Сторінка
2

Управління освітою та фінансування освіти

Неформальна сторона. Проявляється у різноманітних впливах, що існують при підборі кадрів у складі Міністерства освіти і науки. Більшість працівників міністерства – люди з педагогічною освітою, які слабо орієнтуються в економічних питаннях функціонування галузі. Так, Департамент розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти займається суто педагогічними аспектами розвитку галузі і не розглядає питання фінансування загальноосвітніх шкіл, їх підпорядкування. Це не дозволяє скласти комплексне уявлення про стан загальноосвітньої школи.

Рис. 1. Структура Міністерства освіти і науки України.

Місцеві органи управління освітою

Частину функцій Міністерство освіти і науки України виконує безпосередньо, а частину покладає на місцеві органи управління освітою.

В Україні не створено спеціальних освітніх територіальних одиниць, як це практикується в деяких країнах світу (навчальні округи, або академії у Франції, шкільні округи в США). Управління освітою відбувається відповідно до адміністративно-територіального поділу країни.

Для розуміння системи управління загальноосвітньою школою на місцевому рівні коротко зупинимось на формальному аспекті розподілу влади в Україні.

Протягом останніх років відбувалася передача більшості закладів середньої освіти з державної до комунальної власності. Тобто такі заклади передаються у власність територіальних громад: громад сіл, селищ, міст і управляються органами місцевого самоврядування.

Місцеве самоврядування, в тому числі управління об’єктами комунальної власності, здійснюється представницькими органами територіальних громад, які називаються радами. Ради обираються населенням відповідної території на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Залежно від типів населених пунктів існують сільські ради (в селах), селищні ради (в селищах міського типу) та міські ради (в містах), а також районні (в адміністративному районі) та обласні (в адміністративній області) ради. Районні та обласні ради представляють спільні інтереси громад сіл, селищ, міст.

Для реалізації своїх рішень сільські, селищні, міські ради створюють виконавчі органи – відділи, управління.

При районних та обласних радах виконавчі органи не створюються. Для реалізації рішень районної та обласної рад в Україні функціонують районна та обласна державні адміністрації. Якщо органи місцевого самоврядування формуються "знизу", то місцеві державні адміністрації –– "зверху". Їх керівники (голови) призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.

Відповідно створюється система місцевих органів управління освітою.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління закладами освіти; їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення; контроль за здобуттям неповнолітніми повної загальної середньої освіти; створення при закладах фонду загальнообов’язкового навчання за рахунок коштів місцевого бюджету; забезпечення регулярного обов’язкового підвезення до місця навчання і додому школярів та інші функції покладаються на органи місцевого самоврядування

Оскільки загальноосвітні заклади задовольняють спільні потреби декількох територіальних громад, а сільські, селищні ради та ради багатьох міст не здатні самостійно здійснювати організацію функціонування закладів освіти на своїй території, то вони передають (делегують) названі повноваження районним та обласним радам.

Районні та обласні ради, в свою чергу, делегують свої функції виконавчим органам –– відповідно районній та обласній державним адміністраціям, а в містах Києві та Севастополі –– Київській та Севастопольській міській та районним державним адміністраціям.

Обласний рівень.

Для реалізації державної освітньої політики на рівні області в складі обласної державної адміністрації створюється обласне управління освіти і науки. Таке управління виконує функції, які передані йому обласною радою та функції, надані йому Міністерством освіти і науки України (Рис. 2.). Відповідно обласне управління безпосередньо підзвітне і підконтрольне голові обласної державної адміністрації, а також обласній раді та Міністерству освіти і науки України.

Нормативно завдання обласних управлінь освіти та науки визначаються "Типовим положенням про управління освіти обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації".

Призначення начальника управління.

Керівництво діяльністю управління здійснюється начальником управління, який призначається на посаду і звільняється з посади головою обласної (міської у містах Києві та Севастополі) державної адміністрації за погодженням з Міністерством освіти і науки України. Начальник управління повинен мати вищу педагогічну освіту і стаж керівної роботи в установах освіти не менше 5 років.

Формування штату обласного управління.

Начальник управління має заступників, які пропонуються начальником та призначаються й звільняються з посади головою обласної (міської) державної адміністрації, створює відповідні структурні підрозділи, визначає службові обов’язки працівників управління (рис. 3).

Для вирішення питань, що належать до компетенції управління, може створюватися колегія у складі начальника управління (голови колегії), заступників начальника, інших працівників управління, працівників навчальних закладів та установ освіти. Склад колегії затверджується головою обласної (міської) державної адміністрації за поданням начальника управління.

Управління підзвітне обласній раді. На засіданні обласної ради може заслуховуватися звіт начальника управління про виконання своїх функцій, затверджується бюджет, а отже і обсяги коштів, що виділяються на освіту.

В свою чергу Міністерство освіти може перевіряти роботу обласного управління. У разі визнання Міністерством освіти роботу управління незадовільною, міністр звертається з відповідним вмотивованим поданням до голови місцевої державної адміністрації про звільнення начальника управління. Голова державної адміністрації зобов’язаний розглянути це питання і у місячний термін прийняти рішення та дати обґрунтовану відповідь.

Рис. 2. Управління освітою. на обласному та міському (для міст Києва та Севастополя) рівні.

Районний рівень.

На рівні адміністративного району в складі районних державних адміністрацій утворюються районні відділи освіти. Вони підзвітні і підконтрольні районній раді та обласному управлінню освіти як вищестоящому органу виконавчої влади.

Призначення керуючого управлінням.

Відділ освіти очолює завідуючий, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням з начальником управління освіти відповідно обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації.

Особа, яка призначається на посаду завідуючого, повинна мати вищу педагогічну освіту і стаж керівної роботи в навчальних закладах не менш як 3 роки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: