Сторінка
6

Розробка мультимедійного навчального комплексу з дисципліни "Теорія кольору"

Оснащення ВНЗу новітнім устаткуванням завжди вимагає витрати великих коштів, тому важливо використовувати їх найбільш раціонально. Розглянемо, в яких формах навчальної роботи можливе застосування МЕНК і яким вимогам вони повинні задовольняти. Незважаючи на різноманітність форм навчальної роботи, її основу складають: лекція, як спосіб передачі інформації; самостійна робота, як основа всякого навчання; і контроль знань. Від рівня організації цих основних форм залежить ефективність усього процесу навчання (при цьому не можна забувати, що тільки тоді доцільно застосування МЕНК, коли вони дають безсумнівний ефект і мають перевагу перед іншими засобами навчального процесу).

Критерії ефективності розробки мультимедійного електронного навчального комплексу

Інтерактивне навчання передбачає взаємодію учня з навчальним оточенням, коли учень стає повноправним учасником навчального процесу. До методів інтерактивного навчання відносяться методи, які сприяють залученню учня у процес одержання та переробки знань: проблемні, групові, дослідницькі форми уроку, рольові ігри.

Сьогодні ми є свідками появи і творцями нових форм інтерактивного навчання, пов'язаних з електронними дидактичними засобами навчання. Сучасний мультимедійний урок має ту ж структуру, що і традиційний: актуалізація знань, пояснення нового матеріалу, закріплення, контроль знань. Використовує ті ж методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий та інші. Але сьогодні з'явилася можливість використовувати на уроці динамічні інформаційні моделі, миттєву візуалізацію досліджуваного процесу, моделювання досліджуваного явища. Спрямованість на оперативну зворотній зв'язок, можливість вибудовування індивідуальної освітньої траєкторії в інформаційному середовищі електронного дидактичного засоби навчання змінює дидактичні методи традиційного уроку. Сучасний мультимедійний урок – це проміжна ланка між традиційним уроком і відкритим утворенням.

Підвищення ефективності сучасного уроку педагоги-практики пов'язують із застосуванням мультимедійних технологій, які володіють унікальною можливістю підвищувати інформаційну щільність заняття, але вимагають розуміння специфіки дидактичної нових носіїв навчального матеріалу.

Сучасна інформаційна технологія, на думку Г. К. Селевко, може бути реалізована в трьох варіантах:

1) як «проникаюча» – використання комп'ютера і мультимедійних технологій при вивченні окремих тем, для вирішення окремих дидактичних завдань;

2) як основна – найбільш значуща в використовуваної педагогічної технології;

3) як моно технологія – все навчання, всі види контролю та моніторингу спираються на застосування комп'ютера.

Щоб зробити значний прорив у практиці навчання на основі мультимедійних технологій, потрібні розробки, які супроводжують процес формування ключових понять, як при індивідуальній, так і при фронтальній роботі, що дозволяють брати активну участь студенту у розвитку та застосуванні цих понять.

Розробка моделі мультимедійного електронного навчального комплексу

Дистанційне навчання – це зручна і ефективна форма організації навчального процесу, що дозволяє мінімізувати часові та матеріальні витрати на навчання.

Основними інформаційними освітніми ресурсами при дистанційному навчанні незалежно від виду застосовуваної дистанційної освітньої технології (ДОТ) є навчально-методичні комплекси (НМК), що забезпечують ефективну роботу учнів з усіх видів занять згідно з навчальним планом освітньої програми.

Дистанційне навчання орієнтовано в значній мірі на самостійну роботу учнів з вивчення навчального матеріалу, представленого в НМК. Тому для поліпшення сприйняття великих обсягів інформації, в електронних навчально-методичних комплексах необхідно використовувати разом з текстовою інформацією також мультимедіа: відео-, аудіо- та графічну інформацію. Оскільки інформація, продубльованих через різні органи почуттів, через текст, відео, графіку і звук, засвоюється краще і зберігається набагато довше.

Існує безліч прикладів використання мультимедійних НМК у навчальному процесі. Створення інтерактивних мультимедійних електронних підручників часто вимагає від розробників навичок програмування чи використання спеціалізованих пакетів програм для роботи з мультимедіа, а також великих витрат часу.

У той же час існує зручні і простий засіб для створення мультимедійного змісту електронних навчально-методичних комплексів з дисциплін пов'язаних з викладанням комп'ютерних технологій (інформатика, нові інформаційні технології, програмне забезпечення персонального комп'ютера та ін.) – програми, що здійснюють відео захоплення (захоплення та збереження у цифровому вигляді окремих відеокадрів). Подібні програмні засоби не вимагають від розробника НМК спеціальної підготовки. Технологія роботи з такими програмами дуже проста.

Ці програми дозволяють записувати дії, що відбуваються на екрані комп'ютера у відеоролик, при цьому за допомогою мікрофона можна записувати коментарі до того, що відбувається на екрані. Як правило, такі програми дозволяють вибирати розмір зони захоплення (екран, вікно, фіксована область) і зберігати отриманий відеоролик в «стислому» форматі. Отримані мультимедійний матеріал можна використовувати для навчання технології роботи з різними програмними засобами. Причому можна створювати як короткі відеоролики, що ілюструють виконання, якоїсь конкретної операції, так і повноцінні навчальні відеофільми (відеопрезентації), знайомлять учня з тим чи іншим програмним продуктом.

Існує досить багато програм: AutoRun Pro Enterprise, Camtasia Studio, HyperCam, VirtualDub, VideoCAP та ін Вони можуть різнитися як інтерфейсом, так і функціональними можливостями. Для створення мультимедійного матеріалу НМК, призначених для дистанційного навчання студентів дисциплін, пов'язаних з вивченням, тих чи інших програмних засобів, мною використовується програма AutoRun Pro Enterprise.

AutoRun Pro Enterprise – є мультимедійним презентаційним інструментом, який поєднує веб-сайти, файли PDF, PowerPoint презентації, відео, слайд-шоу або привабливі CD / DVD презентації ( рис. 2.1).

Рис. 2.1. Робоча область AutoRun Pro Enterprise

Першим етапом створення мультимедійної оболонки є розробка його макета.

Під макетом оболонки розуміють ескіз сторінок з структурними елементами, що містяться на них (рис. 2.2):

головна сторінка;

методичні рекомендації;

список статей;

лекції;

вихід.

Рис. 2.2. Макет оболонки

На основі розробленого прототипу макета мультимедійного комплексу за допомогою програми AutoRun Pro Enterprise був створений шаблон головної сторінки (рис. 2.2) і шаблон для допоміжних сторінок.

Структурні елементи шаблонів всіх сторінок, включаючи головну, передбачалося залишати незмінними, з обов'язковим включенням у кожну сторінку і розташуванням на одному і тому ж місці. Тобто змінюються елементиз основним текстом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: