Сторінка
6

Застосування інноваційних технологій навчання географії

Географічна вікторина «Літосфера», 6 клас

1. Що називають літосферою? Що означає це поняття?

2. Що таке рівнина?

3. Чим пояснити різноманітність гірських порід?

4. Чому земна кора перебуває в постійному русі?

5. Що таке гора? Назвіть найвищі гори світу.

6. За географічною картою України визначте, яке місто лежить вище над рівнем океану: Київ чи Вінниця, Чернігів чи Львів, ваш обласний центр чи Київ?

7. За фізичною картою України визначте, в межах яких географічних широт розташовані Карпатські і Кримські гори.

8. Які форми рельєфу переважають у вашій місцевості?

9. Не дивлячись на карту, скажіть, яка височина — Подільська чи Волинська — розташована далі на північ.

7. Нестандартні уроки — засіб підвищення ефективності навчального процесу

Особистісно орієнтований підхід до навчання передбачає різні нестандартні форми проведення уроків.

Дуже популярними серед школярів 6—7 класів є уроки у формі КВК.

Під час підготовки і проведення КВК школярі вчаться творчо мислити, «здобувати» знання, швидко шукати правильну відповідь. Вчаться уважно слухати, розуміти своїх товаришів, виручати команду у скрутну хвилину. Підготовку до КВК і розпочинаю вже з перших уроків вивчення теми: оголошую учням, що в кінці цієї теми ми проведемо урок у формі КВК, формуються команди, обираються капітани, і самі учні розподіляють обов'язки. Наприклад: картографа, зоолога, ботаніка, кліматолога та ін. Дітям даю завдання: повторити номенклатуру, підготувати невеличкі кросворди, два-три запитання суперникам тощо.

Ще один з різновидів нестандартних уроків — це урок-марафон — своєрідна естафета на узагальнюючих уроках. Учням потрібно якомога швидше пройти всі етапи естафети і набрати якнайбільшу кількість балів.

Завдання для етапів підбираю різні: і тести, і кросворди, і завдання для роботи з контурною картою. Намагаюся їх диференціювати, враховуючи підготовленість учнів, підбираю більш прості та складні.

На своїх уроках практикую проведення прес-конференцій та ділових ігор. Одну з таких прес-конференцій я провела у 8 класах з теми «Геоекологічна ситуація в Україні», учні ділилися на «спеціалістів» (ландшафтознавців, екологів, економістів, ґрунтознавців, демографів, гідрологів, геологів, біологів) та працівників засобів масової інформації, які представляли різні журнали, газети, теле- та радіопрограми.

Прес-конференції не тільки активізують діяльність класу, оригінальним способом перевіряючи знання, а й змушують учнів думати, учать ставити запитання, адже часом це зробити не легше, ніж відповісти на нього.

На своїх уроках я часто вводжу ділову гру. Наприклад, вивчаючи океани в 7 класі чи тему «Гідросфера» в 6 класі, пропоную різні ситуації:

1. Один із вас буде капітаном, інший штурманом. Потрібно визначити мету експедиції, вибрати маршрут плавання, розказати про природу тих місць, де ви побували.

2. Здійсніть уявну подорож до північного полюса. Виберіть спосіб пересування. Які труднощі вам зустрілися?

Під час вивчення материків пропоную учням творчі роботи, наприклад скласти пам'ятку туристові, який вирушає в подорож на даний материк. Пропоную також творчі завдання типу «Щоденник подорожі, яка не відбулася, або три дні в Африці». Творчі роботи учні ілюструють малюнками.

Традиційно після вивчення теми «Атмосфера» проводжу урок-вікторину «Що? Де? Коли?». Підбираю цікаві запитання з усієї теми, які могли б найповніше виявити рівень знань учнів. Використовую «Чорний ящик», «Бліц-запитання».

Проводжу також уроки-заліки. Метою таких уроків є узагальнення та систематизація знань учнів, закріплення основних понять і термінів, перевірка вміння працювати зі статистичними матеріалами, довідниками, картами, діаграмами, таблицями; прищеплення школярам навичок самостійності в оцінці знань своїх товаришів.

Кожного навчального року я проводжу загальношкільний позакласний захід із географії. Серед них — КВК, гра-вікторина «Що? Де? Коли?», гра «Щасливий випадок», «Брейн-ринг».

Різноманітні форми проведення навчальних занять дають можливість виявити здібності кожного учня, викликати непідробну цікавість до предмета, розвинути ідею співробітництва вчителя та учня, стати активним учасником навчального процесу, засвоїти матеріал безпосередньо на уроці.

8. Технології групової діяльності учнів на уроках географії

Групова навчальна діяльність — щ форма організації навчання в малих групах учнів, об'єднаних загальною навчальною метою за опосередкованого керівництва вчителя і в співпраці з учнями.

Стосунки між учителем та учнями набувають характеру співпраці, оскільки педагог безпосередньо втручається в роботу групи тільки в тому разі, якщо в учнів виникають запитання і вони самі звертаються по допомогу до вчителя. Групова, навчальна діяльність, на відміну від фронтальної та індивідуальної, не ізолює учнів один від одного, а навпаки, дозволяє реалізувати природне прагнення до спілкування, взаємодопомоги і співпраці.

Отже, групова форма навчальної діяльності має кілька значних переваг:

• за той сами й проміжок праці обсяг виконаної роботи набагато більший;

• висока результативність у засвоєнні знань і формуванні вмінь;

• формується вміння співпрацювати;

• формуються мотиви навчання, розвиваються гуманні стосунки між дітьми;

• розвивається навчальна діяльність.

Приклад аркуша оцінювання з теми «Велика Британія», 10 клас

Критерії оцінювання знань на уроці

Бали

Прізвище, ім'я

1

2

3

4

5

6

Аналізував передумови розвитку Великобританії

1

           

Працював з атласом, підручником

І

           

Відповідав на запитання вчителя

1

           

Обґрунтовував проблемні питання

2

           

Мав цікаві ідеї, застосовував їх, складаючи схему

1

           

Формулював відповіді англійською мовою

1

           

Виступав від групи з обґрунтуванням схеми

1

           

Відповідь супроводжував показом на карті

1

           

Домашня підготовка

3

           

Загальна кількість

12

           

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: