Сторінка
2

Використання комп’ютерів під час викладання різних предметів

Мал.19 Мал. 20

Мал.21 Мал.22.

На допомозі вчителю, який викладає алгебру в 11 класі стане програма для вивчення статистики StatSoft (мал.23,24).

Мал.23.

Мал.24.

Зручною у використанні і з цілою низкою корисних властивостей є програма Advanced Grapher, яка ще й, що суттєво, розповсюджується безкоштовно. За допомогою цієї програми можна будувати графіки функцій, обчислювати значення функцій, проводити дослідження функцій. Вдалим є те, що можна будувати графіки кількох функцій в одній системі координат, змінюючи при цьому колір лінії графіка та її товщину.

Мал. 25. Мал.26. Мал.27

Розглянемо, наприклад, процес побудови графіків функцій y=x2, y=sinx та y=2x в одній системі координат.д.ля цього досить виконати набір нескладних дій (мал.25-27).

В результаті одержимо:

Мал.28.

Використання комп’ютерів під час вивчення фізики

На сучасному етапі пошуку нових і удосконалення існуючих методів навчання найперспективнішим, напевне, є застосування в навчальному процесі ЕОМ. І це повною мірою стосується викладання фізики. Саме на уроках фізики комп’ютер виступає гарантом ефективного використання часу, забезпечення єдності інваріантності з диференційованим підходом. Великого значення набуває і психологічний фактор. З одного боку, вдало використана педагогічна комп’ютерна програма пробуджує інтерес до фізики, встановлює гармонійний контакт в інтерактивній системі учитель-ПК-учень. З іншого боку, вирішується одна з учнівських проблем - страх перед дошкою. Використання ж персонального комп’ютера ставить усіх дітей в однакові умови, у яких кожен може спокійно зібратися з думками і розв’язати поставлену навчальну задачу.

Існує велика кількість програм, які можна використовувати на уроках фізики - від простих, які були створені для роботи ще під управлінням операційної системи MS DOS, до більш складніших, таких, наприклад, як „Репетитор по фізиці” (мал.29,30).

На уроках фізики комп’ютер дозволяє, наприклад, на відеороликах продемонструвати дію фізичних законів. У віртуальній лабораторії учень може самостійно скласти експериментальну установку, виконати на ній лабораторну роботу та отримати за неї оцінку від самого комп’ютера.

Мал.29.

Мал 30.

Використання комп’ютерів під час вивчення хімії

Умови реформування загальної середньої освіти ставлять перед учителем нові вимоги щодо організації та внесення корективів до цілей, завдань і змісту навчально-виховного процесу. У зв’язку з цим викладання хімії пов’язане з оновленням підходів до формування в учня наукового мислення і поглядів на природні явища. Впровадження інноваційних технологій є одним з основних напрямків такої діяльності. І тут значну допомогу вчителю може надати використання на уроках комп’ютера. Звісно, кабінети хімії ще не мають достатнього матеріально-технічного забезпечення, але наявність хоча б одного комп’ютера дає змогу зовсім по-новому планувати зміст і структуру уроку. Зараз усе більше з’являється програм комп’ютерної підтримки навчальних занять, для яких потрібна сучасна техніка. Проте, якщо в учителя є трохи й „застарілий" комп’ютер, цього досить, щоб використовувати його під час уроку в різноманітних сферах навчального процесу.

Найпростішим і найпоширенішим варіантом застосування комп’ютера є організація тестування учнів як під час проведення заліку, так і звичайного уроку. Учень запрошується до комп’ютера і самостійно працює з ним. Учитель фіксує ту оцінку, яку виставить комп’ютер. Програма, створена для такої роботи, має певну кількість запитань з даної теми і три варіанти відповідей до кожного з них (одне вірне і два хибних). Учню пропонується відповісти на деяку кількість питань. При використанні у програмі генератора випадкових чисел, запитання вибираються в довільній послідовності. У довільній послідовності розташовуються і варіанти відповідей до них. Тому ніхто не може передбачити, яке запитання з’явиться і як будуть розташовані відповіді до нього. Після вибору відповіді, учень натискує на клавішу з цифрою, що відповідає, на його думку, номеру правильної відповіді. На екрані з’явиться наступне запитання.

Таку форму роботи вчитель може використовувати практично на кожному уроці. Для цього він має у міру вивчення теми замінювати одні запитання на інші.

Мал.31.

Мал.32

Мал.33.

На малюнках 31,32 - приклади програм, які можна використовувати на уроках хімії. Існують програми, за допомогою яких можна зімітувати реальну ситуацію. Наприклад: тема уроку - кислоти. На екрані комп’ютера - пробірки з речовинами. Хочете, змішуєте їх, хочете - нагріваєте, переливаєте (і при цьому спостерігаєте за зміною кольорів), одержуєте дані про температуру реакції і, навіть саму формулу хімічної реакції. При цьому - все абсолютно безпечно для здоров’я та життя. Плюс до того - в учителя не болить голова від відповідальності за безпеку роботи з хімречовинами та немає постійних проблем з тим, де взяти реактиви.

Зручною у користуванні є програма по хімії „МХ Таблица Менделеева” (мал.33). За допомогою цієї програми можна швидко отримати основні характеристики будь-якого хімічного елемента. Для цього потрібно лише натиснути мишею на зображенні того чи іншого елемента, як це зроблено, наприклад, для нікеля (мал.34).

Мал.34.

Використання комп’ютерів під час вивчення географії та біології

Сьогодні вже зроблені перші кроки в розробці програм, призначених для використання при вивченні предметів природничо-географічного циклу. Вони різноманітні за змістом, структурною будовою, виражальними можливостями, обсягом подання навчальної інформації. Але спільна їх сукупність - це знаряддя педагогічної праці вчителя.

Мультимедійні програми природничо-географічного циклу можуть використовуватися як інформаційно-пізнавальний або інформаційно-контролюючий засіб навчання, виконувати різноманітні дидактичні функції у певних навчальних ситуаціях. Значна частина мультимедійних програм з географії та біології містить документально-достовірну інформацію та наукову їх інтерпретацію. Їх зміст і будова, ґрунтуючись на принципі наочності, підпорядковується загальнодидиктичним вимогам і принципам навчання (науковість, систематичність, доступність та послідовність викладу, врахування рівня підготовленості учня тощо).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: