Сторінка
6

Корекція заїкання у дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами

Логотерапія — корекційні логопедичні тематичні заняття, спрямовані на формування мови дітей старшого віку з розумовими вадами, що заїкаються, без заїкання. Вони проводяться щодня протягом години. Розплановані по періодах формування мови від ситуативної до контекстної.

Психотерапія — оздоровлення психіки дітей старшого віку з розумовими вадами, що заїкаються, непрямим і прямим способами. Під непрямою психотерапією розуміються обстановка, природа, колектив, відносини, режим, ігри. Пряма психотерапія — лікувальний вплив словом (роз'яснення, переконання, вселяння і навчання). В роботі з дітьми старшого віку з розумовими вадами, що заїкаються, можна використовувати систему різноманітних ігор.

Розробка вправ для корекції заїкання в дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами

Заняття з використанням мело терапії.

1. Вправа на координацію рухів і слів (під вірш «М'яч»). Діти імітують відбивання м'яча об підлогу на кожну фразу, потім біжать, зображуючи м'яч, що покотився. На останню фразу ляскають у лодоні два рази і мімікою зображують засмучення.

2. Вправа для формування м'язового тонусу і на координацію рухів («Полька»). Діти, стоячи врозсип, грають з уявлюваним м'ячем: то «відбивають» по черзі кистю правої і лівої руки «м'яч» об підлогу, то підкидають його нагору і ловлять.

3. Вправа для формування темпу і ритму подиху і мовлення (пісня «Гра в м'яч»). Діти спочатку тільки слухають пісню у виконанні педагога, а потім включаються до співу. Ударами відзначають сильну частку такту. На наступних заняттях відзначають ритмічні і темпові зміни диригентським жестом, ударами.

4. Вправа на вироблення колективного ритму (етюд «М’ячики стрибають, покотилися»). Діти передають у русі ритм музичного твору (стрибки на двох ногах — біг — займають своє місце із закінченням мелодії).

5. Релаксація («Чарівні звуки природи»). Діти приймають довільну зручну для них позу (сидять або лежать) на килимі.

Комплекси ритмічної гімнастики.

Комплекс 1

Ціль. Удосконалювати пластику рук, тулуба, домагатися легкості, грації і краси рухів, їх точного збігу з музикою.

Вступна частина

1. Ходьба по колу з натягнутого носка (2 хвилини). У колі на місці на п'яту.

2. Вправа на розслаблення «Опустити голову» (1 хвилина).

3. Імітаційна ходьба «Звірі». Під музику зображувати «конячку», «білочку», «лисичку», «зайчика», «ведмедя» (3 хвилини).

Основна частина

1. «Реверанс» зі стрічками (під повільний вальс).

В.п. - основна стійка (о.с), стрічки в руках. 1 - крок вправо, стрічки в сторони, злегка присісти; 2 - в.п.; 3 - як на рахунок 1, але вліво; 4 - В.п. (шість разів),

2. В.п. - о.с. 1 - змах правою рукою зі стрічкою нагору; 2 - опустити руку; 3 - змах лівою рукою нагору; 4 - опустити руку (шість разів) (у процесі виконання вправи голова «слідує» за стрічкою).

3. «Змійка».

В.п. - о.с. 1 - правою рукою зробити змійку, підняти руку нагору; 2 - опустити руку; 3 - лівою рукою зробити змійку, підняти нагору руку; 4 - опустити її.

4. В.п. - ноги на ширині пліч. 1,2,3,4 - стрічки в прямих руках уперед (млин); 1, 2,3,4 - стрічки назад (чотири рази).

5. «До сонечка».

В.п. - ноги на ширині пліч, руки опущені. 1 - півповорот праворуч, руки тягти нагору, ліву ногу відвести назад; 2 - в.п.;3 - півповорот тулуба ліворуч, руки тягти нагору, праву ногу відвести назад; 4 - в.п.

6. «Вогник».

В.п. - о.с, руки опущені. 1,3 - повільно присісти, руки витягнути вперед, коліна убік, п'яти відірвати від підлоги; 2,4 - повільно встати, повернутися у в.п. (шість разів).

7. Качаються дерева.

В.п. - ноги на ширині пліч. 1,3 - руки зображують хвилі, тулуб ледве нахилений (вправо); 2, 4 - те ж уліво (шість разів).

8. В.п. - о.с, руки опущені. Повільне обертання на носках три рази в одну сторону, три рази в іншу (руки в сторони).

Дихальна гімнастика

1. В.п. - сидячи на статі по-турецьки. Зробити сильний вдих через ніс, затримати подих, повільний спокійний видих через рот з одночасним нахилом вперед (три рази).

2. В.п. - лежачи на статі, ноги разом. Сильний вдих через ніс, надути живіт, затримати подих, підтягти праву ногу, зігнуту в коліні, і зробити повільний спокійний видих, опускаючи ногу на підлогу. Потім те ж саме, тільки лівою ногою, а потім двома ногами одночасно (два рази). Вправу треба виконати повільно і зберігати рівновагу, стежити, щоб діти не перекочувалися з боку на бік.

3. В.п. - лежачи на підлозі, ноги разом, руки уздовж тулуба. Лежати спокійно, не напружуючи. Подих довільний.

Вправи

1. В.п. – стоячи на колінах. 1 - сісти на праву ногу, руками обхопити ліву;. 2 - в.п.; 3 - сісти на ліву ногу, руками обхопити праву; 4 - в.п.

2. В.п. - сидячи на підлозі, руки позаду в упорі. Згинати кінчики пальців на себе — від себе на двох ногах одночасно, потім на одній нозі на себе, на іншій — від себе (по 12 разів).

3. В.п. - сидячи по-турецьки. 1 - перекотитися, розлучити ноги в сторони й опустити їх за голову; 2 - в.п.

4. В.п. - о.с, руки на поясі. Різноманітні види стрибків і бігу.

Заключна частина

Імпровізація. Діти під спокійну музику зображують сніжинки або осінні листи.

Комплекс 2

Ціль. Удосконалювати рухи рук, голови, тулуба і ніг, сидячи на м'ячах, уміння координувати і співвідносити рухи з музикою, її ритмом, домагатися легкості, ритмічності і краси рухів. Продовжувати учити розслаблювати свій хребет, лежачи на м'ячі.

Вступна частина

1. Ходьба по круту з носка, руки на поясі. Ходьба по круту на носках, руки нагору «Птахи летять» (під спокійну музику, 1 хвилина).

2. Повільний біг врозсип. Біг у колоні по одному. Бічний галоп, перебудування парами (обличчям до педагога, під швидку музику, 2 хвилини).

Основна частина

Вправи на м'ячах

1. В.п. - сидячи на м'ячі, руки на колінах. Повільне погойдування назад (стежити за поставою) (вісім разів).

2. В.п. - сидячи на м'ячі, руки уздовж тулуба. 1 - підняти праве плече; 2 - опустити; 3 - підняти ліве плече; 4 - опустити (стежити за поставою, голову тримати прямо) (вісім разів).

3. В.п. - сидячи на м'ячі, руки уздовж тулуба. 1 - підняти ліве і праве плечі одночасно; 2 - опустити їх; 3,4 - те ж саме (стежити за поставою, підборіддя тримати прямо) (шість разів).

4. В.п. - сидячи на м'ячі, руки на поясі, погойдуючи. 1 - праву руку вправо; 2 - ліву руку вліво; 3 - праву руку покласти на ліве плече; 4 - ліву руку - на праве плече; 5 - одночасно дві руки в сторони; б - руки на пояс (три рази).

Розслаблення хребта

1. В.п. - лежачи на спині, голова на м'ячі, руки на м'ячі, упор на ноги, повільне погойдування на спині (стежити за тим, щоб діти прийняли правильне в.п., цілком розслабилися) (сім разів).

2. В.п. - сидячи на м'ячі, руки на поясі, упор ногами. 1 - погойдування; 2 - нахил у праву сторону, торкнутися долонею підлоги; 3 - погойдування; 4 - нахил у ліву сторону, торкнутися долонею підлоги (стежити за тим, щоб діти не згинали спину і долонею обов'язково діставали до підлоги) (шість разів).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: