Сторінка
2

Використання інформаційних технологій в процесі навчання

Умови для ефективного впровадження інформаційних технологій на уроках у початкових класах: Необхідна матеріально-технічна база:

Електронний носій, на якому створено алгоритм уроку або наочний матеріал, музика, відеоролики, аудіозаписи тощо; комп'ютер; мультимедійний проектор; екран (його з успіхом може замінити світла стіна);

2. Інформаційна культура вчителя.

3. Інформаційна культура учня.

4. Наявність педагогічного досвіду.

5. Знання методик ефективного застосування комп’ютерних програм.

6. Наявність відповідного педагогічного програмного забезпечення, що відповідало б навчальним програмам цих дисциплін.

Впровадження інформаційних технологій у практику роботи вчителя початкових класів відбувається за такими напрямами:

1. Створення презентацій до уроків.

2. Робота з ресурсами Інтернет.

3. Використання готових навчальних програм.

4. Розробка і використання власних авторських програм.

Презентації бувають:

Лінійної структури – використовують для послідовного викладу інформації як тези, проілюстровані схеми, малюнки тощо.

Розгалуженої системи – призначені для опрацювання навчального матеріалу з використанням гіпертекстових посилань.

Аналіз науково-методичної літератури та періодичних видань показав, що мультимедійні презентації здатні реалізувати багато проблем процесу навчання, а саме:

Використовувати передові інформаційні технології;

Змінювати форми навчання та види діяльності в межах одного уроку;

Полегшувати підготовку вчителя до уроку та залучати до цього процесу учнів;

Розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку, подавати історичні відомості про видатних вчених, тощо;

Реалізувати ігрові методи на уроках;

Працювати в малих групах або індивідуально;

Проводити інтегровані уроки, забезпечуючи посилення міжпредметних зв’язків;

Організовувати інтерактивні форми контролю знань, вмінь та навичок;

Організовувати самостійні, дослідницькі, творчі роботи, проекти, реферати на якісно новому рівні з можливістю виходу в глобальний інформаційний простір.

Використання презентацій є доцільним на будь-якому етапі вивчення теми та на будь-якому етапі уроку: під час пояснення нового матеріалу; Основне завдання методики використання мультимедіа – формування інформаційного середовища, що забезпечує досягнення педагогічних цілей, і яке проводиться за допомогою цілого комплексу засобів навчання.

Використання мультимедійних технологій дозволяє проводити уроки:

на високому естетичному і емоційному рівні (анімація, музика);

забезпечує наочність;

залучає велику кількість дидактичного матеріалу;

підвищує обсяг виконуваної роботи на уроці в 1,5 – 2 рази;

забезпечує високу ступінь диференціації навчання (індивідуально підійти до учня, застосовуючи різнорівневі завдання).

Систематичне використання комп’ютера, зокрема мультимедійних презентацій, на уроці сприяє:

підвищенню якісного рівня використання наочності на уроці;

зростанню продуктивності уроку;

реалізації міжпредметних зв’язків;

логізації й структуруванню навчального матеріалу, що значно підвищує рівень знань учнів;

зміні ставлення школярів до комп’ютера: вони починають сприймати його не як сучасну іграшку, а як універсальний інструмент для ефективної роботи в будь-якій галузі людської діяльності.

Що дають такі уроки учням?

викликають інтерес до предмета;

сприяють кращому сприйняттю матеріалу будь-якої складності;

підвищують якість навчання;

створюють базу для засвоєння знань в основній школі;

допомагають виконати ті завдання, які ставлять перед ними вчителі.

Завдяки використанню презентацій у школярів спостерігається: концентрація уваги; включення всіх видів пам'яті: зорової, слухової, моторної, асоціативної; зростання мотивації до навчання; закріплення набутих знань; відпрацювання навчальних умінь і навичок; повторення, практичного застосування одержаних знань, умінь і навичок; узагальнення, систематизації знань; контролю.

На етапі створення мультимедійної презентації слід враховувати такі моменти: психологічні особливості учнів класу, цілі і результати навчання, структуру пізнавального простору, розташування учнів, вибір найбільш ефективних елементів комп'ютерних технологій для вирішення завдань конкретного уроку, колірну гаму оформлення навчального матеріалу.

Під час роботи з мультимедійними презентаціями на уроках потрібно, перш за все, враховувати психофізіологічні закономірності сприйняття дітьми інформації з екрану комп'ютера, телевізора, проекційного екрану. Робота з візуальною інформацією, яка подається з екрану, має свої особливості, оскільки при тривалій роботі викликає стомлення, зниження гостроти зору. Особливо складною для людського зору є робота з текстами.

Основні вимоги щодо створення мультимедійних презентацій:

1. Слайд має містити мінімальну кількість слів.

2. Для написів і заголовків слід використовувати чіткий великий шрифт. Обсяг тексту, що виводиться на екран, має бути мінімальним. Лаконічність – одне з головних вимог у розробці навчальних програм.

3. Виносити на слайд треба ті визначення, слова і терміни, які учні будуть записувати в зошиті або читати вголос під час показу презентації.

4. Розмір літер, цифр, знаків та контрастність визначається потребою їх чіткого розгляду з останнього ряду парт.

5. Заливка фону, букв, ліній має бути спокійного, «неотруйного» кольору, щоб не викликала роздратування і втому очей. Бажано використовувати приємні колірні гами.

6. Креслення, малюнки, фотографії та інші ілюстраційні матеріали мають бути максимального розміру та рівномірно заповнювати все екранне поле.

7. Не можна перевантажувати слайди зоровою інформацією.

8. На перегляд одного слайда потрібно відводити достатньо часу, щоб учні могли сконцентрувати увагу на екранному зображенні, простежити послідовність дій, розглянути всі елементи слайда, зафіксувати кінцевий результат, зробити записи у робочі зошити.

9. Звуковий супровід слайдів не повинен бути різкий, відволікаючий, дратівливий, занадто гучний.

10. Всі слайди однієї презентації бажано робити в одному стилі.

11. Застосовувати мінімум анімаційних ефектів.

12. Не користуватися автоматичною зміною слайдів.

Щоб створити урок з використанням мультимедійних технологій, перш за все необхідно визначити відповідність навчальній, виховній та розвивальній меті уроку, продумати доцільність та раціональність використання комп’ютера при вивченні певної теми, визначити навчальні ситуації, коли створена презентація сприятиме більш глибокому засвоєнню матеріалу.

Конструюючи мультимедійний урок, особливу увагу слід звертати на добір матеріалу. Важливо, щоб інформація була чіткою, доступною, пізнавальною, цікавою для учнів. Також необхідно включати завдання практичного спрямування, що дають змогу дітям безпосередньо працювати з комп’ютером. Головне завдання вчителя початкових класів – навчити дитину вчитися, самостійно здобувати знання. Якщо дитина в сім’ї користується телевізором, комп’ютером, а прийшовши до школи, бачить лише вчителя, нерухому дошку і таблицю, то інтерес до навчання зникне з перших же днів. Тому необхідно використовувати можливості комп’ютера у підготовці та проведенні уроків. Класна кімната має бути оснащена сучасною технікою, а саме ноутбук, екран. Доцільно використовувати низку навчальних комп’ютерних програм із різних предметів, де пояснення нового матеріалу діти чують не від учителя, а від казкових персонажів. Так, наприклад, уроки математики дітям подають у цікавій ігровій формі Равлик та Сонечко. Учні із захопленням слухають, про що їм розповідають герої уроку. Це стимулює роботу вихованців, заохочує до праці. З уроками образотворчого мистецтва дітей ознайомлюють Пані фарба та Олівець. Діти разом із персонажами уроку вчаться працювати з палітрою кольорів, спостерігають за поетапним виконанням того чи іншого малюнка. Приємно бачити, коли дитячі оченята переповнюються радістю від задоволення. В електронному підручнику з трудового навчання живуть дизайнери Сонячний Зайчик, Синя Крапелька та Червона Іскорка. Ці герої подорожують із дітьми впродовж усіх уроків, допомагають виконувати завдання. Цінну і пізнавальну інформацію містить у собі електронний матеріал до уроків природознавства. Цікаві розповіді супроводжуються відповідними зображеннями, що дає змогу учням на тільки почути матеріал, а й побачити. Усі навчальні комп’ютерні програми – цікаві й доступні для дітей, викликають у них позитивні емоції. А без емоційної культури не може бути справжньої освіти. Без емоцій немає мислення. Висновок

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: