Сторінка
9

Туристсько-спортивна підготовка майбутніх організаторів туризму у вищих навчальних закладах

Контрольний метод зв'язаний із застосуванням контрольних нормативів в тренувальному циклі для визначення рівня туристсько-спортивної підготовки і внесення змін в хід подальших тренувань. Контроль проводиться по загальнофізичній і технічній підготовці.

Інтервальний метод застосовується для вирішення специфічних завдань, наприклад, розвитку в короткий термін максимальних можливостей серцево-судинної системи. Метод полягає в багатократному чергуванні фізичного навантаження з невеликим відпочинком після серії фізичних вправ та повторенням цієї серії.

Повторний метод полягає у повторних, максимальних по інтенсивності фізичних навантаженнях з відпочинком між ними. При цьому об'єм навантажень може бути різним.

Метод змагання заснований на використанні фізичних навантажень (типових для змагань) в тренувальному процесі. При цьому, з видів спортивного туризму, відтворюються специфічні умови змагань на тренуваннях.

Метод обтяжень передбачає виконання вправ з додатковим навантаженням (рюкзаком), у спортивному туризмі цей метод використовується при вдосконаленні майстерності подолання природних перешкод.

Метод максимального виконання вправ повністю характеризується високим рівнем навантаження. Фізична вправа виконується до граничного стану, при якому виконати вправу вже практично неможливо.

Ігровий метод заснований на поєднанні різних ситуацій і відповідних самостійних дій гравців. Метод стимулює прояв активності, рухової творчості, спритності, відрізняється емоційністю і комплексним характером фізичної і розумової діяльності. Метод застосовується переважно в перехідному періоді річного тренувального циклу при відновленні сил спортсменів та в підготовчому періоді у поєднанні з іншими методами для розвитку координації рухів і швидкості.

Круговий метод полягає у виконанні спеціально підібраних комплексів фізичних вправ, в їх чергуванні з метою розвитку різних груп м'язів та фізичних якостей. Круговий метод в тренуваннях спортсменів-туристів має бути переважаючим, оскільки дозволяє найефективніше використовувати переваги кожного методу виконання вправ в певному поєднанні. При цьому методі тренування чергуються фізичні вправи, технічні прийоми, що замінюються грою. При правильно підібраному чергуванні фізичних вправ досягається висока інтенсивність навантаження.

Використання різних методів в навчально-тренувальному процесі дозволяє найефективніше розвивати у спортсменів туристів такі фізичні якості, як витривалість, силу, швидкість, спритність та ін.

1. За останні роки розвиток туристського ринку України перебуває у стані підйому, особливо бурхливо іде розвиток оздоровчого та спортивного туризму.

2. Український ринок спортивно-оздоровчого туризму розвивається швидкими темпами, але щоб він став цивілізованим потрібні досвідчені фахівці. При достатній кількості ВНЗ в Україні з підготовки туристських кадрів спостерігається недостатність рівня знань випускників, які б відповідали вимогам сучасного ринку подорожей з активними засобами пересування.

3. Аналіз навчального-педагогічного процесу туристсько-спортивної підготовки організатор туристської роботи у ВНЗ України дає змогу встановити, що зміст туристсько-спортивної освіти визначається за:

а) видами спортивного туризму (пішохідний, лижний, гірський, водний, велосипедний, авто-, мото-, спелео - і парусний);

б) специфікою знань студентів, щодо техніки і тактики подорожей з видів туризму;

в) видами підготовки фахівців з туризму (професійна та громадська);

г) змістом навчальних програм, механізмом випуску фахівців, безперервністю навчання, обсягом знань, умінь і навичок, виконанням розрядних вимог.

4. Аналіз науково-методичної літератури показав, що у ВНЗ України програми туристсько-спортивної підготовки організатор туристської роботи різні і це потребує створення державних стандартів для підготовки кадрів зазначеного напрямку.

5. Згідно змісту туристсько-спортивної підготовки її методика отримує обов’язковий досвід участі керівництва походами вищих різних ступеней та категорій складності. На підставі поетапного оволодіння туристсько-спортивним досвідрммайбутніми фахівцями з туризму будується поетапна професійнатуристсько-спортивнапідготовка.

6. Дослідження з питань професійної підготовки організатора туристської роботи у ВНЗ показало, що доцільно вести професійну туристсько-спортивну підготовку у двох напрямках:

а) менеджерів-організаторів туристських подорожей з активними засобоми пересування;

б) інструкторів туристського супроводу;

7. Основною невідємною частиною туристсько-спортивної підготовки є фізична підготовка організаторів туристської роботи, на якій і будується знання, уміння та досвід з різних напрямків діяльності та видів туризму.

Для вирішення мети та завдань досліджень нами використовувалися такі методи:

Вивчення й аналіз науково-методичної літератури.

Вивчення досвіду практичної роботи шляхом опитування спортсменів, які займаються спортивним туризмом.

Педагогічні спостереження.

Вивчення й аналіз науково-методичної літератури

Вивчення, аналіз і узагальнення наукової літератури та нормативно-правової документації з організації навчально-тренувального процесу з фізичної підготовки у вищих навчальних закладах зі спортивного туризму дало можливість виділити проблему фізичної підготовки студентів з видів спортивного туризму, виявити невирішені питання, визначити наукову задачу для власних досліджень. Аналіз наукових джерел дозволив розкрити зміст фізичної підготовки зі спортивного туризму у вищих навчальних закладах, розкрити основні підходи до її оптимізації. На основі аналізу і узагальнення літературних джерел було визначено об’єкт, предмет, гіпотеза, сформовані мета і завдання дослідження.

Вивчення досвіду практичної роботи шляхом опитування та анкетування спортсменів, які займаються спортивним туризмом

Перед тим, як приступити до розв’язання поставлених завдань, проводилось анкетування студентів, які займаються спортивним туризмом, з метою вивчення туристсько-спортивної підготовленості.

В анкетуванні взяли участь 80 спортсменів-туристів віком від 17 - 22 років, які займаються спортивним туризмом в Інституті фізичної культури СумДПУ ім.А.С. Макаренка. Анкетування - це метод одержання інформації шляхом письмових відповідей респондентів на систему стандартизованих питань анкети. Нами використовувалося особисте анкетування. Цей спосіб анкетування порівняно з іншими має дві переваги: по-перше, гарантує повернення анкет, а по-друге - дозволяє контролювати правильність їх заповнення.

Анкетування проводилося з метою визначення туристсько-спортивної підготовки студентів. Зміст анкети передбачав отримання інформації від студентів про рівень їхньої туристсько-спортивної підготовленості, про участь в змаганнях з видів спортивного туризму та туристичних походів, що впливало на організацію та зміст навчально-тренувального процесу з туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи.

Педагогічні спостереження

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: