Сторінка
7

Проектно-вишукувальні роботи

В усіх випадках, коли передбачено використовувати рекультивовану ділянку у складі сільськогосподарських угідь, складаються такі картограми:

- товщини гумусового шару:

- забезпеченості рухомими формами (фосфором і калієм); Крім того, за необхідності складають такі картограми:

- гранулометричного складу розкривних порід;

- хімічної меліорації (вапнування і гіпсування);

- засолення розкривних порід.

На картограмі товщини гумусового шару ізолініями (суцільними) оконтурюються площі з однаковою товщиною насипного гумусового шару та інтервали глибини: через 5 см у першому півметрі та через 10 см після 0,5 м.

За умови чистої просторової зміни показників глибини гумусового шару виділяються комплексні контури. В контурах проставляють (червоними цифрами) середній вміст гумусу в шарі 0-20 см. У легенді до картограми за результатами вирахуваних площ проставляють площі однакових (за глибиною) виділів.

На картограмах забезпечення поживними речовинами, за результатами аналізів змішаних зразків показують контури забезпеченості рухомим фосфором і калієм за градацією:

- дуже низька;

- низька;

- середня;

- висока.

У легендах до картограм, поряд з показниками забезпеченості для різних сільськогосподарських культур (зернових, коренеплодів, овочевих та ін.), показують площі кожної групи забезпеченості. У зв'язку з різним ступенем забезпеченості для різних сільськогосподарських культур (наприклад, вміст рухомого калію за Масловою, 100-150 мг/кг Грунту є середнім для зернових, льону, трав і водночас низьким для коренеплодів і картоплі та навіть дуже низьким для овочевих культур), у випадках запропонованого використання рекультивованих ділянок під ріллю у легендах доцільно показувати забезпеченість насипних Грунтів поживними речовинами щодо різних культур за формою:

• аналогічна форма для обмінного калію.

У другій графі вміст рухомих форм поживних речовин доцільно подавати в Інтервалах згідно з конкретними даними, одержаними у результаті аналізів змішаних зразків.

У деяких випадках допускається суміщення картограм забезпеченості фосфором І калієм, якщо вміст хоча б одного з елементів на рекультивованій ділянці змінюється мало, а таке суміщення (з позначенням вмісту одного з компонентів значками) не веде до погіршення читання картограми.

Розробляючи картограми забезпеченості ґрунтів рухомими формами поживних елементів з метою рекомендацій щодо диференційованого використання рекультивованих ділянок під різні сільськогосподарські культури, необхідно керуватися таблицями 7,12,7,13.

Картограма гранулометричного складу розкривних порід складається у тих випадках, коли для рекультивації застосовувались породи з різним гранулометричним складом. На картограмі показують гранулометричний склад шарів грунту 0-30 см, 30-100 см і 100-200 см. Спосіб позначення гранулометричного складу грунтується на застосуванні буквених індексів (Г - глинистий гранулометричний склад, Т - важкосуглинковий, С - середньо суглинковий, Л - легкосуглинковий, Ч - супіщаний, Π - піщаний) і зводиться до буквеного шифрування профілю розкривних порід. Наприклад, шифр СЛЧ означає, що верхні ЗО см складені середнім суглинком, з ЗО до 100 см залягає легкий суглинок, а на другому метрі - супісок. За неоднорідності гранулометричного складу в межах фіксованих шарів (0-30 см, 30-100 см і 100-200 см) застосовуються дробні індекси, причому в чисельнику показують переважаючий у цьому шарі гранулометричний склад. Наприклад, С шифр Л — Г показує, що в шарі 0-30 см гранулометричний склад легкосуглинковий, в шарі 30-100 см переважає середній суглинок, а в шарі понад 100 см - глинистий. Однорідні за шифрами площі оконтурюються суцільними лініями. В легенді наводять усі виділені на ділянці варіанти гранулометричного складу із вказівкою площі кожного з них.

Картограма хімічної меліорації складається у випадку, коли ґрунтовий шар має підвищену кислотність (картограма вапнування) або лужність (картограма гіпсування ). На основі цих аналізів розраховують необхідні дози внесення вапна або гіпсу.

Таблиця 7 12 Забезпеченість розкривних порід рухомим фосфором залежно від вирощуваних культур

Таблиця 7.13. Забезпеченість розкривних порід рухомим калієм залежно від вирощуваних культур

Картограма засоленості розкривних порід складається за наявності засолення на площі понад 10 % рекультивованої ділянки. За результатами аналізів водної витяжки визначають ступінь, глибину і хімізм засолення. Згруповані за цими показниками породи оконтурюються на картограмі. За глибиною залягання солей породи поділяються на солончакові (0-30 см), солончакуваті (30-80 см) і глибоко солончакуваті (80-120 см).

За ступенем засолення виділяють породи слабо-, середньо-, сильно- і дуже сильнозасолені. Вміст названих градацій, залежно від хімізму засолення, наведено в табл. 7.14.

До виготовлених картограм додається пояснювальна записка, в якій описуються методи проведення обстежень, загальні відомості про гірничотехнічну рекультивацію ділянки, коротко характеризується клімат, умови ґрунтового зволоження на рекультивованій ділянці, описується рельєф та обов'язково відзначаються випадки просадки поверхні й утворення різних форм мікрорельєфу.

Крім того, описуються літологія, гранулометричний склад, наявність карбонатів, гіпсу, оглеєння, легкорозчинних солей, сульфідів та ін., наводиться опис профілів (колонок), штучних грунтів, характеризується гумусовий шар (товщина, вміст гумусу, складення, структура тощо).

Таблиця 7.14. Класифікація порід за вмістом токсичних солей

Наприкінці пояснювальної записки робляться висновки щодо можливого використання рекультивованої ділянки й описуються основні заходи щодо підвищення родючості розкривних порід.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: