Сторінка
2

Розвиток англомовної лексичної компетенції учнів 9 класів середніх загальноосвітніх шкіл за допомогою Wiki-технологій

Мета формування лексичної компетенції школярів зумовлює правомірність застосування наступних принципів при роботі з іншомовним лексичним матеріалом:

– принцип диференційованого підходу до навчання лексики;

– принцип урахування вікових та індивідуальних особливостей дітей;

– принцип посильної філологізації навчального процесу;

принцип комунікативко-ігрової спрямованості навчання;

В умовах комунікативно орієнтованого викладання змінилися форми та методи організації сучасного уроку.

Перш за все слід відмітити, що такий урок має бути інтерактивним. Спеціалісти, як правило, пропонують наступну структуру:

Мотивація

Мета цього етапу – зосередити увагу учнів на проблемі та викликати інтерес до теми обговорення на уроці. Прийомами навчання можуть бути запитання, цитата, коротка історія, невеличке завдання, розминка і т.д. Так, наприклад, на цьому етапі можуть бути використані завдання, як „Мозковий штурм” або „Мікрофон”.

Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

Мета - забезпечити розуміння учнями змісту їх діяльності, тобто того, чого вони повинні досягти в результаті уроку і що від них очікує вчитель.

Правильно сформульовані, а потім досягнуті результати – це гарантія успіху. Оптимальною є ситуація, коли учень розуміє не тільки те, чого він досяг на даному уроці, а й те, чого він має досягти на наступному уроці, чого він взагалі хоче від цього предмета для свого життя.

Надання необхідної інформації

Мета – дати учням достатньо інформації для того, щоб на її основі виконувати практичні завдання. Наприклад, деякі уроки побудовані таким чином, що в підручнику для учнів є достатньо інформації для виконання завдань, і яка читається ще до уроку. Під час уроку вчитель може ще раз звернути на неї увагу, особливо на практичні поради, якщо необхідно – прокоментувати терміни або організувати невеличке опитування.

Інтерактивна вправа – центральна частина уроку

Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку

Мета - рефлексія, усвідомлення того, що було зроблено на уроці, чи досягнуто поставленої мети, як можна застосувати отримане на уроці в майбутньому. Підведення підсумків бажано проводити у формі запитань: що нового дізналися, яким навикам навчилися, як це може бути використано в житті.

Новітні інформаційні технології, використання Інтернету, дають змогу реалізувати переважно увесь навчальний потенціал учнів на уроках англійської мови та на різних етапах навчання лексичного матеріалу.

Використання нових інформаційних технологій у навчанні лексичного матеріалу на уроках англійської мови

Одним з найбільш революційних досягнень за останні десятиліття, що значно вплинуло на освітній процес в усьому світі, стало створення всесвітньої комп’ютерної мережі, та свого роду кібернетичного простору (cyberspace), використання його у навчальних цілях є відносно новим напрямком загальної дидактики і приватної методики.

Основна мета вивчення іноземної мови в середній школі - формування комунікативної компетенції, всі інші цілі (освітня, виховна, розвивальна) реалізуються в процесі здійснення цієї головної мети. Комунікативний підхід має на увазі навчання спілкуванню і формування здатності до міжкультурної взаємодії, що є основою функціонування Інтернету.

Спілкуючись у автентичному мовному середовищі, забезпеченому засобом Інтернету, учні опиняються в справжніх життєвих ситуаціях. Залучення до вирішення широкого кола значимих, реалістичних, цікавих і досяжних завдань сприяє навчанню школярів спонтанно й адекватно на них реагувати, що стимулює створення оригінальних висловлень, а не шаблонну маніпуляцію мовними формулами.

Як інформаційна система, Інтернет пропонує своїм користувачам розмаїття інформації і ресурсів. Базовий набір послуг може містити в собі:

- електронну пошту (e-mail);

- телеконференції (usenet);

- відеоконференції;

- можливість публікації власної інформації, створення власної домашньої сторінки (homepage) і розміщення її на Web-сервері;

- доступ до інформаційних ресурсів;

- довідкові каталоги (Yahoo!,InfoSeek/UltraSmart, LookSmart, Galaxy);

- пошукові системи (Alta Vista, HotBob, OpenText, WebCrawler, Excite);

- розмова в мережі (Chat);

- Інтернет-ресурси для організації роботи груп людей (технологія Wiki).

Ці ресурси можуть бути активно використані на уроці англійської мови.

Оволодіння комунікативною і міжкультурною компетенцією неможливе без практики спілкування, і використання ресурсів Інтернет на уроці іноземної мови в цьому сенсі є незмінним: віртуальне середовище Інтернет дозволяє вийти за тимчасові і просторові рамки, надаючи його користувачам можливість автентичного спілкування з реальними співрозмовниками на актуальні для обох сторін теми. Однак, не можна забувати про те, що Інтернет – лише допоміжний технічний засіб навчання і для досягнення оптимальних результатів необхідно грамотно інтегрувати його використання в процес уроку та виконання домашнього завдання.

Дуже важливим є використання комп’ютера в навчальній діяльності учнів, яке сприяє розвитку здібностей, пам’яті, просторової уяви, творчого нестандартного мислення, підвищує інтерес до навчання. Життя учня стає цікавішим. Проведення уроків з використанням інформаційних технологій робить процес навчання цікавішим та інтенсивнішим. Але слід зауважити, що комп’ютер не заміняє вчителя,а лише доповнює його. Комп’ютер з доступом у всесвітню мережу Інтернет природно вписується в життя школи і є ще одним ефективним технічним засобом, за допомогою якого можна значно урізноманітнити процес навчання та зробити його інтерактивним.

Проблема використання інформаційно-комунікаційних технологій набуває все більшої актуальності. Необхідність невідкладних заходів із впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у сферу освіти і науки зумовлена сучасною тенденцією створення глобальних відкритих освітніх та наукових систем.

Сучасний етап освіти зазнає значних змін, здебільшого це пов’язано з інформатизацією всіх сфер діяльності суспільства. Саме цей факт і передбачає підвищення вимог до майбутніх фахівців, наділених професійно-творчими здібностями, кваліфікованих та впевнених спеціалістів які є невід’ємною вимогою сучасного ринку праці.

Вже ні в кого не викликає сумніву доцільність використання інтернет-ресурсів в навчальному процесі. Суттєвий внесок в розвиток даної проблеми зробили такі науковці: В.Ю. Биков, Б.С. Гершунський, М.І. Жалдак, Н.В. Морзе, Е.С. Полат, О.В. Співаковський, Л.М. Лучко, А.А. Андрєєв, В.М. Глушков, Г.К. Селевко, Л.А. Нікітюк та ін… Науковці визначають навчання інтернет-ресурсами таким що характеризується гнучкістю, доступністю, відкритістю, пізнавальним та творчим інтересом.

Окрім того, було встановлено, що інтернет-ресурси забезпечують безпосередньо індивідуалізацію та диференціацію навчального процесу, підвищують мотивацію та сприяють формуванню всебічно розвиненої особистості. Проте, це можливо лише за умови, що робота з Інтернет - ресурсами буде спланована методично грамотно, адже одна лише наявність доступу до мережі не є гарантом швидкої та якісної освіти.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: