Сторінка
3

Використання історичних фактів при вивченні нумерації чисел в початкових класах

Аналогічно, по мірі виникнення нагальних завдань практики, з'являлися не тільки нові поняття, але і створювалися математичні методи розв'язання таких задач. З історії бачимо, що винахід літака вимагало вирішення завдання руху твердого тіла в повітрі. Великий російський вчений Н.Є. Жуковський, застосувавши нові математичні методи, вирішив цю задачу, створивши основу математичної теорії польоту. Спостереження показують, що учні 5-9 класів загальноосвітніх шкіл знають в кращому випадку імена Піфагора, Евкліда, Вієта, теореми, які входять у шкільний курс математики. Тому вважаємо, що учні повинні знати і такі імена, як М.І. Остроградський, Н.І. Лобачевський, Н.Є. Жуковський, К.Е. Ціолковський, С.М. Бернштейн, М.В. Келдиш та багатьох інших вітчизняних науковців. Їх імена увійшли в історію науки у зв'язку з вирішенням практичних завдань, що мають велике значення для розвитку народного господарства, військової техніки, розвитку науки.

Рідко хто з вчителів математики, що використовує на своїх уроках відомості з історії науки, замислювався про користь цих повідомлень у плані виховання школярів. Так, згідно Г.І. Глейзера, історія математики володіє величезним виховним впливом на підростаюче покоління. Це його твердження відноситься до всієї гамі уявлень про виховання: навіювання потреби до праці, відповідальності за доручену справу, формування високої моральності, розвиток наукової цікавості, тобто бажання не тільки здобувати знання, а й примножувати їх. Найголовніше в тому, що історія науки привчає, а потім змушує бути закономірним, самостійно здобувати знання. Також велике виховне вплив справить на учнів повідомлення про величезної ролі О.М. Крилова, С.А. Колмогорова, П.Р. Четаєва та інших у створенні і вдосконаленні нової військової техніки. Так, роботи О.М. Колмогорова під час Другої світової війни сприяли створенню теорії артилерійської стрільби. О.М. Колмогоров вивчав явища розсіювання артилерійських снарядів. Знайомство з біографіями великих вчених, з методами їх роботи дає виключно багато для формування характеру учнів, їх ідеалів і високих прагнень, на цьому ґрунтується викладання історії математики у Б.В. Гнєденко. Так, при порівнянні біографій С.В. Ковалевської і П.Я. Кочиной, школярі побачать два світи, дві епохи, дві долі. С.В. Ковалевська не була прийнята в університет, їй не дозволили працювати в Росії, П.Я. Кочина ж закінчила Ленінградський університет, працювала в Академії наук СРСР, їй присвоєно звання Героя Соціалістичної праці. Однак внесок обох жінок-математиків у розвиток науки дуже великий.

Естетичний потенціал математики у практиці навчання часто недооцінюють. Однак протягом століть шляху математики та різних видів мистецтва перепліталися. Тому історичні відомості надають благодатний матеріал для розвитку естетичного смаку школярів. Найчастіше в колі цифр і математичних знаків ми не помічаємо всієї краси і логічності доказів цієї науки. Красу науки колись зауважив Н.Є. Жуковський. Він писав: «У математиці є своя краса, як у живопису і поезії». Багато вчених, що займалися дослідженнями в області математики, були не тільки математиками, але фізиками і хіміками, як Ньютон, Паскаль і Ейлер, і навіть поетами. Філософом і поетом є відомий математик Омар Хайям. Ось одне з його віршів:

Щоб мудро життя прожити, знати треба чимало.

Два важливих правила запам'ятай для початку:

Ти краще голодуй, ніж що попало їж,

І краще будь один, ніж разом з ким попало.

Інший приклад - математик Чарльз Л. Доджсон, відомий більше під псевдонімом Льюїс Керролл як автор казки «Аліса в країні чудес». Як розказують біографи, королева Вікторія прийшла в захват від цієї книги і захотіла прочитати всі книги, написані Керроллом. Можна уявити її розчарування, коли вона побачила на своєму столі стос книг з математики. І навіть відома нам математик-жінка Софія Василівна Ковалевська володіла неабияким літературним талантом. Її перу належать такі твори: драму «Боротьба за щастя», роман «Нигилистка» та інші.

Розв'язувати рівняння виду: х-ау=1, мабуть, вмів і Архімед, ми знаходимо в книзі М.Я. Віленкіна. Недарма Архімед послав в Олександрію Ератосфену наступний віршований виклик:

Скільки у Сонця биків, знайди для мене, чужинець (Ти їх, подумавши, порахуй, мудрості якщо не чужий), Як на полях Тринакрийской острова Сицилії огрядних Їх у чотирьох стадах багато колись паслося. Кольором стада розрізнялися: блищало багато молочно - білим, Темної морської хвилі стада іншого був колір.

Рудим третє було, останнім строкатим. І в кожному Стаді була самців безліччю тяжка міць, Усе ж зберігаючи таку відповідність: уяви чужинець, Білих биків в точності було рівно

Те, що стародавні математики були прекрасними поетами, можна бачити з наведених прикладів. Ці твори допоможуть показати учням красу не тільки самої математики, але і поезії, прози та інших давніх творів. При цьому історичні відомості допоможуть зосередити і сконцентрувати увагу учнів на вивченні програмного матеріалу, допоможуть надовго зберегти в пам'яті ті факти, які були гарно описані з допомогою літератури.

У віршах, наведених вище, також зустрічаються географічні назви: Олександрія, Тринакрийская Сицилія та інші. При повідомленні учням історичних відомостей, якщо вчитель призведе карти давні і сучасні, то учні найбільш повно представлять собі картину часу, коли відбулося математичне відкриття. При розгляді карт учні можуть знайти стародавні міста, наприклад, місто Олександрію, і потім відповісти на питання: яким омивається морем місто? (Середземним); з якою річкою пов'язані історії цього міста?; до якої країни належить Олександрія? (Єгипет); назвати головну річку Єгипту і її природні особливості? (Ніл); перерахувати відомих людей, що проживали в Олександрії? (Евклід, Ератосфен, Апполоній, Герон, Гиппарх, Птолемей, Діофант). Така робота дозволяє розвивати уяву, мислення учнів і тим більше допоможе краще розібратися в географічних місцях і надовго відкладеться в пам'яті дітей, так як ці знання були здобуті шляхом зіставлення карт. Наведений у прикладах Діофант займався вивченням методів рішення рівнянь. Рівняння, що розв'язуються в цілих числах так і назвали Диофантовыми рівняннями. А також з його ім'ям пов'язані поняття Ал-джебра і Аль-mokabala.

Дослідження М.Я. Віленкіна в галузі історії науки математики, показують, що займалися математикою не тільки професіонали. Ця наука притягувала увагу багатьох людей. Так, наприклад, в «Маленькому принці», чудової казки французького письменника А. Де Сент-Екзюпері, Лис питає Маленького принца:

А на тій планеті є мисливці?

Немає.

Як цікаво! А кури є?

Немає.

Немає у світі досконалості! - зітхає Лис.

М.Я. Віленкін пропонує посперечатися про не існування досконалості в світі і саме з цього літературного тексту почати розмову про дійсні числа - числа, дільники яких в сумі дають саме число.

Досвідчений учитель з залученням історії математики до пояснення нового матеріалу зможе показати учням значущість математики серед інших наук, що вивчаються в школі, і їх нерозривний зв'язок. З вищенаведених прикладів видно, що при використанні географічних карт, літературних творів, біографій учених історія математики дозволяє встановити міжпредметні зв'язки, які дуже легко можна простежити на кожному уроці.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: