить титан, свинець, мідь, цинк, сірку, фосфор і інші елементи. Іншим напрямом раціонального використання корисних копалини є утилізація відходів промислового виробництва.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: