Сторінка
1

Міжнародний тероризм на сучасному етапі

План

1. Міжнародний тероризм на сучасному етапі

2. Ознаки тероризму.

3. Глобальній загрозі – глобальну відсіч.

4. Тероризм в історії людства.

5. Чого хочуть терористи?

На сучасному етапі людства зіткнулося з небезпекою міжнародного тероризму. Тероризм «міжнародний тероризм» використовується з 70-х рр. ХХ ст. У кодексі злочинів проти світу і безпеки людства ООН він визначається як «вчинення, організація, сприяння здійсненню чи фінансування заохочення агентами чи представниками однієї держави актів проти іншої держави».

Терористична діяльність у сучасних умовах характеризується такими ознаками:

- широким розмахом;

- відсутністю чітко виражених державних кордонів, наявністю зв’язку і взаємодії з міжнародними терористичними центрами та організаціями;

- жорстокою організаційною структурою, яка складається з керівної і оперативної ланок, підрозділів розвідки, контррозвідки;

- Суворою конспірацією і ретельним вибором кадрів;

- Якісним технічним оснащенням, яке конкурує, а то й перевищує оснащення урядових військ.

Міжнародний тероризм діє у «місці», не має чіткого вираження бойових порядків, не виявляє себе до самого моменту вчинення злочинних дій, використовує найбрутальніші і найнесподіваніші прийоми, активно і цілеспрямовано спекулює на низьких почуттях і вадах людей.

Міжнародний тероризм виявляється також у зростаючих претензіях, масштабності його цілей. Акція 11 вересня 2001 р. була декларативним викликом не тільки Сполученим Штатам, але й західному «золотому мільярду» в цілому, політиці глобалізації. Ця подія, а також наступні терористичні актив інших країнах призвели до певних наслідків: масової паніки, обмеження громадських прав і свобод, економічних потрясінь. Можна сказати, що міжнародний тероризм став однією з форм ведення війни. Сучасний тероризм – це потужні структури з відповідним оснащенням. Приклади Афганістану, Таджикистану, Косово, Чечні показують, що сучасний тероризм здатен вести диверсійно-терористичну війну, брати участь у масштабних збройних конфліктах.

Найочевидніша ознака тероризму – насильство. Причому нерідко теракт здійснюється саме з метою продемонструвати максимум насильства, аби домогтися розголосу, уваги, резонансу в суспільстві.

Демонстративність – друга ознака тероризму. Та, мабуть, найбільшу тривогу викликає вік виконавців терактів.

Фанатичні підлітки, радикально налаштовані студенти, озлоблені молоді безробітні. 12 січня 1896 року банку у французькій кав’ярні підірвав 19-річний юнак. Вік бойовиків ІРА, які організували жорстокий напад на поліцейську дільницю в Ольстері був від 19 до 25 років. Гарматним м’ясом ЕТА стали молоді хлопці з Баскської націоналістичної партії «Талібан» - афганські юнаки. «Революційного руху імені Тупак Амар» - перуанські підлітки і студенти. Американські «Везермени», які оголосили війну нормам моралі, зокрема в системі освіти, - це група радикально налаштованих студентів із заможних родин, які закликали під свої знамена молодь із гетто.

У виникненні і поширенні тероризму та екстремізму певну роль відіграють державно-політичні і геополітичні фактори.

Існуючі протиріччя й конфлікти між деякими державами, країнами сприяють підвищенню інтересу держав до використання тероризму й екстремізму з метою ослаблення протиборчої сторони. Варто визнати, що сучасна анти терористична боротьба до деякої міри не враховує причинно-наслідковий зв’язок між тими чи іншими подіями. Багато в чому це пов’язане з політичним фактором у міжнародному тероризмі. З урахуванням того, що кожна країна, провадячи свою зовнішню політику, переслідує свою певну меті, будь-яка акція міжнародних терористичних структур може водночас завдати шкоди одним і певним чином зігріти на користь інтересів інших держав. Це основне джерело так званих подвійних стандартів при оцінці терористичних загроз дозволяє тероризму поширюватися, еволюціонувати, прикриватися політичною, релігійною та національно-визвольною риторикою.

У зв’язку з прийняттям країнами додаткових заходів безпеки міжнародний тероризм може зосередити свою діяльність на нових цілях – нафтопроводах, системах енергопостачання, водних комунікаціях та інших важливих об’єктах стратегічного характеру.

Тероризм, що спирався на обмежені ресурси і був спрямований проти переважаючих за потужністю держав, радикально змінюється. Характерним для нього є абсолютне нехтування життям тисяч людей. Фактично вже створено індустрію міжнародного тероризму з величезними інформаційними, фінансовими, технологічними та іншими можливостями.

Велику роль у поширенні тероризму відіграє релігія. Це особливо актуально у зв’язку з тим, що міжнародні терористичні організації у своїх підривах та протиправних діяннях прикриваються релігійною атрибутикою і ідеологією.

Тенденція зростання і поширення тероризму зумовлюється наявністю низки міждержавних і внутрішніх конфліктних факторів політичного, соціально-економічного, територіального, історичного, національного, релігійного й іншого характеру.

Тепер дуже поширена практика взаємодії терористичних організацій у рамках окремих країн, регіонів, а також світу в цілому, що значно підвищує загальний потенціал терористичних загроз для міжнародної безпеки. З кожним роком тероризм набуває усе більш високоорганізованого характеру. Вже сьогодні тероризм – об’єктивне, реальне, системне явище сучасного світу, серйозна професійна діяльність та потужний бізнес.

Більшість рядових членів терористичних організацій – молодь. Чому так? У цей період формується особистість людини. Психіка гнучка й уразлива. Несправедливість навколишнього світу ятрить душу. До речі у прокламаціях найрізноманітніших екстремістів постійно лунають нарікання на несправедливість. Хоча нерідко засновники терористичних організацій – люди досить багаті. Ось так і утворюється вибухонебезпечна суміш – гроші лукавого дядечка та юнацьке бажання побудувати справедливий світ. Людина, яка має сім’ю, пристойний заробіток, робіть успішну кар’єру, - реалізувала себе і цим задоволена, навряд чи ризикуватиме, вплутуючись у якісь сумнівні авантюри. А ось молода особа, якій нічого втрачати, цілком здатна на безумства.

Реальна загроза поширення тероризму в центральноазіатських країнах значною мірою зумовлена наявністю в ряді міжнародних терористичних структур екстремістських етнічних угрупувань, співвітчизники яких проживають на території цих країн. Вказаний регіон також розглядається як транзитний коридор для нелегальної міжнародної переправляння й укриття бойовиків, канал перекидання зброї, наркотиків з Афганістану в країни СНД, Європу і США.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Історія Всесвітня»: