Сторінка
5

Методика проведення уроку – конференції

Атмосферні забруднювачі поділяються на первинні, які надходять безпосередньо до атмосфери, і вторинні, які утворюються внаслідок перетворення первинних забруднювачів. Наприклад, сірчистий газ в атмосфері окислюється до сірчаного ангідриду, який взаємодіє з водяною парою і утворює краплинки сірчаної кислоти. Розглянемо вплив деяких забруднювачів на організм людини.

Забруднення гідросфери. Розрізняють хімічне, фізичне та біологічне забруднення водоймищ. Хімічне забруднення зумовлюється збільшенням вмісту у воді неорганічних та органічних шкідливих домішок. Фізичне забруднення пов’язане зі змінами фізичних параметрів водного середовища і зумовлюється тепловими, механічними та радіоактивними домішками. Біологічне забруднення полягає в змінах властивостей водного середовища внаслідок збільшення кількості мікроорганізмів, рослин та тварин.

Основними забруднювачами гідросфери є промисловість та сільське господарство. Внутрішні водойми забруднюються стічними водами металургійної, нафтопереробної, хімічної та інших галузей сільського господарства, житлово-комунального господарства та поверхневими стоками. Найбільш шкідливими органічними забруднювачами гідросфери є нафта та нафтопродукти. Щорічно в світовий океан потрапляє 5–10 млн. тонн нафти та нафтопродуктів.

Забруднення літосфери. Забруднення ґрунтів відбувається під час видобутку корисних копалин та при їх збагаченні, внаслідок захоронення відходів виробництва та побутового сміття, при проведенні військових навчань, випробувань, внаслідок аварій та катастроф. Ґрунти істотно забруднюються також під час опадів в зонах розсіювання викидів в атмосферу. Із загального об’єму гірської маси, яка видобувається з надр, переробляється лише 1/3 частина, а у виробництві використовується близько 7%. Більша частина гірської маси накопичується у відвалах.

Оскільки увага учнів починає розсіюватися після 20 хвилин уроку, то задля її активізації будо використано інтерактивну гру «Реклама».

Учням заздалегідь було запропоновано наступне завдання: створити рекламу таких видів палива як: природній газ (1 група), нафта (2 група), вугілля (3 група). Учні представляють результати своєї роботи, після завершення проводиться обговорення та створення «рейтингу» видів палива(робота з інтерактивною системою).

По закінченню виголошення доповідей учням було запропоновано інтерактивну вправу «Займи позицію» під час якої учні обгрунтовували всю позицію на основі узагальнених під час конференції знань.

- За використання класичних продуктів палива

- За використання альтернативних видів палива

Підсумки було проведено за допомогою вправи «продовж речення».

Новим для мене було…

Цікавим я вважаю той факт…

Мені сподобалося…

Було б краще, якби…

На домашнє завдання було дано повторити вивчену тему, підготуватися до контрольної роботи; виконати завдання для самоконтролю в зошиті.

Методика організації та проведення уроку-конференції під час вивчення теми «Органічні речовини в живій природі» в 11 класі

Метою даного уроку є закріпити знання учнів про будову органічних речовин; ознайомити з різноманітністю органічних речовин, їх роллю в живій природі; розвивати вміння класифікувати органічні речовини за призначенням;виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок – конференція.

Обладнання: набори матеріалів, виготовлених з різних органічних речовин

Базові поняття і терміни: Ізомерія, ізомери, гомологи, гомологічний ряд, характеристична (функціональна) група

В організацію уроку-конференції входило:

Попереднє визначення теми,

Розподіл учнів за змістом роботи та темами доповідей,

Підготовка літератури для допомоги учасникам конференції в пошуках необхідного матеріалу,

Перегляд зміст доповідей та їх аналіз.

При проведенні уроку-конференції було використано такі педагогічні методи, як евристична фронтальна бесіда, пояснення вчителя, розповідь, демонстрація, рефлексія.

Методика проведення уроку-конференції на етапі актуалізації включає в себе бесіду про органічні речовини, що є у живих істот, та характеристику їх біологічного значення. Ці знання учні отримали в 9 класі, тому немає необхідності вчителю витрачати час на роз’яснення даних понять. При вивченні нового матеріалу учні виголошували свої доповіді, демонструє зразки, малюнки одягу, продуктів харчування, предметів гігієни, виготовлених з органічних речовин, а решта класу висловлювали думки з відповідно до тем.

Конференція включає в себе такі теми як:

«Жива природа – невичерпне джерело органічних речовин», в якій обговорюється виникнення органічних речовин, до сьогодні людство використовує органічні речовини, вироблені живими організмами, аби задовольнити матеріальні потреби, передусім - у харчових продуктах, зручному одязі, комфортному житлі, теплі, дотриманні гігієни, збереженні здоров’я тощо. Доводиться це на прикладі целюлози. Незважаючи на те, що організм людини практично не засвоює целюлозу, вона відіграє важливу роль у харчуванні і підтриманні здоров’я. Світовою медичною спільнотою визнано, що нестача клітковини в раціоні є однією з найважливіших причин погіршення здоров’я і, як наслідок, якості життя. Люди, у харчуванні яких достатньо рослинних продуктів і клітковини, набагато менш схильні до таких захворювань, як рак кишечнику, а також надмірна маса тіла й ожиріння.

Водночас саме целюлоза, що міститься в рослинах, є основною поживною речовиною у складі корму для багатьох сільськогосподарських тварин, яких використовують для одержання м’яса, молока, жиру, яєць, вовни, щетини, шкіри, кісток, пуху й пір’я (назвіть органічні речовини в складі цих продуктів).

Досить цікавою є тема для обговорення «Хімія живого – один із стратегічних напрямків розвитку сучасної хімії» в якій учні мають можливість обговорити те, що навколишній світ – це світ хімічних речовин і їх постійних перетворень. Більшість процесів на землі є хімічними або супроводжуються хімічними процесами. Можна сказати, що наша Земля – це гігантський хімічний реактор, який не зупиняється ні на мить.

У промисловість органічного синтезу впроваджують нові технологічні процеси з використанням дешевих і доступних джерел сировини (наприклад, використання парафінових вуглеводнів для добування карбонових кислот), вводять економічно ефективні малостадійні хіміко-технологічні процеси, здійснюють перехід від періодичних процесів до безперервних. Велика увага надається впровадженню безвідхідних виробництв, що має важливе значення для охорони навколишнього середовища. Проводять пошуки нових, більш ефективних каталізаторів, для того, щоб збільшити вихід продуктів реакції.

На закріплення знань учнів використовуються запитання:

1 Як задовольнити потреби сучасного суспільства, не піддаючи небезпеці можливість майбутніх поколінь задовольняти свої потреби?

2 Назвіть продукти харчування, у складі яких містяться білки, жири, вуглеводи.

3 Назвіть галузі використання целюлози.

4 Назвіть галузі використання нафтопродуктів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: