Сторінка
3

Заняття образотворчим мистецтвом в початкових класах

Історичний жанр.

На відміну від творів побутового жанру, які розкривають навіть найглибші процеси в житті тієї або іншої епохи через зображення подій або сцен повсякденної дійсності, твори жанру історичного, як правило, звернені до ситуацій і образів виняткових, що безпосередньо визначають долі народів і держав як у минулому, так і в сучасності.

Для того, щоб той або інший витвір мистецтва віднести до історичного жанру, недостатньо ні віддаленості зображеної епохи, ні правдивості в показі костюмів і обстановки того часу. Зовнішня правдивість — лише одна елементарна з вимог, що пред'являються нами до робіт історичного жанру. Для достовірно художнього творіння цього мало. Ознакою що, визначає як жанр твору, так і його переваги, тут буде перш за все розкриття саме [20, с. 16] історичного значення події, що зображається, або особи, тобто їх місця в історії, їх впливи на хід її развития. Саме собою розуміємо, що найлегше розпізнається приналежність картини або скульптури до історичного жанру в тому випадку, якщо зображається цілком визначена історична подія. Ось, наприклад, картина радянського художника Н. Ульянова «Лорістон в ставці Кутузова» (Додаток 2). Вже сам сюжет її — зустріч Кутузова з прибулим для переговорів після Бородінськой битви французьким послом Лорістоном — визначає жанр твору. Перед нами цілком конкретна подія, що увійшла в історію, в якій беруть участь відомі історичні особи. Їх вигляд, так само як обставини і обстановка зустрічі, схарактеризовані художником в повній відповідності з історичими даними. Справа, звичайно, не тільки в зовнішній правдивості, але, головним чином, у тому, що Ульянову вдалося розкрити внутрішнє історичне значення події. Вираз облич і пози Кутузова і Лорістона характеризують їх стан і дозволяють судити про хід і результати психологічного поєдинку між російським полководцем і парламентером Наполеона.

Спокійна твердість, з якою Кутузов відмовляється від переговорів про мир на запропонованих французами умовах, тривога і внутрішнє сум'яття, приховувані Лористоном під маскою холодної офіційності, вселяють глядачу думку про неминучу поразку наполеонівських військ, про їх близьке вигнання з Росії і про перемогу російського народа.

У виявленні історичного значення того або іншого епізоду і укладено основний зміст будь-якого справжнього художнього твору історичного жанру.

І мета ця настільки істотна, що в ім'я її досягнення художник, якщо це необхідно, часом може і навіть повинен відступати від історичної точності в окремих зовнішніх частковостях події, що зображується.

Поняття «історія», «історичний жанр» звичано пов'язується з уявленням про події більш менш віддаленого минулого. Істотно, проте, відзначити, що радянські художники, озброєні марксистсько-ленінським розумінням закономірностей історії, часто ставлять свою за мету розкриття історичного значення явищ сучасних. Ось тому деякі твори, створені за гарячими слідами відображених в них подій, зразу ж сприймаються глядачами як історичні. З часом їх приналежність історичному жанру становится все більш і більш очевидна. Так, наприклад, картина Кукриніксів «Втеча фашистів з Новгорода», написана ще в роки Великої Вітчизняної війни.

Портрет

Портрет (від франц. "portrait" — зображувати) — жанр, присвячений зображенню певної людини або групи людей, які існували чи існують у дійсності.

Він здавна вважається особливим, а подекуди навіть вищим родом мистецтва, "барометром" його стану. І тому, можливо, жоден із жанрів образотворчого мистецтва не привертав до себе стільки уваги, не викликав стільки глибокої зацікавленості, не збуджував запеклих суперечок.

Як відомо, найважливіший критерій портретності - схожість зображення з оригіналом. Але вона досягається не тільки вірним відображенням зовнішності тієї чи іншої особи, але й розкриттям її духовної суті, діалектичною єдністю індивідуальних і типових рис, які відтворюють епоху, соціальне середовище, національністьтощо.

Історично створювалася різноманітна типологія портрета. Залежно від призначення, особливостей зображення персонажів, розрізняють портрети монументальні, парадні, станкові, інтимні, мініатюру; погрудні, у повний зріст; анфас, у профіль та інші.

За кількістю персонажів портрети розподіляються на індивідуальні, подвійні та групові. Специфічним жанром портрету є автопортрет.

Рухомість жанрових меж портрету надає можливості в одному ті поєднувати його з елементами інших жанрів. Наприклад, портрет-картина, де портретований постає у взаємозв'язку з речами, які його оточують, з природою, архітектурою, іншими людьми; портрет-тип — збірний образ, структурно близький до портрету.

Можливість виявлення в портреті не тільки високих духовно-моральних якостей людини, але й негативних рис обумовила появу портретної карикатури -шаржу.

Портретний жанр виник ще в мистецтві рабовласницької формації (Давнього Єгипту, Греції, Риму), переживши тривалий занепад у середні віки, з новою силою розвинувся в епоху Відродження і особливо в творчості Леонардо да Вінчі, Рафаеля Тіціана, Рембрандта, П.П. Рубенса, А. ван Дейка, С. Купера, Я. ван Ейка, Веласкеса, Н. Пусена, Ф. Гойїта інших.

В умовах економічного й культурного підйому в XVII столітті у вітчизняному мистецтві набувають широкого розповсюдження портрети-парсуни, які відрізнялися ще умовно іконописним характером. Інтенсивний розвиток світського портрету в XVIII столітті (особливо полотна І.М. Нікітіна, О.П. Антропова) підняв його на рівень вищих досягнень сучасного світового портретного живопису (творчість Ф.С. Рокотова,Д.Г. Левицького, В.Л. Боровиковського).

Традиції реалістичного портрету були продовжені та розвинені видатними майстрами XIX століття: К.П. Брюлловим, В.А.Тропініним, О.А. Кіпренським. Т.Г. Шевченком, В.Г. Перовим, І.М. Крамським, І.Ю. Рєпіним,В.О. Сєровим та іншими.

Портретний жанр XX століття відрізняється новими якостями. З одного боку він розвивається й удосконалюється в кращих традиціях світового реалістичного живопису минулого, з іншого — виявляються складні суперечливі тенденції мистецтва найновішого часу, відбуваються пошуки нових засобів вираження складної духовної суті сучасної людини (П.Пікассо,А.Матісс,А.Модільяні та інші).

Серед сучасних художників-портретистів відомі українські майстри живопису: А.І. Монастирський, Ф.Г. Кричевський, Г.С. Меліхов, О.О. Шовкуненко, Г.І. Труш, М.М. Божій, С.О. Григор'єв, В.І. Зарецький, П.Г. Волокидін, М.Г. Дерегус та інші.

Пейзаж

Дотепер йшлося про жанри, в яких об'єктом безпосереднього зображення була людина.

Проте як же йде справа, якщо художник малює зовсім не людину, а пейзаж? Чи не міняється в цьому випадку самий предмет його пізнання, чи не пізнає він тим самим вже не життя людини, а життя природи?

Розглянемо картину одного із старих радянських художників В. Бакшєєва «Блакитна весна». Прозора рощица; стрункі стовбури ще не одягнених листям молодих берізок тягнуться до ніжно-блакитного, по-весняному легкого і чистого неба; на землю лягають блакитні тіні. Що ж хотів розповісти живописець, для чого написав цю картину? Дивлячись на неї, ми проникаємо тим відчуттям тихої радості, ми уловлюємо той прилив свіжих і чистих сил, що охоплює людину при зустрічі з весняною природою, що прокидається. Ось тут і досягнув художник своєї мети — розкрив через зображення природи стан і чисто людські відчуття.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: