Сторінка
2

Cтановлення і перспективи розвитку управління проектами в Україні як необхідні умови економічного зростання

У лютому 2000 р. відбулася процедура акредитації і отримання сертифіката МОН України, який надав право на 10 років вести підготовку магістрів зі спеціальності УП.

Усі ці роки зміст навчального плану підготовки магістрів зі спеціальності УП постійно модернізувався, удосконалювався. Причинами удосконалення було врахування вимог часу, впливу внутрішнього і зовнішнього проектного середовища, потреб і необхідності врахування обліку тих змін, що постійно відбувалися і відбуваються у світі проектів і в суміжних, оточуючих його галузях. Суміжні галузі використовуються як необхідний, наповнюючий і корисний впливовий інструмент, що розширює і доповнює кругозір менеджерів проекту, полегшує умови здійснення УП в ефективному досягненні поставлених цілей.

Найвпливовішим і найактивнішим каналом для введення змін до навчального плану є і буде завжди ближче оточення проектного середовища – наші слухачі, випускники і постійний контакт з ними (під час їх навчання, стажування і практичної роботи в проектах). Контакти здійснюються через постійно діючий зворотний зв’язок, який найбільш ефективно удосконалює якість навчального процесу підготовки фахівців, поновлює і розширює сферу його діяльності, сприяє притоку нових слухачів за їх ініціативою і збільшенню конкурсу поступаючих на перший курс магістратури. Причиною або мотивом цього відтворювального процесу є якість навчального процесу, його відповідність вимогам IPMA, професійний склад викладачів кафедри УП, про що буде зазначено далі.

Наведемо приклади розділів суміжних спеціальностей, які сьогодні мають гостру потребу в реалізації сучасних проектів. Це економічна безпека, системи і засоби захисту інформації (криптографічні методи), антикризове управління, управління портфелями проектів і програм, технологічна зрілість команди, корпоративне управління та інше, що успішно використовується в навчальному процесі для широкого спектра галузей економіки держави.

Особливу значимість для створення і розвитку науково освітньої бази в Україні, укріплення спеціальності УП має відкриття з березня 2000 р. аспірантури і докторантури. Становленню активної і реальної матеріалізації можливостей науково-освітнього структурного підрозділу ВЗО передусім сприяє якісний персонал кафедри – її викладацький склад, професори і доценти. Незважаючи на відносну молодість аспірантури – всього п’ять років, проте уже на повну потужність працюють спеціалізовані вчені ради у вузах Києва, Одеси, Миколаєва та ін. Регулярно відбуваються захисти кандидатських і докторських дисертацій. У даний час над дисертаціями успішно працюють десятки аспірантів, докторанти і здобувачі.

Створення спеціалізованих вчених рад з захисту дисертацій додає новій спеціальності могутній якісний імпульс у підготовці висококваліфікованих фахівців – управлінців-практиків, викладачів, вчених, які мають наукові ступені і вчені звання. Саме ця ланка створює реальну можливість у формуванні, підготовці і накопиченні висококваліфікованої критичної маси, професіональних менеджерів проекту – ведучого робочого інструмента у реформуванні економіки при переході до ринкових відносин, у створенні придатних умов для процесів глобалізації, які сприятимуть вступу України у світове співтовариство взагалі і як необхідні умови економічного росту зокрема.

Надзвичайно важливим елементом мотивації і компонентом якісного процесу підготовки ПМ, створення умов і можливостей для подальшого визнання їх професійної компетентності в державі і за її межами є процедура міжнародної сертифікації. Ця процедура залежно від стартових можливостей кандидатів проходить за чотирма рівнями сертифікації – D, C, B i A [ 7 ]. Вона проводиться в офісі УАУП або в ВЗО окремих регіонів України. Важливо зазначити, що з усіх спеціальностей у класифікаційному реєстрі МОН України, ПМ – єдина спеціальність, яка надає право проведення міжнародної сертифікації безпосередньо на Україні.

Для здійснення процедури сертифікації необхідні:

– підтвердження науково-практичного рівня використання проектного розвитку при управлінні портфелями проектів і програм у державі, наявність команд сертифікованих професіоналів за чотирма рівнями сертифікації – D, C, B i A, наявність сертифіката, отриманого у IPMA, що надає право УАУП здійснювати міжнародну процедуру сертифікації;

– наявність в Україні груп асесорів державного і міжнародного рівня. Асесори приймають сертифікаційні іспити за діючою системою знань у межах вимог IPMA в Україні і в країнах СНД;

– забезпечення відповідності структури і змісту навчальних планів і якості підготовки магістрів з ПМ вимогам міжнародного стандарту підготовки магістрів з ПМ (ICB) та системи міжнародної сертифікації IPMA;

– наявність постійно діючої системи семінарів з підготовки, вивчення елементів управління проектів і власне процедури проведення сертифікації за системою знань і вимог ICB і IPMA;

– присутність чотирьох вищенаведених пунктів дозволяє неодноразово здійснювати сертифікацію, виконувати планомірну процедуру накопичення в Україні критичної маси професіоналів – керівників проектів і програм.

Враховуючи те, що УП в класифікаторі дисциплін МОН України відноситься до специфічних дисциплін через комплексність і складність своєї структури і змісту це, в свою чергу, надало право, згідно з національним стандартом NCB (ua) – National Competence Baseline [ 7 ], присвоєння випускникам, після завершення магістратури, професійної кваліфікації за № 1238 – керівники проектів і програм.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: