Сторінка
5

Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення

Якщо ж ви скажете, що можна поставити над ними доглядачів, щоб карали кожного що лінується і відбирали в нього за це хліб насущний, на це я запитаю: скажіть, а самі доглядачі відкіля візьмуть мотивацію для своєї роботи? Адже перебування в спеціальному місці і спостереження за людьми, для того, щоб змушувати їх рухатися і трудитися, - це теж великі турботи, бути може, ще більші, ніж сама робота! Отже, це подібно бажанню завести машину, не заправивши її паливом.

Тому встановлення їх приречені на зникнення самою природою, тому що закон природи покарає їх , оскільки не пристосовують себе до виконання її веління: здійсненню дії віддачі ближньому як роботи на Творця".

Це слова Ієгуди Ашлагу - ученого, що присвятив життя вивченню науки каббала (івр. "одержання"). Варто відразу сказати про відмінність релігійного розуміння Бога від поняття "Творець", тлумаченого каббалістами як "єдиний закон світобудови", що, на мій погляд, багато в чому перегукується із сучасними природно-науковими теоріями (ВІД, квантова космологія).

Вплив цього закону на людину як на вищу ступінь утвору - основний об'єкт вивчення в каббалі. Абсолютне розуміння цього впливу і є, згідно каббали, ціль утвору . Я не буду зупинятися докладно на принципах вивчення цього закону, оскільки це відверне нас від теми. Скажу лише, що основні положення каббали наближають втілення ідеї про створення інтегральної науки, якого домагаються багато вчених. Тобто , науки, здатної обновити всі наукові знання, об'єднавши їхніми загальними законами, що знаходять застосування в багатьох областях .

Ашлаг описує два типи суспільних дій людини : "одержання" і "віддачу", що відповідає поняттям "егоїзм" і "альтруїзм". Теоретики комунізму писали, що праця людини повинна бути спрямована на максимальну вигоду суспільства . Тільки в такому виді він принесе загальне процвітання і благополуччя. Це ж доводять і біологи, затверджуючи , що природа живе за законом "абсолютної віддачі", де кожен організм бере від природи лише необхідне для продовження існування виду . Але тварини, вища ступінь світу природи, не мають наміру .

Намір - запланована дія. Каббалісти виводять два принципи наміру: дія заради себе і дія заради вищої мети , який є абсолютне розуміння виняткове позитивного впливу Творця. Поясню: робота на підприємстві може виробляється з трьох спонукань: а) одержати гроші ("одержання заради себе"); б) поліпшити стан суспільства ; в) через роботу на віддачу ближньому досягти мети утвору.

Проблема полягає в тім , що поліпшення стану суспільства може бути гарною мотивацією лише в роки військових нещасть, коли від самовідданості й особистого подвигу кожної людини залежить виживання нації, що довела нам ситуація в СРСР у роки Другої світової війни. Але як людина може захотіти наблизитися до Творця, адже він відчуває його вплив лише непрямо?

Згідно каббали, це можливо лише в результаті росту егоїзму кожної особистості окремо (що ми спостерігаємо в ході історії). Егоїзм, тобто бажання одержувати тільки заради себе, поступово виростаючи, досягає таких дивовижних розмірів, що його шкода стає очевидний кожному. У результаті чого людина починає пошук іншої форми існування, тобто абсолютної віддачі, що і є суттю основного закону світобудови. Ця суть формулюється в одному з основних положень каббали: "Добрий і роблячий добро поганим і гарним". Тобто , робота на віддачу для людини стає можливої лише тоді, коли він починає прагнути до рятування від своєї егоїстичної природи заради Творця.

Уся наука каббала не заслуговувала би уваги , якби не знаходила такого жахаючого підтвердження в житті нашого суспільства : ріст бажання одержувати , захоплювати, збагачуватися привів до необоротних змін в екології Землі, увесь світ коштує на грані знищення тільки тому, що людство не може зупинити це поглинання природи. Поняття "дружба" підмінюється партнерством з метою задоволення особистих потреб. Інститут родини , осередку суспільства , руйнується, молоді люди воліють не укладати шлюбного союзу і не заводити дітей. А ті , хто усе-таки вирішуються на створення родини , усі частіше не живуть один з одним, а "вживаються". Більш того, групи фанатиків опановують смертоносною зброєю, використовуючи його для твердження своїх інтересів, залякування суспільства .

Отже, з вищесказаного стає ясно, що ідеології комунізму в Радянському Союзі, згідно Ашлагу, не вистачило розуміння необхідності пізнання вищого закону світобудови - закону абсолютної віддачі. У випадку прийняття цього закону більшістю суспільств змогло б перейти на безкорисливу працю, подібний до цього закону. Товарно-грошові відносини могли б бути замінені людськими, кращим винагородою стало би визнання заслуг особистості перед суспільством , Творцем. А не відбулося цього через "недорозвиненість егоїзму" суспільства України початку ХХ століття .

СТАНОВЛЕННЯ НОВОГО СУСПІЛЬСТВА

Ідеї Ієгуди Ашлага носять чисто практичний характер і припускають реалізацію. Стадії розвитку комуністичного суспільства описані їм у статті "Принципи майбутнього суспільства ". Згідно Ашлагу, перехід до суспільства абсолютної віддачі відбудеться не революційним , а еволюційним шляхом, спираючи лише на особисте усвідомлення кожним членом цього суспільства необхідності анулювання егоїзму як руйнівної сили.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Політологія»: