Сторінка
15

Педагогічні умови формування психосоціальної компоненти здоров’я в учнів 5-х класів

* У 4 групи можна об’єднати за порами року (зима, весна. літо, осінь)

* У 7 груп, за кольорами веселки (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий)

* Запропонуйте заплющити очі і лише та допомогою характерних звуків створити групи. Ця вправа допомагає не лише сформувати групи, а й добре знімає м’язове та психологічне напруження.

Перед вами може постати питання сформувати групу за заданою кількістю осіб. Для вирішення яких користуйтеся користуйтеся такими вправами:

*Об’єднання в пари. Розрахуйтеся на перший-другий.

*Знайди свою половинку. Роздайте учасникам половинки листівок з обірваним малюнком і запропонуйте знайти свою половинку.

Важливим під час проведення тренінгу залишається сам стан учасників процесу. Результат залежить від зібраності, уважності, згуртованості, психічного та фізичного стану дітей. Тому досить важливим є підтримання учасників тренінгу в «тонусі». Для цього в основній частині тренінгу для учнів 5-х класів необхідно використовувати руханки для зняття м’язового та психічного напруження. Доцільно використовувати наступні вправи на уроках-тренінгах з основ здоров’я в 5-му класі.

Дихальні вправи:

Поза зосередження «Вогник в руках»

Стати зручно, ноги на ширині плечей, стопи паралельні, опора на середину стопи. Зігніть руки в ліктях і на рівні трохи вище грудей з’єднайте кисті з основою долоней і кінчиків пальців. Можна уявити, що між долонями затиснутий вогник, який зігріває руки, зосередитися на ньому. Посміхнутися, обличчя і руки розслабити, плечі опустити, голову і хребет тримати на одній лінії.

Вправа № 1 «Вдих – видих»

Стати прямо, руки вздовж тулуба, розслаблені. Вдих. Почати повільний видих. В міру заповнення легень плечі підіймаються, а потім без затримки робиться видих, опускаються плечі.

Вправа № 2 «Плечі вперед»

З вдихом в міру заповнення легень, плечі повільно відводять назад, зводячи лопатки, зближуючи за спиною руки. Потім повільно видихають, зсовуючи плечі і руки вперед, стискаючи грудну клітку.

Вправа № 3 Робота з грудним відділом хребта.

Видих, повільно відкинути голову назад, згинаючи хребет у грудному відділі, подивитися на свої коліна. Руки звисають вільно, рухи плавні.

Руханки:

«Сезонні дерева». Вихідне положення: руки вільно опущені донизу, ноги на ширині плечей. Коли учитель каже «Весна», то учні підіймаються на кінчики пальців і плавно підіймають руки догори, наче прокидаються після довгої зимової сплячки. Вчитель каже «вихідне положення», і учні стають у вихідне положення. Коли учитель каже «Літо», то учні підіймаються на кінчики пальців і намагаються дотягнутися до сонечка, одночасно рухаючи пальцями і кистю рук. Коли вчитель каже «Осінь», то тим часом учні підіймають руки догори і повертають руки то вправо, то вліво одночасно. Завершуємо фізкультхвилинку, коли учитель каже «Зима», учні встряхуються, наче від снігу, роблять глибокий вдих і видих і сідають за парти. Кожен із етапів фізкультхвилинку можна проводити у різній частині уроку та на будь-якому уроці, в залежності від самопочуття учнів .

«Ураган для тих…». Для цієї вправи приберіть зайві стільці. Усі сидять, а учитель стоїть ( йому не вистачає стільця ). Він каже: «Ураган для тих, хто народився весною». Усі, хто народився в цю пору року, встають зі свого місця і намагаються сісти на інше. Той, кому не вистачило стільця, стає ведучим і каже: «Ураган для тих, у кого довге волосся ( коротке волосся, хто любить ходити до школи, бачив море, любить солодке…)».

«Тостери-грінки». Учасники об’єднуються в трійки. Двоє беруться за руки і стають тостером. Один заходить всередину. Він – грінка. За командою «тостер» тостери міняються місцями. За командою: «грінка» грінки міняються місцями. За командою «грінка готова» грінки підстрибують на місці.

«Будинки – господарі – землетрус». Учасники об’єднуються в трійки. Двоє беруться за руки і стають будинком. Один заходить у середину. Він - господар. За командою «Будинок» будинки міняються місцями. За командою «Господар», господарі міняються місцями. За командою «Землетрус» усі міняються місцями.

«Футбол». Стати в коло, нахилитися. Ноги поставити так, щоб вони торкалися ніг сусідів. Руки – «воротар», ними треба захищати «ворота» (простір між ногами ). Мета – забити м’яч у ворота іншого і не пропустити його у власні. Пропускаєш гол – прибираєш одну руку, ще один гол – виходиш з гри.

«Буратіно». Стати в коло. Розповідати вірш, імітуючи рухи: Буратіно потягнувся, раз нагнувся, два нагнувся. Руки в сторони розвів -Мабуть ключик загубив. А щоб ключик відшукати, треба нам навшпиньки стати.

«Погода в Занзібарі». Стати в коло, повернутися направо і йти, повторюючи рухи за учителем:«У Занзібарі гріє сонечко ( гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями), здійнявся вітер (терти спину), почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині), град (кулаками). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному порядку). Злива переходить у дрібний дощик, буря перетворюється на дрібненький вітерець. У Занзібарі знову сонечко». Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180° і запропонувати тим, хто стояв позаду. «А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щоки (щипати за щоки), за вуха (масажувати вуха), пробирається під куртку (щипати спину), мерзнуть ноги (тупотіти ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)».

«Розплутати змію». Один учасник виходить з приміщення. Інші беруться за руки, утворюючи ланцюжок – «змію». Під час заплутування можна переступати через зімкнені руки, підлазити під них. Той, хто за дверима, повинен розплутати «змію». Можна підказати, що в неї є голова і хвіст.

Більшість дітей приходить до школи з гарним зором, проте згодом їхній зір погіршується. Коли школярі вчаться, то страждають в першу чергу не зуби, а очі: учні багато пишуть і читають. Через надмірне навантаження на зорову систему виникає короткозорість, удавана близорукість, астигматизм. Цього можна уникнути, дотримуючись правил профілактики зору дитини. Ми включили також декілька вправ на розвантаження очей та попередження шкільних хвороб очей

Вправи для покращення зору

1. «Метелик». Спочатку сильно зажмурте очі, а потім широко відкрийте їх і часто поморгайте віями, брови повинні залишатися нерухомими. Вправу необхідно виконати 10 разів.

2. «Циферблат» виконують закритими очима. Уявіть перед собою циферблат годинника, виконуйте кругові рухи очима за годинниковою стрілкою і проти неї по двадцять разів. Голова при виконанні вправи залишається нерухомою.

3. «Далечінь». Виберіть очима об’єкт, подивіться на нього, потім подивіться на кінець носа. Повторюйте вправу протягом десяти хвилин, це тренує очні м’язи.

4. «Небо і земля». Повільно піднімайте погляд до неба, зафіксуйте його, потім подивіться вниз. Вправу повторюйте протягом п’яти хвилин.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: