Сторінка
37

Місцеві податки і збори як джерело доходів місцевих бюджетів (на матеріалах Чернівецької міської ради)

2. Інститут місцевого оподаткування в Україні перебуває на початковій стадії розвитку це і є основною причиною того, що частка місцевих податків і зборів у доходах місцевих органів влади є незначною. Загалом у 15 адміністративно-територіальних одиницях України протягом 2000-2006років значення питомої ваги місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів було на рівні не меншому, ніж середній 2,3 % по країні.

3. Найперспективнішими видами з погляду можливостей впровадження і за обсягами надходжень є комунальний податок, ринковий збір, збір за паркування автотранспорту, за видачу дозволу на розміщення об′єктів торгівлі, податок з продажу імпортних товарів. Зважаючи на незначні обсяги надходжень від окремих місцевих податків і зборів, справляння більшості з них, особливо у сільській місцевості, економічно не виправдані й недоцільні.

Також податки і збори (обов'язкові платежі) складають кошик доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів. Тому однією з найважливіших ознак демократичної держави є наявність у ній місцевого самоврядування - законодавчо закріпленого права територіальних громад самостійно вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції і законів.

4. Проблеми оподаткування мають сьогодні особливу гостроту й актуальність. Саме тому неабиякого значення набуває теоретичне обґрунтування реалізація фінансового потенціалу регіонів, найістотнішим складником якого є податковий потенціал.

Тому спираючись на аналіз структури податкового потенціалу, чинників, що впливають на його формування, а також на вимоги й можливості чинного податкового законодавства, можна назвати головні шляхи збільшення податкової бази міста:

- оздоровлення економіки підприємств - платників податків, стабілізація їхнього фінансового стану, особливо це стосується тих підприємств, які сьогодні працюють збитково;

- підвищення результативності використовуваних механізмів стимулювального впливу на підвищення ефективності господарювання, що сприяє розширенню податкової бази. Оптимальне співвідношення стимулювальної й фіскальної функцій податків у межах повноважень органів місцевої влади ;

- створення умов для розвитку й зміцнення малого бізнесу;

- ефективне використання можливостей чинного податкового законодавства з метою максимального розширення податкової бази на основі систематичного й усебічного аналізу удосконалення механізму дії загальнодержавних і місцевих податків;

- виховання високої культури платників податків, формування позитивного ставлення суспільства до сплати податків як до конституційного обов'язку кожного громадянина;

- поліпшення системи адміністрування податків, у тому числі за рахунок удосконалення роботи фіскальних органів.

Слід зауважити, що кожен із названих напрямів розширення податкової бази міста містить у собі цілий комплекс проблем, розв'язуючи які можна домогтися збільшення бюджетних ресурсів.

Податковий потенціал певної території характеризується його економічною структурою і його забезпеченістю оподатковуваними ресурсами, зумовленою наявністю податкових баз.

У цьому контексті важливе значення має оцінка діяльності фінансового управління Чернівецької міської ради у плані практичного використання наявного податкового потенціалу відповідно до чинного податкового законодавства, а також результативність використовуваних у місті механізмів стимулювального впливу на підвищення ефективності господарювання, що сприяє розширенню податкової бази та створює умови нарощування фінансової бази органів місцевого самоврядування.

5. Результати магістерського дослідження підтверджують, що м. Чернівці має всі можливості нарощування бази оподаткування по окремих податках та зборах, так як з кожним роком в місті все більш розвивається підприємницька діяльність, це створює умови розширення бази місцевого оподаткування. Проте існуючі проблеми в сфері місцевого оподаткування та не забезпечення в достатній мірі виконання місцевими податками та зборами своїх функції, як надійного джерела власних доходів місцевих бюджетів вимагають невідкладного реформування діючої системи місцевого оподаткування.

6. Реформування місцевих податків і зборів в Україні доцільно здійснювати щодо використання світового досвіду передових країн світу. З урахуванням цього досвіду потрібно розширити повноваження місцевих органів влади, щодо встановлення місцевих податків і зборів. Система місцевих податків повинна бути дворівневою - місцевою і регіональною. Механізм перерозподілу частини загальнодержавних податкових надходжень між регіонами повинен базуватися на нормативах, які враховують чисельність населення, рівень доходів, обсяг податків.

7. В Україні було б доцільним використовувати принцип розгалуженої системи місцевих податків з розумними обмеженнями, це забезпечить місцеву владу більш стабільними джерелами доходів. За таких умов необхідно зміцнювати фіскальну роль місцевих податків і зборів за рахунок віднесення до їхнього переліку окремих загальнодержавних податків і зборів, які упродовж тривалого часу використовуються як закріплених за місцевими бюджетами України.

Отже, на основі вищеподаного можна зробити такі узагальнені висновки.

Вирішення проблем наповненості місцевих бюджетів, надання місцевим податкам та зборам пріоритетності в формуванні власних доходів, розширення самостійності органів місцевої влади зможуть відіграти важливу роль у вдосконаленні бюджетно-фінансової політики, реформуванні бюджетно-фінансової системи. Оскільки місцеві податки повинні складати основу доходів необхідно розширити їх кількість, доцільно віднести до їх складу окремі види майнових податків, розширити права місцевих органів влади щодо їх встановлення, затвердження ставок та надання пільг.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 


Інші реферати на тему «Фінанси»: