Сторінка
4

Застосування інноваційних технологій навчання географії

Мета: сформувати в учнів чітке розуміння основних рис галузевої структури господарства України, сучасних проблем розвитку та розміщення промисловості, пошуки шляхів подолання кризи і утвердження економічної незалежності; вчити учнів мислити економічними категоріями та прогнозувати результати господарської діяльності; виховувати інтерес до політичних та економічних знань, цікавість до подій суспільного життя свого краю.

Обладнання: економічна карта України, карта промисловості України, карта Херсонської області, плакат-пам'ятка «Як вести дискусію», плакат з переліком питань для дискусії.

Послідовність виконання роботи

I. На початку дискусії вчитель акцентує увагу на правилах пам'ятки «Як вести дискусію».

II. Кожне питання дискусії зачитується окремо. Вчитель у ролі ведучого намагається поставити проблему, зав'язати суперечку і ненав'язливе відібрати пропозиції та спільно виробити висновки.

Питання дискусії

1. Яка ни ні структура промислового виробництва? Чому, на вашу думку, вона весь час змінюється і як саме?

Головні напрямки проблеми

Сучасна структура промисловості: паливно-енергетичний комплекс, металургійний комплекс, машинобудівний комплекс, хімічний комплекс, лісовий комплекс, будівельний комплекс, медичний комплекс, соціальний комплекс.

Протягом останніх років поступово зростає частка машинобудування, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості. За ринкових умов потрібна структурна перебудова промисловості в напрямі зменшення частки матеріало- і енергоємних галузей. Необхідно ж стимулювати розвиток наукоємних сучасних галузей промисловості, невиробничої сфери (групи «Б»), впроваджувати нові передові технології .

2. «За загальними обсягами природних ресурсів та економічним потенціалом наша країна посідає восьме місце у світі і має реальну перспективу перетворення в одну з найбагатших країн світу»,— зазначається в підручнику «Географія України» (П. О. Масляк, П. Г. Щищенко, 1998 р., с. 172). Чому ж склалася невідповідність між економічними можливостями країни та їх реалізацією?

Орієнтовна відповідь

• Структура промисловості України була підпорядкована загальносоюзним потребам;

• галузі промисловості України не мали завершених виробничих циклів, а отримували й виготовляли окремі деталі та комплектуючі, а розрив економічних зв'язків призвів до простою цих підприємств;

• господарство України розвивалось в основному екстенсивним шляхом;

• повільними темпами йде конверсія (перепрофілювання) воєннопро-мислового комплексу, який в Україні був дуже потужним;

• застарілі технології підприємств, технічне оснащення, дефіцит коштів і т. ін.

За підручником «Соціально-економічна географія України» за редакцією О. І. Шаблія (Львів: Світ, 1994)

3. Перебуваючи у складі СРСР, Україна виробляла 50% чавуну, 40 % сталі і прокату Союзу, а металургійна галузь була в ній провідною. Чи потрібно втримувати такий рівень виробництва цієї продукції незалежній Україні і надалі?

(Необхідно зменшувати металомісткість продукції, підвищувати якість металу, знижувати собівартість, виходити на зарубіжні ринки, але не за рахунок продажу сировини чи напівфабрикатів, а за рахунок готової продукції. Маючи власний метал, Україна може більше розвивати своє конкурентоспроможне машинобудування.)

4. У системі міжнародного поділу праці Україна спеціалізується на виробництві машин і устаткування, продукції металургії. Чому ж простоює Херсонський комбайновий завод? Що запропонуєте для покращення ситуації?

Орієнтовна відповідь

• Неякісні комбайни, дорогі;

• слабкі конструкторсько-проектні сили;

• не зуміли відразу перебудуватись на оновлення продукції до вимог часу, випуск малогабаритної техніки для підсобних господарств та товарів народного споживання і т. ін.

5. Які основні напрямки подолання економічної кризи в Україні?

Орієнтовна відповідь

1) Перехід до ринкових форм господарювання.

2) Приділення більшої уваги розвитку галузей спеціалізації України у світовому масштабі.

3) Скорочення неефективних, енерго- та матеріаломістких виробництв.

4) Конверсія (перепрофілювання£ військових заводів з їх передовою технологією на випуск побутових товарів).

5) Роздержавлення та приватизація.

6) Створення економіки відкритого типу.

7) Створення простих, мобільних, дешевих, ефективних структур управління економікою.

8) Виконання екологічного законодавства країни.

III. Висновки та підсумки дискусії.

IV. Домашнє завдання.

Скласти перелік підприємств, які працюють у нашому місті та районі, вказати, які з них працюють ефективніше.

6. Ігрові технології на уроках географії

Навчальна ігрова діяльність на уроках — один із методів активізації самостійної пізнавальної діяльності школяра. Гра для дітей — це і навчання, і праця, і серйозна форма виховання. В. О. Сухомлинський гру називав животрепетним джерелом мислення.

Підбираючи ігри, слід поєднувати два елементи — пізнавальний та ігровий. Створюючи ігрову ситуацію, відповідно до змісту програми, треба чітко планувати діяльність учнів, спрямовуючи їх на досягнення мети.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: