Сторінка
3

Менеджмент персоналу в органах ДПС України

Тематичні постійно діючі семінари проводяться за програмами та планами, що розробляються на підставі типових програм і рекомендацій, підготовлених Науково-методичною радою при ДПА України, Департаментами та управліннями ДПА України [5, c. 151–153].

Систематичне самостійне навчання відбувається за рахунок постійного перегляду періодичних видань і оперативного вивчення змін до законодавчих та інших нормативних документів.

Не менш важливим, на нашу думку, напрямом менеджменту персоналу в органах ДПС, зокрема, є забезпечення службового пересування кадрів, що сприяє стабільності кадрового складу органів ДПС і, головне, підвищує ефективність їх діяльності [5, с. 148].

Ротація кадрів місцевих податкових органів широко застосовувалася фінансовими відомствами царської Росії на території України ще в далекому 1892 році. Так, набуваючи досвіду, вони переміщувалися з менш складних, переважно сільськогосподарських дільниць до промислових і, зрештою, великих міст. Лише робота на промислових міських дільницях давала шанс подальшого службового просування [12, c. 98].

На жаль, на сьогодні в органах ДПС України службове пересування персоналу майже не застосовується за винятком окремих випадків і то в межах одного міста.

Для вирішення цієї проблеми, на нашу думку, необхідно перш за все краще стимулювати персонал органів ДПС України.

На сьогодні застосовуються різні види стимулів, зокрема такі, як надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки – 10, понад 5 років – 15, понад 10 років – 20, понад 15 років – 25, понад 20 років – 30, понад 25 років – 40 відсотків. Тим державним службовцям, які мають стаж роботи в державних органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Крім того, на індивідуальне і кооперативне житлове будівництво або для придбання квартир чи індивідуальних жилих будинків державним службовцям, які потребують відповідно до чинного законодавства поліпшення житлових умов, надається земельна ділянка та безвідсотковий кредит на строк до 20 років. За сумлінну працю державному службовцю при виході на пенсію може бути присвоєно черговий ранг поза межами відповідної категорії посад. Для морального та матеріального стимулювання, наприклад, у ДПА м. Києва запроваджуються конкурси „кращий податківець” тощо [2; 11, c. 6].

Наші дослідження показали, що в теперішніх умовах ринку праці цих та інших стимулів поки що недостатньо для ефективного здійснення службового пересування персоналу в органах ДПС України.

Досить важливим напрямом менеджменту персоналу в органах ДПС є організація діловодства, тобто робота з документами з питань персоналу.

З історії нам відомо, що початок кадрового діловодства покладено Міністерством Росії після введення в 1897 році посади помічника податкового інспектора, на якого припадали обов’язки з організації такого діловодства [12, c. 97].

На сьогодні до документації з особового складу в органах державної податкової служби належать: особисті заяви працівників, рапорти, контракти, подання, особові картки (типова форма № П-2), характеристики, накази з особового складу, особові справи, трудові книжки тощо.

При прийнятті на роботу в органи державної податкової служби від особи вимагаються такі документи: заява, особова картка (форма П-2ДС), копії документів про освіту, науковий ступінь, вчене звання, підвищення кваліфікації, паспорт, військовий квиток (для військовозобов’язаних), довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, документи про надання пільг, декларації про доходи.

Усі прийняті рішення керівників ОДПС щодо прийняття на роботу, переведення працівників на інші посади, звільнення, надання відпусток, про заохочення, накладення стягнень тощо оформляються наказами з особового складу [9, c. 71–72 ].

Крім того, підписаний державним службовцем текст Присяги зберігається за місцем роботи і обов’язково робиться запис у його трудовій книжці [2].

Запроваджений порядок, коли проекти наказів обов’язково візуються автором проекту документа, керівниками зацікавлених структурних підрозділів, юридичною службою дозволяє менше допускати помилок у діловодстві. А коли після підписання і реєстрації наказів із ними ознайомлюють працівників персонально під розписку із зазначенням дати, це дозволяє дисциплінувати персонал органів ДПС узагалі [9, c. 73 ].

Низький рівень стимулювання персоналу органів ДПС України викликав появу такої проблеми, як корупція. За даними міжнародних аналітиків, у 2004 році Україна за рівнем корумпованості посідала 122-е місце, минулого 2005 року – 107-е. Стан протидії корупції в країні поки що надто низький, а якщо й викривалися корупціонери, то переважно найнижчої ланки [13, c. 4 ].

Останнім часом Україна почала робити активні кроки по боротьбі з корупцією, в тому числі в органах державної податкової служби. Так, за 11 місяців минулого 2005 року управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби передало в прокуратуру 667 матеріалів, пов’язаних із корупційними діями податківців. Крім того, правоохоронними органами порушено 236 кримінальних справ щодо посадових осіб ДПС, з них власними підрозділами по боротьбі з корупцією – 148. Засуджено дев’ять осіб. За порушення вимог Закону „Про боротьбу з корупцією” складено 307 адміністративних протоколів на працівників ДПС, на підставі яких до адміністративної відповідальності притягнуто 168 службових осіб. Проведено понад три тисячі службових розслідувань і перевірок з питань дотримання законності, за результатами яких притягнуто до відповідальності майже 1,5 тис. податківців. Звільнено 192 особи, з них 57 працівників податкової міліції.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: