Сторінка
4

Туристсько-спортивна підготовка майбутніх організаторів туризму у вищих навчальних закладах

Фізична підготовка майбутнього організатора туристської роботи повинна забезпечити:

його загальну фізичну підготовленість;

спеціальну фізичну підготовленість (залежно від виду походу і специфіки подолання маршруту).

загартування організму, його опірність захворюванням при переохолоджуванні, перегріві, дій інших несприятливих чинників навколишнього середовища.

В процесі спортивних тренувань із загальної фізичної підготовки у майбутніх організаторів туристської роботи розвиваються необхідні для заняття спортивно-оздоровчим туризмом фізичні якості: загальна витривалість, сила, гнучкість тіла, швидкість рухів, спритність. При цьому розвиток загальної витривалості у спортивному туризмі має першорядне значення. Для туристських походів характерні значні за об'ємом навантаження в основному невеликого або середнього ступеня інтенсивності (у походах І-ІІІ категорії складності та спортивних походів високих категорій). Тренування загальної витривалості збільшує показник енергетичної продуктивності організму організатора туристської роботи і дозволяє без зусиль і граничної напруги функціональних систем організму виконати необхідну роботу на маршруті.

Фізична підготовка є основною складовою туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи яка складається із загальної фізичної та спеціальної фізичної підготовки.

Загальна фізична підготовка служить основою спеціальної фізичної підготовки. Спеціальна фізична підготовка забезпечує розвиток специфічних фізичних якостей необхідних для певного виду туризму, та певних видів змагань: спеціальну витривалість, швидкісно-силову витривалість та ін. В процесі спеціальної фізичної підготовки майбутніх фахівців з туризму, що спеціалізується на гірському, пішохідному, лижному туризмі, розвивається спеціальна витривалість в подоланні різних форм рельєфу з обтяженням (рюкзак). Для організаторів туристської роботи у водному туризмі особливе значення має спеціальна витривалість і сила рук.

Інтегральна підготовка в спортивно-оздоровчому туризмі здійснюється безпосередньо в умовах туристських походів і змагань. Вона є основним засобом підвищення майстерності в подоланні природних перешкод маршруту і дистанцій змагань, отримання необхідних знань і навичок в організації і проведенні туристських заходів. Від інших видів підготовки інтегральна підготовка відрізняється максимальною цілісністю. З одного боку, всі накопичені раніше знання, уміння і навички реалізуються майбутніми фахівцями з туризму в поході або на змаганнях. З другого боку, сама участь у походах, змаганнях дає нову суму знань, умінь і навичок, в результаті рішення ситуативних задач, подолання характерних природних перешкод, життєзабезпечення в специфічних кліматичних, погодних умовах, які неможливо повністю змоделювати в рамках навчально-тренувального процесу. Таким чином, інтегральна підготовка дає безцінний туристсько-спортивний досвід, який неможливо замінити ніякою іншою підготовкою.

Перша інтегральна підготовка організаторів туристської роботи здійснюється в процесі проведення навчально-спортивних туристських заходів (навчальні походи, навчальні туристські збори). Особливістю навчально-спортивних туристських походів є те, що окрім досягнення власне спортивних цілей (подолання маршруту) в них свідомо переслідується і мета навчання фахівців. План проведення учбового походу передбачає навчання майбутніх організаторів туристської роботи різноманітним компонентам техніки і тактики безпосередньо на маршруті (на це відводиться значна частина похідного часу).

Однією з особливостей спортивного туризму як виду спорту є достатньо жорстко регламентована послідовність у здійсненні спортивних походів різних категорій складності. Ця послідовність "від простого до складного" визначається таким головним нормативним документом як “Правела змагань зі спортивного туризму”. Поступовість в нарощуванні складності походів, придбання необхідного туристсько-спортивного досвіду - це один з принципів забезпечення безпеки туристсько-спортивних заходів

Процес туристсько-спортивної підготовки у спортивному туризмі є багаторічним і поетапним. Для виконання нормативів майстра спорту в спортивному туризмі (починаючи від рівня "новачка") потрібно як мінімум 6-10-літню туристсько-спортивну підготовку. Поетапно відбувається не тільки підготовка спортсменів-туристів, але і підготовка інструкторсько-викладацького складу зі спортивно-оздоровчому туризмі: від організатора туристських масових заходів до інструктора туристського супроводу екстримальних та пригодницьких подорожей.

У багаторічній спортивно-туристській підготовці прийнято виділяти наступні етапи:

ознайомлювальний і початковий етап підготовки;

базовий етап підготовки;

етап спортивного вдосконалення;

етап спортивної майстерності і підтримки досягнутого рівня майстерності (Ганопольський і ін., 1987).

Ознайомлювальний і початковий етапи забезпечують початковий рівень спортивно-туристської підготовки, де власне спортивні досягнення знаходяться на рівні участі в ступеневих походах і походах першої категорії складності.

Базовий етап підготовки передбачає участь у спортивних туристичних походах ІІ та ІІІ категорії складності, виконання норм присвоєння другого спортивного розряду.

Етап спортивного вдосконалення передбачає керівництво і участь в походах ІV та V категорії складності відповідно. В результаті даного етапу підготовки забезпечується виконання нормативів першого спортивного розряду та КМС.

Етап спортивної майстерності забезпечує виконання нормативу МС, придбання всіх необхідних для цього знань, умінь і навичок, та порівняльно тривала їх підтримка на даному рівні.

Невідємною частиною туристсько-спортивної підготовки фахівців з туризму є навчально-тринувальний процес. Тренувальний процес у спортивному туризмі має визначену, методично обгрунтовану структуру, що характеризується таким поняттям, як циклічність. У формі циклів будується весь тренувальний процес - від його елементарних ланок до значних етапів багаторічної підготовки. Тренувальний процес має тенденцію до систематичного повторення основних елементів свого змісту (цикли), але зміст тренувальних занять у кожному циклі відповідає логіці конкретного етапу підготовки спортсмена (початкового, базового і т. д) і логіці підготовки до участі в походах і змаганнях певного рівня складності .

Багаторівневий тренувальний процес у спортивному туризмі характеризується циклами тренувань, які направлені на зростання фізичної підготовки і техніко-тактичної майстерності організаторів туристської роботи. Зміст першого року тренувального процесу (циклу) це - оволодіння ними початковими уміннями і навиками в техніці туризму, а його головною спортивною метою є їх участь у поході першої категорії складності, та змаганнях з видів спортивного туризму.

Зміст подальших років тренувань (подальших циклів) направлений на спортивне, зокрема техніко-тактичне вдосконалення аж до досягнення базового рівня туристської підготовки, а головною спортивною метою є участь у походах 2-а, 3-а категорії складності і в змаганнях з видів спортивного туризму.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: