Сторінка
2

Місце й роль системи національних рахунків

• домашні господарства (як споживачі, так і виробники);

• інші (з урахуванням зовнішньоекономічних зв'язків).

Взаємозв'язок між секторами охоплює абсолютно всі типи операцій з товарами, послугами, прибутками, фінансами. Наприкінці вся інформація агрегується для національного господарства в цілому.

Система національних рахунків має чітку структуру показників, які характеризують основні явища економічного життя: виробництво, доход, споживання, нагромадження. Показники в СНР є характерними операції з товарами и послугами, розподілом доходів, нагромадженням чи використанням фінансових інструментів, а також як балансуючі показники. Останні є узагальненою характеристикою макроекономічних процесів на різних стадіях економічного обігу.

До балансуючих показників у СНР належать валова додана вартість, валовий прибуток (змішаний доход), валові первинні доходи (або національний доход), валовий наявний доход, валове заощадження, чисте кредитування або чисте позичання.

У СНР національна економіка на макрорівні відображається в таких рахунках: продуктів і послуг, виробництва, утворення, розподілу, перерозподілу та використання доходів, капітальних витрат, фінансовому рахунку й рахунках зовнішньоекономічної діяльності. Секторна структура економіки виділяється в усіх рахунках, крім рахунку продуктів і послуг, а галузева — у рахунках продуктів і послуг, виробництва й утворення доходів.

У СНР відображається взаємозв'язок між формуванням ресурсів економіки, утворенням доходів, їх використанням та кінцевими фінансовими результатами діяльності. Основні показники СНР та взаємозв'язки між ними представлені на схемі 2.

СНР дає ступеневу картину економічних процесів, які існують в економічному житті країни, включаючи інформацію зі стандартного набору (для всіх секторів економіки) рахунків, у яких реєструються операції, що належать до основних фаз економічного процесу.

Такими фазами є: виробництво та утворення доходу; розподіл і перерозподіл доходів; отримання доходів, якими можуть розпоряджатися інституціональні одиниці, та його використання на споживання та нагромадження; формування джерел фінансування капітальних витрат; інвестиції; придбання фінансових активів та прийняття фінансових зобов'язань; зміни в активах, не пов'язані з нормальним економічним процесом (як результат катастроф, війн, стихійних лих тощо); формування активів і пасивів.

Таким чином, перехід до СНР дозволяє враховувати не тільки внесок секторів економіки, а й фази економічного процесу, що дає змогу розглядати національну економіку під кутом зору міжнародного розподілу праці й установити місце та рівень розвитку держави на окремому етапі формування ринкових відносин.

Це необхідно не тільки нам у процесі інтеграції у світове співтовариство, а й нашим партнерам та інвесторам, яким складно розібратись у нашій багатоступеневій структурі статистичної звітності, частини якої часто не погоджені між собою, що не дає можливості зробити необхідні узагальнення.

Список використаноїта рекомендованої літератури

1. Гальчинський А. С., Єщенко П. С., Палкін Ю. І. Основи економічної теорії: Підручник.— К.: Вища шк., 1995.— 471 с.

2. Дорошенко Л. С. Управление трудовыми ресурсами: Учеб. пособие.— К.: МАУП, 1997.- 60 с.

3. Калина А. В., Конева М. И., Ященко В. А. Современный экономический анализ и прогнозирование (микро- и макроуровень): Учеб.-метод, пособие.— 2-е изд.— К.: МАУП, 1998.— 272 с.

4. Ковалевский А. М. Техпромфинплан в новых условиях и типовая методика его разработки.— М.: Экономика, 1968.— 247 с.

5. Кравченко Ю. И., Цыба Г. £. Прогнозирование и планирование макроэкономики: Учеб. пособие.— Кременчуг: Изд. центр "Сербо", 1997.— 189 с.

6. Кулян В. Р., Юнькова Ε А Эконометрия: Учеб. пособие.— К.: МАУП, 1997.— 68 с.

7. Методические вопросы создания системы норм и нормативов / Под ред. В. В. Соколова.— М.: Экономика, 1983.— 192 с.

8. Панасюк Б. Концептуальні основи економічного прогнозування і планування // Економіка України.— 1996.— № 5.— С. 7 —17.

9. Панасюк Б., Літвінов В. Система національних рахунків як модель економічного обороту // Економіка України.— 1993.— № 1.— С. 18—36.

10. Планирование экономического и социального развития СССР / Под ред. И. И. Ищенко.— К.: Выща шк., 1983.— 399 с.

1. B. Φ. Беседин, А. И. Москвин.— К.: Наук, думка, 1984.— 320 с.

11. Теория прогнозирования и принятия решений: Учеб. пособие / Под ред.C. А. Саркисяна.— М.: Высш. шк., 1977.— 351 с.

12. Типовая методика разработки техпромфинплана производственного объединения (комбината), предприятия.— М.: Экономика, 1979.— 448 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: