Сторінка
7

Методика проведення уроку – конференції

«Пестициди». Засоби боротьби з побутовими комахами та гризунами, хімічні засоби захисту рослин, деякі засоби для виведення плям і склеювання, окремі види автокосметики – отруйні, з ними необхідно поводитися дуже обережно. Такі препарати обов’язково мають напис “Отрута” або “Отруйно”.

Багато засобів для виведення плям, полірування та склеювання, догляду за виробами зі шкіри, деякі рідкі засоби для чистки, боротьби з побутовими комахами, хімічні засоби захисту рослин і мінеральні добрива пожеженебезпечні. Пожеженебезпечні також препарати в аерозольних упаковках. Зберігати їх треба тільки далеко від джерел тепла.

Пестициди є єдиним засмічувачем, який свідомо вноситься людиною в навколишнє середовище. Вони вражають різні компоненти природних екосистем: зменшують біологічну продуктивність фітоценозів, різноманітність видів тваринного світу, знижують чисельність корисних комах і птахів, і кінець кінцем є небезпечними для самої людини. Вони вирізняються не тільки високою токсичністю, а й великою біологічною активністю і здатністю накопичуватися в різних ланках харчового ланцюга. Навіть у мізерних кількостях пестициди пригнічують імунну систему організму, підвищуючи таким чином його чутливість до інфекційних захворювань. У більших концентраціях ці речовини здійснюють мутагенний і канцерогенний вплив на організм людини.

У підсумку уроку вчитель розповідає про статистичні дані стосовно забрудників довкілля. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) здоров’я населення на 50% залежить від способу життя, на 20% – від якості оточуючого середовища, ще на 20% – від спадкоємних особливостей організму і на 10% – від розвитку охорони здоров’я.

За статистикою у США отруєння і смертність дітей від токсичних хімічних речовин посідає друге місце, Польщі на побутові препарати припадає 28%, у Франції - 23% від усіх зареєстрованих отруєнь. Вважають, що більше 90% пухлин у людини після 50 років мають метаболічне походження і викликані хімічним забрудненням організму. В навколишнє середовище, а отже і в організм людини, надходить величезна кількість штучно створених сполук. У побуті ми практично щоденно зустрічаємося з продуктами хімічної промисловості та з хімічними процесами. Це прання білизни, миття посуду, доглядання за підлогою та меблями застосування клею, а також готування їжі, умивання з милом, догляд за шкірою обличчя та інша особиста гігієна тощо.

Учні обговорюють почуту інформацію та роблять усно відповідні висновки.

Домашнім завданням для учнів є повторення пройденого матеріалу, а для підготовки до контрольної роботи надається варіант різнорівневих завдань, для перевірки знань учнів.

1. Систематизовано теоретичні відомості про нетрадиційні форми навчання та їх застосування під час навчального процесу в середній школі;

2. Розглянуто проблеми організації нестандартних уроків хімії в методичній літературі та в розробках передових українських педагогів практиків;

3. Основними видами нетрадиційних форм уроків є: лекція, семінар, конференція, диспут, ділова гра, лабораторна робота, залік, урок-вистава, комбінований урок.

4. Розроблено методику організації та проведення уроків-конференцій з хімії в старшій школі на теми:

Основні види палива та їх значення в енергетиці країни. Охорона навколишнього середовища від забруднень при переробці вуглеводневої сировини та використанні продуктів її переробки;

Органічні речовини в живій природі;

Попередження забруднення довкілля при використанні органічних речовин в побуті.

5. Використання нетрадиційних форм уроків сприяє формуванню пізнавальних інтересів школярів, діти безпосередньо беруть участь у процесі навчання. Пізнавальна діяльність учнів переважно має колективний характер, що створює передумови для взаємодії суб’єктів навчання, дає можливість для обміну інтелектуальними цінностями, порівняння й узгодження різних точок зору про об’єкти, які вивчаються на уроці. Застосування такого типу зайняття сприяє підвищенню активності учнів у процесі навчально–пізнавальної діяльності,формуванню самостійного мислення,розвитку творчості.

6. Життя вимагає сформованого певною мірою фізичного мислення і очевидно, що до цього найкоротший шлях через емоційність, творчість у навчанні. Саме через творчість можна зацікавити учнів, активізувати їх діяльність на уроці, що в кінцевому випадку приведе до формування стійкого пізнавального інтересу до хімії. Інтерес створює певну установку на засвоєння нових знань з хімії: знання потрібні не для того, щоб повернути їх учителю у тому ж вигляді, а для того, щоб застосувати їх у нових умовах, пояснити незнайоме, незрозуміле явище, саме тому доцільно використовувати урок – конференцію, аби учні могли пояснити по-своєму нове, або роз’яснити відоме явище

7. Урок-конференція сприяє формуванню і розвиненню комунікативних вмінь, знань, умінь і навичок учнів, їх закріпленню та вдосконаленню, їх поглибленню і систематизації, підвищенню активності учнів у процесі навчально-пізнавальної діяльності, формуванню самостійного мислення, розвитку творчості. Це комплексна форма узагальнення результатів самостійної пізнавальної діяльності учнів піл керівництвом учителя, що здійснюється завдяки спільним зусиллям учителя та учнів.

8. Урок-конференція дозволяє урізноманітнювати форми й методи роботи, позбавлятися шаблонів, створюють умови для виховання творчих здібностей школяра, розширюють функції вчителя, дає змогу враховувати специфіку певного матеріалу та індивідуальні особливості кожного учня.

Тема: Основні види палива та їх значення в енергетиці країни. Охорона навколишнього середовища від забруднень при переробці вуглеводневої сировини та використанні продуктів її переробки.

Мета: узагальнити знання учнів про склад та властивості основних джерел вуглеводнів, їх застосування як палива у різних галузях господарства; розвивати вміння учнів класифікувати хімічні об’єкти за різними ознаками, виділяти головне в великому об’ємі інформації, робити узагальнюючі висновки, формувати дбайливе ставлення до енергетичних ресурсів своєї Батьківщини.

Тип уроку : узагальнення та систематизації знань.

Форма уроку: урок – конференція.

Методи: евристична фронтальна бесіда, пояснення вчителя, інтерактивна гра «Реклама»

Обладнання: комп’ютерна презентація «Основні види палива в енергетиці країни», мультимедійний екран, Г.А. Лашевська. Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів (рівень стандарту), ресурси мережі Інтернет.

Базові поняття і терміни: паливо, енергетика, продукти переробки вуглеводневої сировини, довкіля, забруднення, органічні речовини.

Структура і хронометраж уроку

І. Організаційний момент (3 хв.)

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності (5 хв.)

ІІІ Актуалізація ЗУН (3 хв.)

ІІІ Узагальнення ЗУН (27 хв.)

ІV. Підведення підсумків (4 хв.)

V. Домашнє завдання (3 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Перевірка відсутніх; оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності (евристична бесіда)

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: