Сторінка
14

Фізичне виховання як засіб корекції психоемоційного стану студентів перших курсів вищого навчального закладу

Одним з найефективніших методів саморегуляції, що дозволяє трансформувати негативні переживання в позитивні психоемоційні стани, розвинути стійкі мотивації до самовдосконалення, навчитися керувати диханням, розслабляти м’язи, через підсвідомість впливати на роботу внутрішніх органів є аутотренінгові, медитативні та релаксаційні вправи. Ними можна займатися самостійно у вільній час. Залежно від ступеня психоемоційного напруження процедури слід проводити від 1-2 разів на день до 1-2 разів на тиждень, при цьому застосовують аутотренінгові вправи, медитативні та релаксаційні техніки.

Аутотренінгові вправи:

1. Для зняття психом’язової напруги, відпочинку та оновлення сил слід прийняти зручну позу, закрити очі, заспокоїтися. Повільно у думках промовляйте слова:

– я спокійний, мої м’язи розслаблені, я відпочиваю;

– дихаю повільно, моє серце заспокоюється, воно б’ється легко і рівно, я абсолютно спокійний;

– моя права рука розслаблена, моя ліва рука розслаблена, руки розслаблені, плечі розслаблені і похилені;

– моя права рука тепла, моя ліва рука тепла, почуваю приємне тепло у руках;

– розслаблені м’язи правої ноги, розслаблені м’язи лівої ноги, мої ноги розслаблені;

– мої ноги теплі, приємне тепло почуваю у ногах, я відпочиваю;

– моє тіло розслаблене, розслаблені м’язи спини, розслаблені м’язи живота, почуваю приємне тепло у всьому тілі, мені легко і приємно, я відпочиваю;

– повіки опущені, розслаблені м’язи рота, мій лоб прохолодний, я відпочиваю, я спокійний;

– я відпочив, дихаю глибоко, потягуюсь, відкриваю очі, відчуваю свіжість і прилив сил, я бадьорий і свіжий.

Тривалість процедури – до 10 хвилин.

2. Для відпочинку, оновлення сил та підготовки до продовження роботи слід зробити 5 разів глибокий вдих – видих. Повільно у думках промовляйте слова:

– я добре відпочив;

– мої сили оновлені;

– у всьому тілі почуваю прилив енергії;

– думки чіткі та ясні;

– м’язи наповнюються життєвою силою;

– я готовий діяти;

– по всьому тілу пробігає приємна прохолода;

– роблю глибокий вдих, різкий видих, прохолода;

– піднімаю голову, відкриваю очі.

Тривалість процедури – до 5 хвилин.

Медитативні техніки:

1. Для повного розслаблення, підвищення внутрішньої стабільності, гармонізації емоційних реакцій та ритмізації дихання слід прийняти зручну позу, закрити очі, заспокоїтися. Увагу слід зосередити на диханні, при цьому намагатися не змінювати природний ритм дихання, а тільки слідкувати за ним. Промовляти: я відчуваю свій вдих, я відчуваю свій видих. Ця, на перший погляд, елементарна вправа є однією з найефективніших для підвищення концентрації уваги та сил. Тривалість процедури дихальної техніки – 3-5 хвилин.

2. Для відновлення внутрішніх резервів, актуалізації позитивних емоцій та мислення сядьте в зручній позі, зробіть глибокий вдих, затримайте дихання на 10с, потім зробіть видих. Вправу слід повторити 3 рази. Поновіть природний темп дихання. Під час вправ згадайте найщасливіші моменти вашого життя, коли ви мали успіх, досягали мети, були на вершині удачі. Переживіть знову ці щасливі моменти вашого життя, прислухайтесь, відчуйте, побачте їх. Не повторюйтесь, не кваптесь, дайте кожному образу можливість з’явитися знову. По закінченню сеансу порахуйте до п’яти і повільно повертайтеся до реальності. Тривалість процедури зорової техніки – 5 хвилин.

3. Для трансформації негативних переживань в позитивні, настроювання на сприятливе сприйняття майбутнього слід зосередитися на своєму голосі. Протягом 5-10 хвилин сконцентруйте увагу и проговорюйте «так-так-так» з різними інтервалами, інтонацією і гучністю (голосова техніка).

Релаксаційні техніки:

1. Для розслаблення, зняття напруження і очищення свідомості сядьте зручно, закрийте очі, розслабтесь. Дихайте через ніс. Відчуйте своє дихання. Після видиху говоріть про себе «один» (вдих – видих – «один»; вдих – видих – «один»; і так далі протягом 5 хв. Дихайте легко і природно. Зберігайте прийняту позу. Через 5 хв. відкрийте очі і повільно встаньте. Цю техніку можна застосовувати кілька разів на день в любий час, але не раніше, ніж через 2 години після їжі.

2. Для зняття психом’язової напруги, контролю за поставою та власною впевненістю застосовують вправу «гора з плечей»: стоячи, або при ходьбі, слід максимально різко підвести плечі, потім широко розвести їх назад і опустити. Такою повинна бути ваша постава.

Також, ефективним методом покращення психоемоційного стану є аромотерапія. Мільйони запахів оточують нас з народження. Без рідних запахів ми почуваємо невпевненість та дискомфорт. Аромати впливають на наш духовний стан, здатність мислити, говорити. З давніх часів запахи використовували для лікування різних захворювань. Наприклад, ефірні олії сосни, ялівцю, лаванди, розмарину є природними антибіотиками, що вбивають патогенні мікроорганізми, але не шкодять організму людини в цілому. Ефірні олії завдяки своїй бактерицидній дії знижують вірогідність зараження гострою респіраторною вірусною інфекцією (далі ГРВІ) і грипом, сприяють підвищенню власного імунітету, виявляють протизапальну дію .

Ефірні олії ефективно застосовують у якості фітовегеторегуляторів. Вони підвищують працездатність, увагу, пам’ять, в стресових ситуаціях оптимізують рефлекторну активність ЦНС. Ефірні олії мають тонізуючу дію при фізичному та розумовому перевтомленні, збільшують швидкість реакції, зменшують час пошуку необхідних рішень.

Обрані нами комбінації ефірних олій дозволяють вирішити наступні задачі:

1. Покращення працездатності, уваги, пам’яті, зменшення нервового перевантаження та наслідків стресу.

2. Оптимізація балансу вегетативної нервової системи, регуляція психоемоційного стану.

Головний принцип вибору ефірних олій – запах не повинен викликати алергічних реакцій і неприємних відчуттів, повинен бути добре знайомим.

Колективні сеанси аромотерапії здійснюються за допомогою аромоламп із розрахунку 1 лампа на 15 м2 приміщення. Ефірні олії за розробленими комбінаціями дозуються краплями. Тривалість сеансу аромотерапії – 10 хвилин.

Для індивідуальних сеансів аромотерапії застосовуються аромокулони. На один кулон може бути нанесено лише один індивідуально підібраний одорант. На один курс проводиться 12-15 процедур. Перерва між курсами аромотерапії повинна бути 1,5-2,5 місяця. Найкращий період застосування - з жовтня по квітень. Оптимізації рівня вегетативного балансу, покращення психоемоційного стану, зменшення нервового перевантаження та наслідків стресу можна досягти при аромовпливі ефірних олій лимону, апельсину, троянди, м’яти, розмарину, лаванди.

Комбінації одорантів спільної вегеторегулюючої та антибактеріальної дії:

1. Базилік + лаванда;

2. Апельсин + бергамот + полинь + лимон;

3. Лимон + лаванда;

4. Лаванда + м’ята + евкаліпт + шавлія;

5. Лимон + лаванда + троянда;

6. Розмарин + лимон + евкаліпт;

7. Розмарин + троянда + лаванда;

8. Троянда + лаванда + м’ята + апельсин;

9. Базилік + лаванда + лимон + апельсин;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: