Сторінка
6

Умови розвитку соціальної активності студента у ВНЗ

Система педагогічного забезпечення розвитку соціальної активності майбутніх фахівців в освітньому процесі вузу постає як взаємопов’язана сукупність елементів (заходів забезпечує педагогічної діяльності), компонентів (теоретико-методологічного забезпечення як стратегічної орієнтації, технолого-методичного забезпечення як тактичної орієнтації та організаційно-практичного забезпечення як операциональной складової), підсистем педагогічної забезпечує діяльності та самоосвітньої забезпечуваною діяльності студентів в узгодженні їх функцій, спрямована на актуалізацію потенціалу розвитку соціальної активності освітнього процесу шляхом систематизації, перетворення його ресурсів, засобів, умов, можливостей і використання їх суб’єктами.

Реалізація цієї системи покликана підвищити позитивний вплив чинників розвитку соціальної активності в освітньому процесі, які можна об’єднати в 3 групи: фактори соціально-освітнього простору ВНЗ, фактори середовища освітнього процесу вузу, внутрішні фактори суб’єктів освітнього процесу.

До факторів соціально-освітнього простору ВНЗ відносяться: соціальне замовлення на прояв соціальної активності майбутніми фахівцями; потенційні соціальні партнери та міра їх активності у співпраці з суб’єктами освітнього процесу вузу; діючі програми, проекти, існуючі традиції залучення майбутніх фахівців до вирішення соціальних проблем.

До факторів середовища освітнього процесу відносяться:

характер соціальної спрямованості освітнього процесу вузу відповідно до пріоритетів політики вузу;

організаційна культура як система норм і відносин суб’єктів освітнього процесу;

організаційна структура як система взаємодій, що здійснюється на основі закріпленого функціонала, повноважень та прав;

інфраструктура підтримки прояви соціальної активності суб’єктів освітнього процесу вузу;

широта форм і різноманіття видів соціально значущої діяльності в освітньому процесі вузу;

різноманітність мікросередовища прояви соціальної активності різного типу.

До внутрішніх факторів суб’єктів освітнього процесу відносяться:

вітагенний (суб’єктний) досвід суб’єкта освітнього процесу;

система відносин, цінностей, мотивів і пріоритетів особистості; освоєні суб’єктом компетенції;

система сформованих соціальних зв’язків особистості.

Педагогічне забезпечення акумулює та направлено доводить до суб’єкта дію факторів освітнього простору ВНЗ і середовища освітнього процесу вузу, прагнучи актуалізувати внутрішні фактори самого суб’єкта.

Фактори найчастіше діють не безпосередньо, а заломлюючись через «більш ближні умови». Умова - це середовище, обставини, при яких реалізується якийсь фактор. В освітньому процесі вузу для активізації дії чинників розвитку соціальної активності майбутніх фахівців необхідно створення певних педагогічних умов, які виконують таке функціональне призначення:

посилення позитивного впливу чинників зовнішнього соціального середовища в соціально-освітньому просторі вузу і перешкоду їх негативному впливу;

актуалізація внутрішніх факторів суб’єктів освітнього процесу;

сприяння гармонійному взаємодії зовнішніх і внутрішніх факторів, перетворення середовища освітнього процесу вузу і посилення факторів цього середовища.

На основі врахування діалектики детермінуючого впливу зовнішніх і внутрішніх факторів на соціальну активність особистості та її розвиток, розуміння процесу розвитку соціальної активності майбутніх фахівців в освітньому процесі вузу ми визначили комплекс педагогічних умов реалізації системи педагогічного забезпечення розвитку соціальної активності майбутнього фахівця, що включає:

педагогічне сприяння освоєнню і реалізації студентом позиції суб’єкта самоврядування та співуправління в освітньому процесі вузу;

прозорість освітнього процесу;

підготовка педагогів до здійснення педагогічного забезпечення розвитку соціальної активності майбутніх фахівців на основі інтеграції технологій формальної і неформальної освіти.

Охарактеризуємо послідовно ці педагогічні умови.

Здійснити і посилити вплив факторів соціально-освітнього простору на розвиток соціальної активності суб’єктів в освітньому процесі вузу дозволяє забезпечення транспарентності освітнього процесу вузу взаємодій його суб’єктів із суб’єктами соціального середовища, що мають перетворювальну спрямованість. Вимога досягнення прозорості освітнього процесу засноване на демократичних принципах, гласності, доступності освіти.

Прозорість освітнього процесу включає не тільки інформаційну, але й комунікативну відкритість, доступність взаємодії суб’єктів освітнього процесу з суб’єктами соціально-освітнього простору, спрямованого на перетворення навколишнього середовища, вирішення конкретних соціальних проблем і реалізується у формі соціального партнерства, тобто спільної діяльності суб’єктів освітнього процесу з суб’єктами соціального середовища (соціальними партнерами), заснованої на рівних правах і обов’язках, спрямованої на досягнення спільної мети. В рамках такої взаємодії суб’єкт освоює соціальний досвід не стільки за допомогою його відтворення, скільки шляхом критичного аналізу, переструктурування в логіці суб’єктного досвіду, випереджаючого відображення, оновлення.

Реалізація цієї педагогічної умови включає 2 основні складові:

забезпечення інформаційної відкритості (вдосконалення інформаційного обміну в навчальному та у позанавчальний процесі; цілеспрямована підготовка суб’єктів освітнього процесу до прийому, обробки і передачі інформації в освітньому процесі вузу; підтримка суб’єктів освітнього процесу в освоєнні, застосуванні й удосконаленні інформаційного обміну);

забезпечення комунікативної доступності (розробка механізмів взаємодії з соціальними партнерами, таких як волонтерство, проекти та їх грантова підтримка, цільові програми, цільові замовлення, експериментальні майданчики, молодіжний парламентаризм, тимчасове працевлаштування, неформальна освіта; реалізація для їх освоєння студентами).

Налагоджений інформаційний обмін, доступні для суб’єктів механізми взаємодії дозволяють студентам розширити коло соціальних взаємозв’язків, освоїти форми співпраці, що, в свою чергу, відбивається на все більшому включення майбутніх фахівців як суб’єктів освітнього процесу вузу в життя соціуму в процесі навчання, впливає на посилення факторів зовнішнього соціального середовища на розвиток їх соціальної активності.

Актуалізації внутрішніх чинників розвитку соціальної активності майбутніх фахівців сприяє педагогічне сприяння освоєнню і реалізації студентом позиції суб’єкта самоврядування та співуправління в освітньому процесі вузу, так як тільки «саморух» студента в саморозвитку в результаті взаємодії з середовищем і діючими в ній факторами веде до розвитку соціальної активності студента. Лише усвідомлюючи себе суб’єктом системи взаємодії, людина усвідомлено підкоряється параметрам порядку цієї системи, проявляє активність для її перетворення.

Педагогічне сприяння освоєнню позиції суб’єкта самоврядування та співуправління представляє особливий вид взаємодії студентів і педагогів, в рамках якого педагогічна діяльність здійснюється на основі активізації внутрішнього потенціалу саморозвитку студента для засвоєння ним функцій самоврядування (самодіагностики, самооріентаціі, цільового самовизначення, самопланування, саморегуляції, самоорганізації, самоаналізу, самокорекції) і співуправління (погодженого з оточуючими для виявлення проблем та їх причин, постановки мети, визначення способів їх досягнення, узгодження дій, спільного пошуку ресурсів, відстеження результатів спільної діяльності) та їх реалізації в освітньому процесі вузу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: