Сторінка
2

Використання історичних фактів при вивченні нумерації чисел в початкових класах

Звернутися до історичного матеріалу на уроках математики, безумовно, спонукає вчителя давнє захоплення історією в цілому та історією математики зокрема.

Природним у даній ситуації я вважаю і величезний інтерес дітей до даної проблеми. Уроки з залученням історичного матеріалу нікого не залишають байдужими: ні тих, для кого логіка - наука перша .з усіх», ні тих, для кого важлива емоційна забарвлення одержуваних знань. У кінцевому підсумку виграють всі.

Особливе місце про навчання математики займають завдання, в основу яких покладено історичний матеріал, різнохарактерні письмові джерела, наприклад, старовинні завдання, казки, свідчення античних авторів.

Змінюються шкільні програми, підручники та методики навчання, погляди вчених на окремі історичні явища та цілі епохи. Але історичні документи мають неперехідною цінністю. Загальновідомо, що науки не тільки межують один з одним, але і взаємно обумовлюють і доповнюють один одного.

Відомості з історії математики, історичні завдання зближують ці два шкільних предмета. Історія збагачує математику гуманітарних і естетичним змістом, розвиває образне мислення учнів. Математика, розвиває логічне і системне мислення, в свою чергу займає гідне місце в історії, допомагаючи краще її зрозуміти.

Як, вирішуючи проблему формування інтересу учнів до навчання, використати можливості двох шкільних предметів? Відомості з історії математики, завдання історичного характеру, софізми-лише деякідеякі «точки дотику» цих, здавалося б, далеких, але досить близьких наук.

Як домогтися того, щоб учні з цікавістю займалися математикою, як навчити їх вирішувати завдання, як переконати в тому, що математика потрібна не тільки в повсякденному житті, але і для вивчення інших предметів? Багато шкільні підручники математики вирішують ці проблеми. Для розвитку інтересу до предмета в них є цікаві завдання, система вправ, яка формує необхідні уміння і навички, прикладні питання, які показують зв'язок математики з іншими областями знань. Звичайно, в підручники ми зустрічаємо і історичні сторінки. Читаючи їх, дізнаємося про появу і розвиток математичних понять, виникнення та удосконалення методів рішення завдань.

І, тим не менш, творчо працюючому вчителеві тісно в рамках того історичного змісту, яке наводиться в підручнику. Відомості з історії науки розширюють кругозір учнів, показують діалектику предмета. Тому так важливо, щоб історичні мотиви майстерно впліталися у тканину уроку математики, змушуючи дітей дивуватися, думати і захоплюватися багатющою історією цієї багатогранної науки.

З усього вище сказаного можна зробити висновок, що на уроках математики необхідно використовувати елементи історизму, так як:

Вводиться на уроках історичний матеріал посилює творчу активність учнів. Це відбувається за допомогою включення їх в пошук нових способів вирішення цікавих історичних завдань. Через огляди життя і діяльності великих математиків вчитель, вже як вихователь, має можливість познайомити учнів, з самим поняттям творчості, з творчістю в науці, торкнутися багатьох вирішальних урядових категорій, пов'язаних з цим процесом.

З допомогою історичних відходів в уроці, педагог може дати можливість учням самостійно приходити до формулювань теорем, як би знову «відкриваючи» їх, давати учням шукати докази, спонукати в учнів бажання самостійно вибирати цікаві факти історії, пов'язані з математичними відкриттями, ділитися ними зі своїми однокласниками. Зазвичай все це сприяє навчанню школярів уміння самовизначатися, вчитися бути впевненим у своїх можливостях і відстоювати власні погляди і переконання.

Ретельно продумані й організовані вчителем наукові суперечки на уроках, засновані на обговоренні історичних проблем математики, сприяють вихованню в учнів терпимості до чужої думки, поваги до себе через повагу до інших, через дбайливе ставлення до оточуючих, тобто толерантність. Ці наукові суперечки навчать також здатності до міжособистісному взаємодії - комунікативних умінь і навичок, здібності та розв'язання конфліктних ситуацій

Математичний розвиток людини неможливо без підвищення загальної культури, говорив В.А. Крутецкий. Історичний матеріал здатний краще, ніж що-небудь на уроці, перешкодити однобокого розвитку математичних здібностей.

Історичний матеріал покликаний підвищувати рівень грамотності, розширювати знання, кругозір учнів, це одна з можливостей збільшити інтелектуальний ресурс учнів, привчити їх мислити, бути здатним швидко прийняти рішення в найскладніших життєвих ситуаціях.

Використання історичного матеріалу в процесі навчання математики для розвитку пізнавальної діяльності.

Для того щоб робота по впровадженню історичного матеріалу в уроки математики була більш продуктивною вчителю необхідно слідувати наступним рекомендаціям: починати роботу з 1-го класу; проводити систематично; зміст, обсяг, і стиль викладу питань повинні вдосконалювати віковим можливостям учнів.

Форма повідомлення відомостей:

коротка бесіда;

лаконічна довідка;

рішення завдань;

екскурс;

показ фрагменту.

Вчителю необхідно заздалегідь визначити обсяг відомостей, що повідомляються на уроці, використовувати матеріали з історії математики в певних рамках.

Обсяг матеріалу визначається, виходячи з наступних міркувань:

а) зв'язок даного матеріалу з матеріалами уроку;

б) час, який відводиться на інформацію;

в) рівень підготовки учнів;

г) вік учнів.

Ефективність використання історичних відомостей в чому залежить від їх змісту. Зміст цих відомостей може бути різним. Тут потрібно врахувати вікові особливості учнів, підготовку учнів до сприйняття даного матеріалу, освітню і виховну цінність матеріалу.

Якщо сформулювати основні вимоги до змісту історичного матеріалу на уроці, то вони будуть виглядати наступним чином:

а) ставність;

б) науково - вивірена правильність;

в) відповідність рівню знань учнів та їх віком;

г) допомога при засвоєнні програмного матеріалу.

Виходячи з цього необхідно, щоб учитель мав досить широкий запас відомостей з історії математики, щоб у будь-який момент його використовувати. Вибір форми повідомлення цих відомостей вчитель повинен зробити у зв'язку з темою уроку, залежно від ступеня зацікавленості, математичної підготовки учнів.

Виховання школярів на уроках математики за допомогою повідомлення ним відомостей з історії науки

Ідеї гуманізації і гуманітаризації математичної освіти вивели на перший план проблеми, яким раніше не приділялося достатньої уваги. Однією з таких проблем є проблема викладання історії математики в школі. З'явилися в літературі за останній час публікації свідчать про підвищення інтересу до вказаної теми. В основному це статті про методи, способи і прийоми використання історичних відомостей на уроках математики. Ми ж спробуємо розкрити виховний потенціал, яким володіє історія науки.

Серед цілей викладання математики в школі можна виділити одну - формування в учнів уявлень про математику як частини загальнолюдської культури. Вчителі математики часто вважають її головною і не приділяють належної уваги відповідної роботи на уроці. Практика роботи з історією математики показує, що саме за допомогою історії науки, яка методично правильно включена в урок, досягається дана мета. Наприклад, можна помітити, що історія науки дає можливість показати учням при вивченні кожного нового розділу або теми, що математика як наука про просторові форми і кількісні відносини реального світу виникала і розвивається в зв'язку з практичною діяльністю людини. Візьмемо виникнення і розвиток поняття числа, яке відбувалося разом із зародженням і розвитком математики. Практична діяльність з однієї сторони, і внутрішня потреба математики з іншого боку, визначили розвиток поняття числа. Так, наприклад, негативні числа увійшли до використання як «недолік», а позитивні як «наявність». Такого визначення негативних чисел дотримувався діофанта. Р. Декарт ж, при розгляді координатній площині витлумачив позитивні і негативні числа як противолежащие направлені відрізки, тобто дав їм геометричне тлумачення. Насправді, прикладів практичної значущості математики для людської діяльності можна навести безліч, що і слід показати учням за допомогою історії математики. Така нерозривний зв'язок історії науки і викладання теми з математики допоможе учням усвідомити, що вони вивчають науку, яка є частиною оточуючого нас світу, частиною нашої історії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: