Сторінка
4

Використання історичних фактів при вивченні нумерації чисел в початкових класах

При розпаді СРСР багато соціалістичні республіки, відокремившись, стали повертатися до своїх традицій і до рідної мови. Історія математики може повернути нас до початків споконвічно російських відкриттів, познайомити з нашими вітчизняними вченими і з їх внеском у становлення науки - математики. Відомий історик-методист И.Я. Депман справедливо стверджує: «Історичні відомості про математику своєї Батьківщини та її досягнення природно розвивають патріотичні почуття і любов до своєї країни, до свого народу. Російська математика, як стара, так і нова, дає для цього дуже багаті можливості». У вивченні простих чисел учнів можна познайомити з вітчизняним ученим П.Л. Чебышевым, якому нарівні з іншими дослідниками цих чисел вдалося вивести формулу, що дозволяє наближено знайти число простих чисел. Робота по дослідженню простих чисел займала розуми вчених близько 2200 років після Евкліда, і своїм відкриттям П.Л. Чебышев прославив російську науку.

Виховання моральності у підлітків відбувається під впливом взаємин людей, що оточують школяра, його однолітків, людей старшого і попередніх поколінь. Педагогічний процес завжди пов'язаний не лише з вчителями, але і з «явно не присутніми вчителями». В якості авторитетних «відсутніх учителів» успішно виступають різні видають особистості, діячі науки і культури, в тому числі і вчені-математики. Історичний матеріал, діючи на свідомість, на почуття і думки школярів, формує їх моральні ідеали. Тому історичний матеріал володіє величезним потенціалом для патріотичного та інтернаціонального виховання школярів. У інтернаціональному вихованні, формуванні поваги до народів нашої країни, бачимо у К.Г. Кожабаева, велике значення має ознайомлення учнів з досягненнями великий вчених народів СРСР, таких, як Хорезмі, Омар Хайям, Насирэддин Тусі, Гиясэддин Каші та інших.

Несподівані відкриття, виявлені математиками, дивували багато століть людей своєю красою і надихали на нові дослідження. Говорячи словами Г.В. Лейбніца, «немає нічого більш важливого, як виявити джерела нового відкриття. Це, на мій погляд, цікавіше самих відкриттів». Ми ще раз переконуємося в цінності елементів історії математики для розвитку учнів. У цьому випадку вчитель разом з учнями може розглядати новий матеріал, як нікому раніше невідомий, тим самим відбувається нове відкриття на рівні кожного учня окремо.

Кожен рік бачимо таку картину: від класу до класу інтерес до вивчення предмету математики в учнів не зростає, як хотілося б, а навпаки, зменшується, що тягне за собою і погіршення успішності. Крім виховного значення історичних відомостей, вчителя математики підкреслюють, що історія математики підвищує інтерес учнів до предмета, до вивчення все нових і нових, складніших тем програми. Про розвиток інтересу до предмета за допомогою історії математики говорити треба багато і ґрунтовно, тому ми не торкнемося в цій статті виникла нової проблеми.

Із спостережень за викладанням історії математики в школі бачимо, що найбільш часто застосовуваними методичними прийомами повідомлення історичних відомостей є наступні: розповідь учителя, евристична бесіда, проблемний виклад, лекція, дослідницька робота учнів. Ми виділяємо ще один прийом, який полягає у вирішенні тієї чи іншої задачі різними методами, не виключаючи існували раніше, може бути навіть і помилкових. А також прийом виконання одного математичного дії різним чином. Наприклад, при вивченні теми множення десяткових або звичайних дробів школярам у 6 класі можна показати прийоми множення дробів старорусским і іншими способами. М.М. Круліковський зазначає, що ефективним методом повідомлення історичних відомостей з математики може бути рішення задач з класичних і старовинних збірників задач. При вивченні ознак ділення на 2, 3, 5, 10 і т.д. можна показати учням ознака Паскаля. Потім можна буде сказати, що ознаки подільності чисел на 2, 3, 5 і 10 - це окремі випадки ознаки Паскаля. Згідно М.М. Круликовскому, вважаємо, що ознайомлення учнів з елементами історії математики з метою виховання має відбуватися, насамперед, на уроках математики. Багаторічний досвід дослідження даної теми показує, що висвітлювати історію математики навіть у самому стислому вигляді не надається можливим. Тому будемо говорити тільки про повідомлення учням лише деяких відомостей з історії науки. З нестандартних форм повідомлення історичних закладів науки математики М.Я. Віленкін виділяє уроки історії математики, які проводяться в кінці вивчення кожної теми. Матеріал до уроків, він має у підручнику в кінці розділів.

Ми вводимо в практику нетрадиційний прийом повідомлення відомостей з історії математики - нетрадиційні домашні дослідницькі завдання. Майже зникли з ужитку старовинні російські назви мір довжини і ваги. Учні на літо зазвичай з великих міст їдуть до родичів, бабусь і дідусів, які живуть у селах, селищах і просто маленьких містечках. З їх ужитку ці застарілі слова ще не вийшли. За літо учні можуть виконати спеціальне завдання - скласти словник по старовинних мір довжини з розповідей бабусь та дідусів. А під час уроку по темі «Вимірювання відрізків» можуть поділитися з іншими своїми словниками та потішити однокласників різними цікавими назвами, такими як сажень, вершок, аршин. Учитель у цьому випадку підтвердить сказане школярами та розповість, чому в даний час рівні ці величини. Цікаво буде виміряти кабінет математики зіркою, ліктями і кроками. А також історичний матеріал може стати індивідуальним засобом навчання школярів математики. Історію математики вводити в школу необхідно з кількох причин: це прекрасний і дієвий інструмент для підвищення інтересу учнів до предмету, розвитку естетичного смаку учнів, а також прищеплення моральних якостей. Говорячи словами Г.В. Лейбніца, «хто хоче обмежитися цим без знання минулого, той ніколи його не зрозуміє», переконуємося в цьому ще раз. Головне, щоб історичні відомості гармонійно вписувалися в сучасний урок - урок XXI століття. XXI століття - це століття телебачення, комп'ютерів і комп'ютерних мереж. На перший план виходить науково-дослідницька діяльність учнів, яка повинна прищепити їм навички самоосвіти.

Математика – наука про кількісні співвідношення і просторові форми дійсного світу. Виникла в давні часи з практичних потреб людини: “Чиста математика має своїм об’єктом просторові форми і кількісні відношення дійсного світу, отже – дуже реальний матеріал.” Це визначення найбільш вдале, оскільки враховує її зміст і характер, які з часом змінювалися. До того, як стати абстрактивною наукою, математика пройшла довгий шлях розвитку. Проте абстрактність математики не означає її відриву від матеріальної дійсності. В нерозривному зв’язку з запитами техніки і природознавства запас кількісних відношень і просторових форм, що їх вивчає математика, безперервно розширюється. Математичні результати одержують виключно на базі логічних міркувань. Застосування математики різноманітності: Користуючись математичним апаратом, можна не тільки передбачати небесні явища, а й робити висновки про наявність невидимих оком небесних тіл. Так були відкриті Нептун і Плутон. Застосування математики в біологічних та гуманітарних науках здійснюється головним чином через кібернетику. Для цих наук істотне значення має також математична статистика.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: