Сторінка
1

Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення

ПЛАН:

1. ЖИТТЄВІСТЬ ІДЕЇ ПОБУДОВИ КОМУНІСТИЧНОГО СУСПІЛЬСТВА

2. ІДЕОЛОГІЯ

3. ГЕНЕЗИС ПРОБЛЕМИ

4. ПРИЧИНИ КРАХУ КОМУНІСТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ

5. ПРОРОКУВАННЯ КРАХУ: ПОГЛЯД МУДРЕЦЯ

6. СТАНОВЛЕННЯ НОВОГО СУСПІЛЬСТВА

7. СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

ЖИТТЄВІСТЬ ІДЕЇ ПОБУДОВИ КОМУНІСТИЧНОГО СУСПІЛЬСТВА

Уже пройшло більше десяти років після краху могутнього Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Ті , хто більш десяти років тому вимовили жадане для всіх радянських школярів "Завжди готовий!", що мріяли про комуністичне майбутнє, зараз служать зовсім іншим ідеалам, будують суспільство капіталізму. Але адже, відповідно до Маркса, наше суспільство зробило крок назад?

Мало хто при падінні соціалістичних режимів у Східній Європі не був упевнений у помилковості ідей соціалізму. Тоді здавалося, що ідеям комунізму не заволодіти більше такою кількістю розумів, як це було в СРСР. Суспільство , зненацька для самого себе "прозрівши", усвідомило все "зло", принесене комунізмом. Хоча зараз, мабуть, багато хто усвідомлюють , що зло несла не сама ідеологія комунізму, а ті , хто запроваджував її у життя, ґрунтуючись лише на особистих інтересах.

І от зараз ми бачимо, як ідеї загальної соціальної, економічної і політичної рівності знову проростають у розумах сучасної молоді, що ще не забула слів гімну Радянського Союзу, що заучувався як "Отче наш " усіма радянськими першокласниками. Та й на Заході , що так гордилися своєю капіталістичною волею, ці ідеї розвивалися з часів "холодної війни" у найрізноманітніших напрямках .

В даний час функціонують і розвиваються суспільства комунарів, хіпі, юних троцькістів, молодіжні крила лівих партій. Багато неформальних організацій увібрало в себе стрімко розвивається рух антиглобалістів. Практично усі вони виступають за обмеження влади грошей, за залучення уваги суспільства до гуманітарних, економічних, екологічних і інших проблем сучасності.

Що рухає цими молодими людьми? Де шукати корені їхньої ідеології? Чи не є ідея рівності і братерства всіх людей на планеті Земля ідеєю фікс усієї людської цивілізації протягом усієї її історії? А якщо є , те чому ми дотепер вважаємо цю ідею утопічною? У чому її неспроможність?

Очевидно, що ідея побудови комуністичного суспільства живе в людських розумах, причому в кращих, дуже давно. А оскільки в даний час очевидні її нереалізованість і помилковість усіх спроб її реалізувати, я також спробую з'ясувати причину "нелагідності" комуністичної ідеології з життєвими реаліями.

ІДЕОЛОГІЯ

Хочеться, перш ніж приступити до детального розгляду ідеології комунізму, з'ясувати визначення самого поняття "ідеологія".

"ІДЕОЛОГІЯ (від ідея і .логос) - система політичних, правових, моральних, релігійних, естетичних і філософських поглядів і ідей, у яких усвідомлюються й оцінюються відносини людей до дійсності. Виражає інтереси і формулює мети визначених соціальних груп. Термін "ідеологія" нерідко вживається також для позначення помилкового, ілюзорного, відірваного від дійсності свідомості (Енциклопедичний словник)".

"ІДЕОЛОГІЯ - Система ідей, представлень , поглядів, що характеризує погляду на соціально-політичне й інше життя якої-небудь соціальної групи, класу, політичної партії, суспільства (Новий словник російської мови)".

"ІДЕОЛОГІЯ - поняття, за допомогою якого традиційно позначається сукупність ідей, міфів, переказів, політичних гасел, програмних документів партій .

Ядром ідеології виступає коло ідей, зв'язаних з питаннями захоплення, утримання і використання політичної влади суб'єктами політики. Ідеологія фундирувана конфліктною природою світу політики, його будовою по полюсній моделі "Ворог - Друг" . (Новітній філософський словник, 2001, стор. 405)".

"ІДЕОЛОГІЯ - система поглядів на світ і своє місце в ньому , переконань і вірувань. При всій удаваній строкатості існують, мабуть, тільки дві ідеології: перша підкоряє людини різним ідолам - Грошам, Вождеві, Державі, Нації, Власному Егоїзмові і так далі, друга - їй протилежна - затверджує вищою цінністю Людини в його прагненні до розвитку. А форми цієї ідеології можуть бути самі різні - християнська й атеїстична, романтична і прогресистска - якщо тільки вони в різних термінах говорять про одне й те саме. Звідси ідеологічне різноманіття".

Це визначення, на мій погляд, як можна краще характеризує сутність поняття "ідеологія". Перша ідеологія протистоїть людині, принципам гуманності, друга - служить йому.

Очевидно, обидві ці ідеології, тобто , обидві сторони самого поняття, були присутні й в ідеї комуністичного суспільства . Якщо другу можна охарактеризувати "як повинне", то першої більше підійде "як завжди". Тобто друга - ідеологія утопічного комунізму, перша - ідеологія діячів компартії, що призвели до кризи комуністичну ідеологію як явище.

ГЕНЕЗИС ПРОБЛЕМИ

Отже, комунізм - життя в комуні, громаді рівних між собою людей, керованої ними всіма, а не пануючою верхівкою. Як виявляла себе ідея альтруїстичного братерства в історії людської цивілізації?

Бердяєв говорив: "Наївний аграрний соціалізм завжди був властивий російським селянам" . Мова йде про природне розуміння землі не як об'єкта власності, а як загального джерела життя . Думаю, що "наївний соціалізм" мав місце й у кочових народів. Це дає підставу думати, що зачатки ідеї загальної власності, а, отже, і рівності в правах на використання природних ресурсів кожного члена суспільства маються в народній свідомості. Узагалі, життя в спільності (рід, громада) має багато загального з ідеєю комуни, що може давати підставу розглядати комунізм як новий виток еволюції, повернення до старих суспільних відносин на новому рівні.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Політологія»: