Сторінка
1

Геополітичні зміни у світі: причини, характер і наслідки

Головною причиною геополітичних змін у світі стала Перша світова війна, яка тривала з 1 серпня 1914 року до 11 листопада 1918 року. У ній брали участь 33 країни світу з населенням понад 1 млрд. чоловік. Австро-сербський конфлікт у липні 1914 року послужив лише приводом до початку війни між великими країнами Європи.

Німецький Генеральний штаб доручив генералу А. фон Шліффену завчасно розробити план ведення війни Німеччиною на два фронти: Східному і Західному. Війна мала бути (згідно плану) швидкоплинною, максимум 5-6 місяців. Так само думали в генеральних штабах інших країн.

Військові сили обох сторін: армія країн Антанти – 6,179 тис. чол., армія країн Троїстого союзу – 3,568 тис. чол., гармати країн Антанти – 13 тис. одиниць, приблизно стільки ж було і в країн Троїстого союзу.

Вперше в історії людства до участі у війні було залучено таку величезну кількість людей і найсучаснішої техніки. Однак характер бойових операцій, тим більше їх наслідки виявилися неадекватними людському і матеріальному потенціалу воюючих сторін.

Бойові дії у 1914 р. Західний фронт:

Німеччина захопила Бельгію, потерпіли поразку французькі війська на франко-бельгійському кордоні. Битва на р. Марні (5-12 вересня 1914 р)., англо-французькі війська не змогли перемогти німецьку армію;

Східний фронт: наступ російських військ у Галичині і поразка їх від німецьких військ у Східній Прусії. Війна в Західній Європі затягується, набирає позиційного характеру, до війни залучаються нові країни: Японія – на боці Антанти, Туреччина – на боці Німеччини;

Австро-сербський фронт: перемінний успіх обох сторін. Серби все-таки витіснили австрійців зі своєї території;

Кавказький фронт: успіх російської армії в битвах проти турецької армії;

бойові дії на морі: перевага флотів Антанти. Англійський флот потопив німецьку ескадру біля Фолклендських островів. Німецький флот має перевагу в підводних човнах.

Підсумки бойових дій 1914 року: перевага на боці країн Антанти. Війна набирала затяжного характеру. Німеччина визнає Східний фронт як головний.

Бойові дії у 1915 році.

Східний фронт. Німеччина ставить за мету змусити Росію вийти з війни і здобуває нові перемоги в Галичині, Буковині. Росія втратила 850 тис. вбитих і поранених, 900 тис. полонених, але не капітулювала перед Німеччиною. На Східному фронті війна також набирає позиційного характеру. До участі у війні залучаються нові європейські країни: Італія вступає у війну на боці країн Антанти, Болгарія – на боці країн Троїстого союзу.

Бойові дії у 1916 році.

Верденська битва і Брусиловський прорив у Галичині стали основними бойовими діями 1916 року. Створилась патова ситуація. Втрати з обох сторін величезні. Під Верденом загинуло майже 1 млн. німецьких і французьких солдатів й офіцерів. На р. Соммі втрати з обох сторін перевищували 1,300 тис. чол. Брусиловський прорив у Галичині був єдиним бойовим успіхом компанії 1916 року.

За таких обставин внутрішнє становище у воюючих країнах різко погіршилось. Спільними для них була господарська розруха, посилення монополізації, введення розверстки сільгосппродуктів, заборона страйків, введення примусових позичок у населення. Все це в кожній окремо взятій країні видавалося як необхідне задля перемоги над противником. Окрім того, уряди деяких країн припустилися до специфічних дій.

У Німеччині була введена мілітаризація праці. Загострилося політичне протистояння в рядах німецької соціал-демократії: Ф. Шейдеман – Ф. Еберт – К. Лібкнехт – Р. Люксембург.

В Австро-Угорщині посилились національні протиріччя. Контроль німецьких монополій за економікою країни став всеосяжним.

В Англії встановився громадянський мир. Майже 900 тис.чол., було мобілізовано на фронт, шовіністичні настрої в суспільстві значно зросли, колонії на заклик Лондона підтримали Великобританію у війні.

У Франції виробництво вугілля скоротилося на 75%, чавуну – на 84%, сталі – на 63%, посівні площі скоротилися на 40%. 60% чоловіків було мобілізовано в армію. В пропаганді панувало гасло “священної війни нації.”

У Росії мала місце не хватка зброї (приблизно 400 тис. гвинтівок). Наслідком участі Росії у війні була економічна і продовольча криза ,збільшення тривалості робочого дня, наростання страйкової боротьби, розклад монархії (Распутін).

У США відбулося промислове піднесення. Виплавка сталі зросла на 80%, значна частина золотих запасів європейських країн перейшла до американських банків. Крупні монополії США виступали за участь у війні. У той же час загострилися американо-німецькі відносини через те, що Німеччина топила американські кораблі. У пропаганді була розгорнута кампанія за підготовку країни до оборони.

У колоніальних країнах була введена примусова праця, вони збільшили поставку сировини у Францію і Великобританію, солдати колоній служили в арміях метрополій. Наприклад, Єгипет дав до англійської армії 1,5 млн. чол. на війну (з 10 млн. населення країн).

1917 рік – третій рік війни.

Основні події цього року війни в Європі були не військові, а політичні. Вони розгорнулися в Росії. Упродовж одного року в умовах війни в Росії відбулося дві революції: Лютнева і Жовтнева.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Історія Всесвітня»: