Сторінка
7

Вишивка на уроках трудового навчання у молодших класах

Обкидні стібки*** – різновид шва “через край”. Голку проколюють з вивороту на лицеву сторону на відстані, не більшій як 5 мм від краю. Такими стібками обметують зрізи. Стібки при цьому не повинні бути надто короткими. Зрізи тонких тканин, які легко торочаться, перед обметуванням обкидними стібками підгинають на невелику величину. Для декоративного і надійного обметування зрізів застосовують обкидні хрестоподібні стібки, які утворюються при проколюванні голкою тканини в двох напрямках (спочатку зліва направо, потім наліво).

На уроках трудового навчання з цим швом ознайомлюються у І класі під час вивчення теми “З’єднання деталей із тканини”, що подається протягом двох годин.

На першому уроці учні ознайомлюються із швом “через край”, а на другому уроці за допомогою цього шва вчаться зшивати деталі із тканини, а саме – виготовляють мішечки для насіння.

Шов “через край”

а) з’єднання шарів тканини;

б) з’єднання “встик”;

в) шов “через край” у двох напрямках.

Декоративні шви

У ІІ класі учні ознайомлюються з декоративними (оздоблювальними) швами і швом “штопка”.

Декоративні шви виконуються на основі простих швів. Їх застосовують для зметування і з’єднання деталей, а також для оздоблення одягу і предметів побуту (подушечок, серветок, рушників з рослинним орнаментом).

До оздоблювальних швів, які пропонуються для ознайомлення учнів з ними, належать:

– обметувальні стібки;

– стебловий шов;

– тамбурні шви (“ланцюжок”, “петля упри кріп”, “ялинка”).

Обметувальні стібки*

Обметувальні стібки виконують зліва направо, вколюючи голку перпендикулярно до зрізу. Голку вводять з лицевої сторони тканини і виводять з вивороту через відкриту петлю.

Обметувальними стібками можна обробляти зрізи, обметувати петлі і виконувати ажурні узори.

При обробці прямих кутів виробу або заокруглень нитка повинна бути не натягнута – шити слід вільно, щоб запобігти деформуванню тканини.

Для одержання рельєфної вишивки спочатку прокладають стібки “голка вперед”, потім по них виконують обметувальні стібки.

Виконуючи обметувальні стібки по колу, можна одержати різноманітні променеподібні візерунки.

Обметувальні стібки

а) утворення петлі;

б) обметування зрізів;

в) ажур, виконаний обметувальними стібками;

г) декоративні стібки;

д) обметування прямого кута;

е) обметування заокруглень;

є) рельєфна вишивка;

ж)розташування стібків по колу.

Тамбурні шви*

Тамбурні шви – різновид обметувальних стібків. Назва “тамбурні шви” походить від спеціальних круглих п’ялець, схожих на великий круглий барабан– тамбур, – які використовували для вишивання великих шовкових килимів. У вишивці Греції та Стародавнього Риму, Ірану й Сирії ручні тамбурні шви були поширені ще до початку нашої ери, здавна застосовувались вони у вишивці Близького й Далекого Сходу. З часом мистецтвом тамбурної вишивки оволоділи скрізь. Тамбурними швами вишивали також в Україні, Росії, Прибалтиці, Закавказзі, Поволжжі, Середній Азії.

Шов “ланцюжок” – глухий односторонній шов. Складається він з ряду петельок, які виходять одна з одної і утворюють шов, що нагадує ланцюг. На звороті утворюються дрібні пунктирні стібки, які позначають контури малюнка.

Ланцюжковим швом вишивають рослинні орнаменти, збагачені гладдю та різноманітними сітками і швами. Ним можна обводити контури, наносити лінії всередині узору, зашивати усю площину або окремі деталі малюнка.

Шов “петля уприкріп “ виконується на основі ланцюжка. Він складається з ряду окремих петельок, кожна з яких прикріплюється до тканини маленьким стібком.

Шов “ялинка” вишивають зверху вниз, на себе. Цей шов може бути у кількох варіантах: одинарна, подвійна, пряма, ламана, лапками, тощо.

Тамбурні шви застосовуються при оздобленні побутових речей і одягу.

Шов “ланцюжок”

Шов “ялинка”

Виконання шва “петля уприкріп”

Стебловий шов*

Стебловий шов застосовується майже в кожному виді вишивки. Ним дуже часто вишивають стебла квітів і рослин – звідси й пішла його назва.

Прокладають цей шов зліва направо, відступаючи голкою назад, знизу вгору, згори вниз. Вістря голки під час роботи спрямоване ліву донизу або догори. Кожен новий стібок починають, відступаючи назад 2-3 мм від виходу нитки навскіс справа або ж зліва.

Треба увесь час стежити, щоб робоча нитка завжди виходила з одного боку вже прокладених стібків, інакше шов буде нерівним.

На лицевому боці стібки заходять один за другий, а на вивороті утворюють строчку. Довжина стібків повинна бути однаковою, нитку не можна натягувати.

Стебловим швом вишивають контури малюнків або зашивають увесь узор, роблять мітки на білизні, оздоблюють дитячий одяг, предмети побуту.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»: