Сторінка
1

Знак зодіаку (Терези)

Більш двох тисяч років тому точка осіннього рівнодення розташовувалася в області сузір'я Терезів. При своєму видимому річному русі по екліптиці Сонце знаходився в цій крапці 23 вересня, і тривалість дня була дорівнює тривалості ночі. Імовірно, рівність дня і ночі і з'явилося причиною найменування цієї області неба ще в далекій давнині. Так серед зодіакальних сузір'їв, назви яких зв'язані з найменуваннями живих істот, з'явилося сузір'я Терезів.

У сузір'ї Терезів інтерес викликає затемнено-перемінна зірка d Терезів. Обидва її компонента мають приблизно однакові розміри - їхні радіуси рівні 2 400 000 і 2 500 000 км. Одна з зірок синя, інша - жовта. Період системи дорівнює 2,23 доби. Блиск d Терезів змінюється від 4,8m до 5,9m.

Більш двох тисяч років тому по екліптиці було розподілено тільки одинадцять сузір'їв. А сучасне сузір'я Терезів тоді вважалося «ножицями» (клішнями) Скорпіона.

Походження назви сузір'я зв'язують з давньоримським імператором Августом. Імператор Август був справедливим правителем. Вдячні піддані вирішили увічнити його ім'я, створили знак зодіаку Терезів як символ правосуддя Августа. А місяць, у якому він народився, перейменували в серпень. Великий римський поет Вергілій славить імператора Августа, що народився під знаком сузір'я Терезів.

У греко-римській міфології символікою Терезів зв'язаний образ чарівного Адоніса й історія його любові до богині Венері (Афродіті). Осліплений болісною люттю Марс, беззмінний улюблений Афродіти, перетворюється в страшного кабана й убиває свого суперника (протиставлення Марса і Венери - це вісь Овен - Терези.

З походженням назви цього сузір'я зв'язують також міф про богиню Феміді. Не тільки громовержець Зевс зберігає закони Олімпу, але і мати Прометея, богиня Феміда. Вона скликає на вічному Олімпу зборів богів і стежить за порядком і законом. У руках у неї ваги – знак правосуддя.

Терези є також знаком справедливості. Це царство богині Феміди; вона, будучи викраденої Юпітером, родила Світ, Неупередженість і Закон. Від її з'явилися на світло також три Грації, що представляють найбільш позитивні риси Терезів (красу, гармонію і терпимість), і три Парки, невблаганні істоти, що змотують у клубки нитки доль смертних: Клото тримає прядку, Лахесис тягне нитки життя, а Атропос перерізає їх.

В античній міфології богинею справедливості була Астея, непідкупна дочка Зевса і богині правосуддя Феміди, що уособлює високу мораль і моральну чистоту. Вона ніколи не розставалася з вагами, що символізували уміння знаходити зважене, розумне і справедливе рішення в будь-якій конфліктній ситуації.

Терези символізують рівновага і є одним із самих древніх сузір'їв. Терези - символ правосуддя в руках Діви, але одночасно асоціюються з осіннім рівноденням. У цей день тривалість дня дорівнює тривалості ночі (тобто сонце і місяць знаходяться в рівновазі).

Знак Терезів знаменує собою підкреслене значення протиставлення і взаємної додатковості полюсів. Це твердження вічних пар - чорного і білого, дня і ночі, світла і пітьми і т.д. Зі своїми "дуалістичними" поглядами на світ, що супідрядний подвійної влади сил Добра і Зла (Бог і Диявол), південно-французька культура катарів дуже нагадує світ знака Терезів: настільки вона дивним образом коливалася між привабливим, граціозним і витонченим світом трубадурів, любовних інтриг і труверів - з одного боку, і - з інший сторони - пуританською суворістю й аскетизмом, безмежним і строгим, що ратує за майже повне придушення прояву життя.

У "Альмагесте" Птолемея сузір'я Терези описане як "клішні Скорпіона"; лише незадовго до початку християнської ери римляни дали йому нинішнє ім'я. Спочатку воно представляло вівтар; потім його стали зображувати як чи вівтар лампу, затиснуту в гігантських клішнях скорпіона; а пізніше клішні "відпустили" його. Дотепер зірки і Терезів ми називаємо Південною і Північною Клішнями. Сузір'я займає на небі площа в 538.1 квадратного градуса і містить 83 зірки, видимі неозброєним оком.

У старовину a і b Терезів називалися відповідно Kiffa australis і Kiffa borealis (суміш латинського й арабського), що просто означало - південна чашка (ваг) і північна чашка. Кіффа являє собою красиву близьку пару, яка випадково опинилася поруч на небі. Одна з них - гаряча блакитна (2,8m), інша - жовтувата (5,3m) розташована від першої на відстані близько 5'.

Можливо, назва Терези за цією групою зірок затвердилося тому, що на початку нашої ери в цьому сузір'ї знаходилася крапка осіннього рівнодення. Терези як би врівноважували день і ніч по тривалості. У нашу пору Сонце буває в ньому в жовтні, а крапка осіннього рівнодення за 2000 років перемістилася в сузір'я Діви. Про це писав у I у до н.е. Римський поет Вергілій: "Коли Терези зрівняють годинник дня і ночі і розділять нарівно світло і морок, тоді, хлібороби, виводите в поле своїх волів".

Яскрава зірка сузір'я Терезів Зубен Ельгенубі в перекладі з арабського означає «південна клішня».

Планета з величезною швидкістю обертається навколо червоного карлика G1 581 (третина маси Сонця) з сузір'я Терезів - на те, щоб зробити повний оборот, у неї йде лише 5 днів. Європейська обсерваторія повідомляє, що в планети поки що немає назви.

Планета обертається на відстані всього 6 млн кілометрів від зірки G1 581. За оцінками вчених, температура на її поверхні становить близько 150 градусів Цельсія. Для порівняння: Меркурій, найближча до Сонця планета нашої системи, перебуває на відстані 58 млн кілометрів від нього, а повний період обертання становить 88 днів.

Більшість зірок в нашій галактиці, як і G1 581, - червоні карлики. 80 з 100 зірок, найближчих до нашої Сонячної системи, належать до цього типу. Тому астрономи зацікавлені у дослідженні планет, які не є газовими гігантами. Вчені вважають, що червоні карлики - ключ до пошуку екзопланет (схожих з Землею). З 170 планет, які вдалося виявити вченим, лише 5 за розмірами менші за цю.

Терези (23.09 – 22.10), як ніхто інші, мають потребу в співробітництві з іншими людьми, тому що одні не можуть закінчити почату справу. Для повного щастя їм необхідний партнер, але такий, котрий дозволяє їм зберігати свою індивідуальність.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Астрономія, авіація, космонавтика»: