Сторінка
2

Менеджмент персоналу в органах ДПС України

Також прийняття на державну службу на посади третьої – сьомої категорій здійснюється на конкурсній основі і дані про вакансії посад державних службовців підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніше як за один місяць до проведення конкурсу, що, в першу чергу, сприяє підвищенню престижу посади, притягненню більшої кількості кандидатів на вакантну посаду і, головне, підвищенню об’єктивності прийнятих рішень [4, с. 4].

Іншою важливою складовою ефективного менеджменту персоналу в органах ДПС є підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації кадрів.

Подібними проблемами переймалися ще на зорі створення податної інспекції на території України за царської Росії. Ще з середини 90-х років XIX ст. у українських губерніях кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду податного інспектора визначали осіб, які закінчили повний курс наук в одному з вищих навчальних закладів імперії, набули заняттями при одній з казенних палат практичну підготовку до виконання обов’язків з податного нагляду і отримали від управляючого цією палатою посвідчення в здатності до зайняття згаданих посад.

Пізніше, за часів міністра фінансів Росії С.Ю Вітте, також ставилося на перший план знання податкового інспектора. Він щодо цього говорив, що вислуга і добросовісність не підкріплені знаннями і здатністю критично й аналітично мислити, уже не відповідають вимогам часу. Все це, як показує досвід, найкраще досягається при тому рівні розумового розвитку, що дається вищою освітою [12, c. 99–100].

На сьогодні вирішенню подібних проблем може сприяти декілька варіантів управлінських рішень. Так, згідно з вимогами чинного законодавства України в органах ДПС створюється резерв персоналу, який використовується для майбутнього заміщення вакантних посад. Організаційно-методичне керівництво резервом персоналу здійснює управління персоналом органів ДПС України, а також контроль за ходом виконання річних планів членів кадрового резерву з таких питань, як дотримання графіків навчання або підвищення кваліфікації, активність у роботі різних семінарів, конференцій, проходження стажування, здійснення тимчасового заміщення на період відпустки державного службовця тощо [4, с. 10].

Взагалі, під резервом управлінських кадрів розуміють спеціально відібраний контингент працівників, який за своїми професійними, діловими та моральними якостями відповідає вимогам до працівників певного рангу державного службовця [5, c. 150].

Джерелом для резерву управлінських кадрів можуть бути:

– працівники, які успішно справляються з виконанням службових обов’язків, виявляють ініціативу, мають організаторські здібності й необхідний досвід роботи, підвищили кваліфікацію, пройшли стажування або за результатами атестації рекомендовані для роботи на більш високих посадах;

– заступники керівників різних рангів;

– особи, рекомендовані конкурсними комісіями для зарахування до кадрового резерву;

– молоді спеціалісти, які зарекомендували себе на практичній роботі;

– випускники вищих навчальних закладів, у тому числі ті, що зараховані на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів [2; 5, c. 150].

Одним із найважливіших напрямів у роботі з резервом кадрів є організація їх підготовки. Найбільш поширеними формами навчання у наш час є наступні: навчання за індивідуальними планами; навчання у, так названих, школах резерву; підвищення кваліфікації за професійними програмами у навчальних закладах 3–4 рівня акредитації та центрах підвищення кваліфікації; стажування на базі кращих органів ДПС або їх структурних підрозділів тощо.

Досвід держав із розвиненою економікою свідчить про те, що однією з ефективних форм навчання податківців є підвищення кваліфікації.

Для максимального наближення процесу підвищення кваліфікації працівників податкової служби до вимог практичної роботи та задоволення її потреб у кваліфікованих спеціалістах створена мережа закладів із підвищення кваліфікації: Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для державної податкової служби Національної академії ДПС України (1996 р.), Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів для державної податкової служби (2000 р.) та Навчально-курсовий комбінат ДПА України (2000 р).

Перепідготовка та підвищення кваліфікації у згаданих закладах здійснюється за очною, заочною (дистанційною) або змішаною формами.

Основними видами підвищення кваліфікації працівників податкової служби є: навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації; тематичні короткострокові семінари; тематичні постійно діючі семінари; систематичне самостійне навчання.

Підвищення кваліфікації за професійними програмами спрямовується на фахове вдосконалення та оновлення знань і умінь відповідної категорії слухачів та здійснюється не менше одного разу на п’ять років при зарахуванні до кадрового резерву, при призначенні на вищу посаду, перед черговою атестацією державного службовця, а для фахівців, вперше прийнятих на державну службу, – протягом першого року їх роботи.

Основними завданнями тематичних короткострокових семінарів є вивчення законів України, указів і розпоряджень Президента України, рішень Кабінету Міністрів України, наказів, інструкцій та інших нормативних документів ДПА України, а також досягнень теорії і практики управління, кращого досвіду роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: