Сторінка
3

Податковий аудит фізичних осіб

Інформація про доходи, отримані іногородніми громадянами, повинна надсилатися до податкового органу за місцем постійного місця проживання громадянина. На підставі отриманої інформації про громадян податковий орган повинен скласти контрольні довідки на громадян, які отримали доходи не за місцем основної роботи (служби, навчання). У подальшому зазначена інформація викорис­товується при перевірці декларацій, що надійшли до податкового органу про отримані доходи громадянами за календарний рік. Якщо буде встановлено, що фізична особа не надавала у встановлений строк Декларацію про отримані нею доходи за минулий рік або показала в ній менші розміри отриманих доходів, ніж фактично отримала, тоді на підставі ст. 11 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державну податкову службу в Україні" податковий ревізор-інспектор запрошує її до податкового органу для пояснень щодо джерел отримання доходів, обчислення і сплати податків та інших платежів.

Перевірочні дії контролю за діяльністю фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи

Основним завданням податкового інспектора при проведенні перевірок є повне виявлення одержуваних доходів, правильне, на під­ставі документально підтверджених документів, виключення витрат, правильне визначення оподатковуваного доходу та обчислення податків.

При проведенні перевірок підприємницької діяльності громадян податкові інспектори зобов'язані суворо керуватись вказівками, зазначеними у розділі IV Інструкції про прибутковий податок з громадян Головної державної податкової інспекції України, Законом України „Про підприємництво" та іншими нормативними докумен­тами.

Перед початком обслідування окремих видів діяльності інс­пектор зобов'язаний ще раз ретельно ознайомитись із законодавчими матеріалами, інструкціями, рекомендаціями з даної діяльності.

Інспектор також повинен ознайомитись з матеріалами попе­редніх перевірок та обов'язково з матеріалами обслідувань анало­гічних видів підприємницької діяльності на інших податкових ділянках.

При підготовці до перевірок інспектор також має ознайомитись з довідковими та контрольними матеріалами, відомостями держав­них, кооперативних організацій, дирекцій ринків про рівень цін на від­повідні види продукції і послуг, витрати матеріалів, вартості наданих послуг, продуктивності праці.

Особливе місце в організації перевірок займає питання правильного визначення витрат, пов'язаних з відповідною підприємницькою діяльністю.

Якщо витрати підприємця не можуть бути підтверджені доку­ментально, то вони враховуються податковими адміністраціями при проведенні остаточних розрахунків податку з урахуванням від­повідних норм у відсотках до валового доходу.

Норми витрат, що враховуються при оподаткуванні доходів громадян, які займаються підприємницькою діяльністю без ство­рення юридичної особи, та інших доходів перелічені в додатку № 6 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 №12.

Детальний перелік витрат, що виключаються із загального валового доходу за окремими видами підприємницької діяльності, перелічено в додатку № 7 до зазначеної вище Інструкції про при­бутковий податок з громадян, а з 02.06.1999 року згідно з витратами, визначеними Законом України „Про оподаткування прибутку під­приємств" від 22.05.1997 № 283/97-ВР із змінами та доповненнями.

Особливу увагу необхідно приділяти правильності визначення витрат на оренду приміщень, витрат на електроенергію, опалення приміщень.

Слід мати на увазі, що ці витрати виключаються з валового доходу тільки якщо виробництво продукції, надання послуг прово­диться в окремому спеціально обладнаному приміщенні.

На документах про витрати, які розглянуті й враховані при перевірці, інспектор робить відповідний запис. Наприклад: „Витрати в сумі грн. коп. враховані (не враховані)". Підпис інспектора, дата, причини (якщо не враховані).

Особливу увагу при проведенні обслідувань і перевірок потрібно зосередити на правильності й повноті ведення книг обліку доходів та витрат, реалізації товарів, надання послуг.

Зразок книги обліку доходів і витрат, що ведуть громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності протягом календарного року наведено в додатку № 10 до Інструкції Про прибутковий податок з громадян", затвердженої наказом Головної державної податкової шспекції'Українивід21.04.93№ 12. Слід ретельно перевіряти повноту запису наявних товарів, сум, одержаних від реалізації товарів і наданих послуг. Записи в книгах повинні робитись систематично, чітко, роз­бірливо без підчищення і виправлень.

Акти про наслідки перевірок з відповідними розрахунками протягом трьох робочих днів інспектор передає на розгляд началь­нику відповідного відділу. При необхідності проводиться перерахунок прибуткового податку.

Питання для самоперевірки

1. Які проводяться заходи, пов'язані з плануванням та органі­зацією підготовки документальної перевірки?

2. Як здійснюється формування інформаційної бази даних?

3. Яка інформація із внутрішніх джерел використовується для формування інформаційної бази даних?

4. Які основні завдання податкового інспектора при проведенні перевірок?

5. Які етапи проведення перевірочних дій контролю податко­вими інспекторами за діяльністю фізичних осіб, які займаються під­приємницькою діяльністю без створення юридичної особи?

6. На що повинен звернути особливу увагу податковий інспек­тор при проведенні перевірочних дій контролю?

Методика проведення документальних перевірок за окремими видами податків з фізичних осіб

Перевірка дотримання суб'єктом господарювання нормативних положень щодо прибуткового податку з громадян

У процесі перевірки, перш за все, необхідно ознайомитись з матеріалами попередньої перевірки, з'ясувати, чи усунено виявлені порушення чинного законодавства та чи сплачені донараховані суми прибуткового податку, пені та штрафних (фінансових) санкцій.

Надалі проводиться документальна перевірка правильності розрахунків платників податків із бюджетом, безпосередньо за міс­цем знаходження платника, на підставі даних бухгалтерського обліку та первинних документів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: