Сторінка
16

Проблемне навчання на уроках праці

Якщо ж дефект складний і учні не можуть його помітити, то вчителька сама вказує на нього (чим знижує рівень проблемності завдання), а учням пропонує знайти спосіб його усунення. Наприклад, учні не звернули уваги на те, що пройма у платті відстає від спинки. Тоді вчителька вказала на недолік і запропонувала учням подумати, як його усунути. Учні робили різні припущення: «переметати плечовий шов, збільшивши припосадку плеча», «зробити виточку на плечі» і т.д. Практична перевірка припущень шляхом цілеспрямованих спроб дає змогу правильно розв'язати проблему.

У кулінарії, на відміну від швейної справи, можливість практичних спроб у процесі розв'язання проблемних завдань зменшується. Тут допущену під час проведення спроб помилку важко виправити, до того ж на це витрачається багато часу. Тому учнів слід орієнтувати на вміле використання знань, досвіду, кулінарних рецептів.

Вправно організовує розв'язання навчальних проблем з кулінарії вчителька Чернігівської школи №3 Л.Д. Набродова. Висунення припущень, обґрунтування й доведення гіпотези вона базує на наукових знаннях і фактах з досвіду, широко використовуючи спостережливість, чуттєвий досвід, смаки й естетичні якості особистості учнів.

Розглянемо хід розв'язання навчальної проблеми з кулінарії. Одним із складних і важливих питань теми «Приготування виробів з тіста», яка вивчається в VIII класі, є способи приготування дріжджового тіста. Щоб учні усвідомили, яку роль при цьому відіграють дріжджі, вчителька поставила завдання: «З'ясувати, для чого рідину (воду або молоко), яка використовується для приготування дріжджового тіста, підігрівають, а замішане тісто ставлять у тепле місце». Учні робили такі припущення: «щоб пухкіший був спечений виріб», «щоб швидше бродило тісто» та ін. Вчителька помітила, що учні не вникають у суть процесів, які відбуваються під час бродіння тіста, і дала їм додаткову інформацію: «Рідина, в якій розводяться дріжджі і замішується тісто, повинна мати температуру 25-30°. Холодна або надто гаряча рідина сповільнює або зовсім припиняє бродіння тіста». Тоді учні зрозуміли, що бродіння тіста пов'язане з життєдіяльністю мікроорганізмів — дріжджів, і на основі наявних знань про дріжджі з'ясували, які процеси відбуваються в тісті, коли воно бродить, як впливають на процес бродіння цукор та сіль, для чого тісто під час бродіння треба кілька раз перемішувати й ряд інших важливих питань з даної теми.

Специфіка уроків сільськогосподарської праці в школі вимагає своєрідного підходу до розв'язання навчальних проблем, особливо, коли вони будуються на дослідницькій роботі учнів. В таких випадках треба проводити тривале дослідження, яке вимагає чіткого планування. Щоб учні не втратили інтересу до такої роботи, варто давати їм проміжні завдання, спрямовані на досягнення основної мети, тобто розділити розв'язання основного проблемного завдання на кілька етапів.

Таким чином, розв'язання начальних проблем — найбільш складний і результативний етап проблемного навчання, в процесі якого в учнів формуються трудові вміння, навички самостійного здобуття знань, розвиваються пізнавальні здібності тощо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: