Сторінка
10

Умови розвитку соціальної активності студента у ВНЗ

Ведучі ранги в загальній системі цінностей-мети в основному займають індивідуальні цінності (здоров’я, матеріально забезпечена життя, активне діяльне життя, впевненість у собі), а також конкретні життєві цінності. У нижній частині ієрархії, досліджуваної нами групи розташувалися пасивні цінності (краса природи і мистецтва, пізнання), цінності міжособистісного відношення (щастя інших), абстрактні цінності (творчість, пізнання), індивідуальні цінності (розваги).

Отже, найбільш значимі в системі термінальних цінностей цінності особистого життя: здоров’я (як стандартна, розповсюджена цінність, що передається з покоління в покоління), любов, щасливе сімейне життя, а також цінності індивідуалізації: матеріально забезпечене життя, впевненість у собі, активне діяльне життя.

Ведучі ранги в ієрархії інструментальних цінностей належать наступним цінностям: освіченість, вихованість, відповідальність, життєрадісність, незалежність, чесність (див. Таблицю 2.2.).

Таблиця 2.2. Групова ієрархія інструментальних цінностей випробуваних

Цінності

Середній ранг

Груповий ранг

1. Освіченість

5,58

1

2. Вихованість

5,79

2

3. Відповідальність

6,09

3

4. Життєрадісність

7,06

4

5. Незалежність

8,2

5

6. Чесність

8,56

6

7. Самоконтроль

8,69

7

8. Тверда воля

9

8

9. Акуратність і охайність

9,22

9

10. Раціоналізм

9,63

10

11. Терпимість

9,72

11

12. Широта поглядів

9,73

12

13. Ефективність у справах

10,01

13

14. Ретельність

10,28

14

15. Сміливість у відстоюванні своєї думки, своїх поглядів

10,96

15

16. Чуйність

11,46

16

17. Високі запити

14,36

17

18. Непримиренність до недоліків у собі й інших

16,36

18

Низький ранг значимості властивий таким цінностям, як, непримиренність до недоліків у собі й інших, високі запити, чуйність, сміливість у відстоюванні своєї думки, своїх поглядів, ретельність, ефективність у справах.

Ведучі ранги в ієрархії інструментальних цінностей утворять чотири блоки цінностей - етичні цінності (вихованість, життєрадісність), цінності професійного самовизначення (відповідальність), індивідуальні цінності (незалежність), інтелектуальні цінності (освіченість).

На рівні нормативних ідеалів (на рівні переконань) для групи найбільш значимими є цінності досягнення, самостійність, безпека.

На рівні індивідуальних пріоритетів (конкретні вчинки) найбільш значимими є такі цінності, як самостійність, досягнення, гедонізм (насолода або почуттєве задоволення).

Найменшою значимістю на рівні нормативних ідеалів володіють такі цінності, як традиції, універсалізм, стимуляція (хвилювання і новизна). На рівні індивідуальних пріоритетів найменшою значимістю володіють такі цінності, як традиції, конформность, влада.

Методика «Ціннісні орієнтації» дозволила визначити спрямованість студентів 3-го курсу та студентів 5-го курсу. Ранжування за ступенем значущості життєвих цінностей дозволило виявити, що найбільш цінними для студентів є. Для студентів 3-го курсу: здоров’я, краса природи і мистецтво, наявність хороших і вірних друзів, матеріально забезпечене життя, свобода, отже, дані цінності є значущими для даної групи випробуваних. Другий ранговий рівень займають громадські та професійно значущі цінності: любов, суспільне визнання, активне діяльне життя, впевненість у собі, життєва мудрість, розвиток, продуктивне життя, пізнання. І, нарешті, на третьому рівні знаходяться розваги, щасливе сімейне життя, щастя інших, цікава робота, творчість. Така рангова розстановка термінальних цінностей студентів дозволяє говорити про те, що існує проблема в самореалізації особистості. Зокрема, є традиційним для юнацького віку висунення на перші місця цінностей, задіяних у міжособистісних стосунках та емоційно-чуттєвої сфері. Відмінності в ціннісних перевагах пояснюються індивідуальними особливостями респондентів, специфікою особистісного і соціального досвіду.

На думку респондентів, для досягнення поставленої мети людина повинна володіти наступними характеристиками: бути акуратним, вихованим, життєрадісним. Такі особистісні характеристики, як здатність діяти самостійно, рішуче, не відступати перед труднощами, готовність доводити почату справу до кінця, говорить про певні способи поведінки в даній групі випробуваних, що ведуть до реалізації відповідних термінальних цінностей. Отже, в роботі по формуванню соціально активної особистості студентів 3-го курсу необхідно орієнтуватися на наступні інструментальні цінності, такі як освіченість, відповідальність, самоконтроль, тверда воля, ефективність у справах. Ранги інших цінностей у всіх вибірках різні, що свідчить про несформованість уявлень про майбутню діяльності, необхідних для цього рис і властивостей, студенти-3-го курсу демонструють власну позицію.

Аналіз анкет самооцінки соціальної активності.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: