Сторінка
1

Теоретичні засади формування дохідної частини Державного бюджету

ПЛАН

Вступ

1. Доходи Державного бюджету: економічний зміст та структура.

2. Методологічні та організаційно-правові основи формування доходів Державного бюджету України.

Висновки

Список використаної літератури

Вступ

В умовах утвердження перехідної економіки і створення ринкового середовища, бюджет залишається важливим фінансовим інструментом, який характеризує параметри економіки ( структуру доходів і витрат, динаміку макроекономічних показників тощо ) і дає змогу поставити концептуальні завдання розвитку економіки.

Побудова моделі економіки ринкового типу вимагає теоретичного переосмислення і практичного дослідження місця і ролі бюджету, його дохідної частини в економічній системі держави. Значення бюджету посилюється ще й тим, що в умовах економіки перехідного типу держава змушена взяти на себе функцію перерозподілу фінансових ресурсів для забезпечення соціальних гарантій населення, фінансування соціально-культурної сфери, міждержавних економічних відносин.

Перехід економіки до ринкових умов господарювання, вимагає використання економічних методів керівництва суспільним виробництвом, а ефективність мобілізації фінансових ресурсів до бюджету стала однією з найважливіших проблем створення сприятливих економічних умов господарювання суб'єктів підприємницької діяльності.

У процесі докорінного реформування економіки важливим є макроекономічна стабілізація і яка не можлива без значної, глибокої перебудови державних фінансів в цілому і бюджету як центральної їх ланки зокрема.

Що первинне: доходи чи видатки бюджету? Це дискусійна пробле­ма і вона залишається першочерговою в процесі реформування бю­джетних відносин і організації прогресивного бюджетного планування. "Потреба" й "можливість" суспільства забезпечити фінансування дер­жавних видатків є досить актуальною проблемою, її оптимізація сприяє поступовій фінансовій стабілізації, особливо в перехідний період ре­формування економіки та побудови ринкової інфраструктури.

Актуальність теми полягає в тому, що державний бюджет виступає не тільки як основний фінансовий план держави, а і як інструмент макроекономічної стабілізації й економічного зростання. І це зумовлює необхідність проведення комплексу заходів щодо забезпечення повного і своєчасного поступлення до бюджету доходів і фінансуванні видатків з метою виконання державою її функцій.

Метою даної роботи є дослідження діючої практики формування та зміцнення дохідної частини Державного бюджету України. Відповідно до поставленої мети, необхідно визначити наступні завдання:

q обґрунтувати теоретичні засади державного бюджету загалом, зокрема формування його дохідної частини;

q історичні аспекти еволюції формування дохідної бази Державного бюджету.

q визначити основні фактори , які впливають на наповнення державного бюджету;

q розглянути методологічні та організаційно-правові основи формування доходів бюджету.

Об'єктом дослідження виступають доходи Державного бюджету України, в частині їх формування та виявлення резервів росту.

Предметом дослідження виступають економічні відносини, які виникають в процесі формування дохідної частини державного бюджету.

Методологічна основа дослідження. У процесі виконання курсової роботи було розглянуто відповідні нормативно-правові положення та законодавчі акти, праці вітчизняних та зарубіжних вчених, серед них: Андрущенка В., Бескида Й., Василика О., Єпіфанова А., Кириленко О., Кравченка В., Луніної І., Федосова В., Сало І., Павлова В., Юрія С.; а також публікації в періодичних виданнях з проблем, які торкаються теми дослідження.

Курсова робота складається з вступу, трьох питань, висновків і списку використаної літератури.

1. Доходи Державного бюджету: економічний зміст та структура.

На сьогоднішній день за умов переходу економіки України до ринкових відносин державний бюджет відіграє важливу роль, при цьому, згідно Бюджетного Кодексу України, доходами бюджету є усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гаранти). Оскільки в перехідний період функції держави набувають більшого змісту, то похідним є обов’язкове забезпечення фінансовими ресурсами тих потреб, які не можуть задовольнятися завдяки ринковому механізмові, а також кожною людиною.

Соціально-ринкова економіка в Україні визначається як проміжний шлях між класичною ринковою економікою, що відстоює лібералізм, і керованою державною плановою економікою, що відповідає марксистським тенденціям. Це оптимальний вибір для України, оскільки він передбачає врахування і поєднання свідомості й менталітету громадян із принципами ринкової економіки, яка має стати передумовою розвитку українського суспільства, та застарілими твердженнями, що держава за все піклуватиметься.

Аби здійснити реальну розбудову економіки за допомогою соціально-ринкової спрямованості й досягнення соціального добробуту, треба не вдосконалювати розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту, а налагодити виробництво і не заважати відродженню вітчизняного виробника.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Фінанси»: