Сторінка
2

Паскаль: тип символів та інші перелічувані

стала1стала2, де стала1 <= стала2. Наприклад, ми можемо означити типи

type hundred=0 99; chesslet='A' 'H'; Workd=Mon Fri або змінні var stop : red yellow; column : chesslet тощо. Для діапазону означено ті самі операції, що для його базового типу. Задачі 7. У розкладі рейсів літаків дні тижня позначаються номерами від 1 до 7. Припустимо, що в програмі дні тижня подаються типом Weekd. Написати вираз, що задає обчислення: а) за номером дня тижня відповідного елемента типу Weekd; б) за елементом типу Weekd номера дня тижня. 8. За понеділком іде вівторок тощо, а за неділею – понеділок. Написати функцію обчислення за днем тижня (типу Weekd) наступного за ним дня.

4. Оператор вибору варіантів Повернемося до програми "найпростіший калькулятор" із прикладу 5.3. Там використовувалася змінна signop із значеннями 1, 2, 3 або 4, що позначали знаки операцій відповідно "+", "-", "*", "/". Її значення, отримане в результаті читання, порівнювалося з 1, 2, 3, 4 та виконувалися відповідні їм дії: if signop=1 then first:=first+second else if signop=2 then first:=first-second else if signop=3 then first:=first*second else {signop=4}

first:=first/second; Цей оператор задає вибір потрібного оператора з тих, які записано після слів then, залежно від значення змінної signop. Такий вибір у мові Паскаль можна задати інакше, використавши оператор вибору варіантів, або case-оператор (case – англійське "випадок"). У даній програмі він має вигляд: case signop of 1: first:=first+second; 2: first:=first-second; 3: first:=first*second; 4:first:=first/second end; Вираз після слова case (тут це ім'я signop) називається селектором варіантів. Його значення послідовно порівнюється з числами, що "відмічають" оператори-варіанти. Як тільки значення селектора співпаде з числом, буде виконано відповідний оператор, і все закінчиться. Якщо ж значення селектора відрізняється від усіх чисел-відміток варіантів, то жодний із варіантів не виконується. Селектором може бути довільний вираз будь-якого перелічуваного типу. Варіант може бути відмічений списком із кількох сталих відповідного типу; вони записуються через кому. Наприклад, нехай робочий час у робочі дні 8 годин, а у вихідні – 0. За дії означення типу Weekd ми можемо запам'ятати в змінній wt робочий час: var dd : Weekd; wt : integer; … case dd of Mon, Tue, Wed,Thu, Fri : wt:=8; Sat, Sun : wt := 0 end. Значення селектора порівнюється з усіма значеннями в черговому списку, і варіант виконується, якщо воно дорівнює одному зі значень списку. Множини значень у списках можуть перетинатися – буде виконано той варіант, у списку якого вперше знайдене значення селектора. У мові Турбо Паскаль у списках, що відзначають варіанти, можна записувати не тільки сталі, але й діапазони. Наприклад, останній оператор можна переписати так: case dd of Mon Thu, Fri: wt:=8; Sat, Sun: wt:=0 end. За останнім варіантом можна після слова else указати необов'язковий альтернативний варіант. Цей варіант виконується, якщо значення селектора немає в жодному зі списків. Наприклад, останній оператор можна переписати в такому вигляді: case dd of Mon Fri: wt:=8; Sun: wt:=0 else wt:=0 end. Задачі 9. З використанням case-оператора написати підпрограму друкування дня тижня, заданого значенням типу Weekd (див. підр.6.3) 10.* Переписати "найпростіший калькулятор" (приклад 5.4) із використанням case-оператора і читанням знаків операцій у вигляді символів. 11.* Написати процедуру обчислення за цілим N>3 таких натуральних A і B, що 5A+2B=N, причому A+B мінімально. 12. У давньояпонському календарі був прийнятий 60-річний цикл із п'яти 12-річних підциклів, послідовно позначених кольорами – зеленим, червоним, жовтим, білим та чорним. У кожному підциклi послідовні роки мали назви тварин: пацюка, корови, тигра, зайця, дракона, змії, коня, вівці, мавпи, курки, собаки та свині. 4-й рік нової ери – рік зеленого пацюка – був початком чергового циклу. Написати програму читання року нової ери та друкування його назви за давньояпонським календарем.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Інформатика»: